Czy można pokonać endometriozę?

Endometrioza to choroba, która jest popularnym tematem konsultacji pacjentek i lekarzy. Mimo tego przypadłość nadal pozostaje niewiadomą dla wielu z nas. Czego jeszcze nie wiemy o tej chorobie i jak się przed nią ustrzec?

Czy można pokonać endometriozę?

Endometrioza to kobiece schorzenie, które polega na niewłaściwym funkcjonowaniu tkanki wyścielającej macicę. Tak zwane endometrium wszczepia się i zaczyna rosnąć w innym miejscu w ciele. Mimo, że znajduje się poza macicą, reaguje na cykl hormonalny. Tkanka złuszcza się i krwawi podobnie jak tkanka macicy podczas cyklu miesiączkowego.

Większość kobiet doświadczyła kiedyś przykrych dolegliwości związanych z miesiączkowaniem. Ból, jaki towarzyszy endometriozie jest nieporównywalnie większy. Uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Jakie są pozostałe objawy choroby?

Niepokojące sygnały

Objawy są ściśle związane z lokalizacją zmian chorobowych. Kiedy endometrioza atakuje jajowody, może spowodować niepłodność. Pojawienie się zmian w okolicy jelit może przyczynić się do występowania takich problemów, jak krwawe stolce czy zaparcia przed menstruacją. Niepokojącym sygnałem jest także bolesne oddawanie moczu, które powoduje zlokalizowanie się w pobliżu pęcherza i cewki moczowej endometrium.

To bardzo ważne, aby zwracać uwagę na swoje ciało. Każda dolegliwość może okazać się objawem choroby. Nietypowe bóle w okolicy jamy brzusznej powinny być powodem do wizyty u lekarza.

Jak powstaje endometrioza?

Specjaliści twierdzą, że endometrium przedostaje się do jamy brzusznej, gdy odpływ krwi menstruacyjnej z macicy do pochwy, a dalej na zewnątrz, jest utrudniony. Chorobę mogą powodować także zaburzenia w budowie macicy.

Endometrioza ma swoje korzenie również w postaci cięcia cesarskiego. Może rozwijać się w bliznach, po wykonanym zabiegu. Staje się tak, kiedy tkanka zostaje „zaciągnięta” podczas zszywania i wszczepia się do jamy brzusznej. Zmiana obecna w bliźnie po cesarce, jest bardzo bolesna i trzeba ją usunąć.

Czy schorzenie ma wpływ na planowanie powiększenia rodziny?

Niestety endometrioza przyczynia się do problemów związanych z planowaniem potomstwa. Paradoksalnie okres ciąży ma korzystny wpływ na zmiany w organizmie, ponieważ spowalnia rozwój choroby. W jego trakcie nie są produkowane estrogeny, co gwarantuje pozostanie choroby w uśpieniu.

Problemy z płodnością to wynik powstawania zrostów endometrialnych, które powodują niedrożność jajowodów. Zapłodnienie komórki jajowej staje się niemożliwe. Dodatkowo, jeśli zmiany chorobowe pojawią się w obrębie narządów płciowych, powstanie w nich stan zapalny. To także niekorzystnie oddziałuje na płodność kobiety – spowalnia wzrastanie pęcherzyków jajnikowych i powoduje degradacje komórek. Zachwiana gospodarka hormonalna utrudnia zajście w ciążę.

Jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę?

Przywrócenie płodności chorej na endometriozę kobiecie jest możliwe, kiedy zdecyduje się ona na usunięcie torbieli. Niestety przyszła mama musi być świadoma, że w czasie zabiegu może zostać naruszony jajnik, co wpływa na jego funkcjonowanie. Dopóki narządy płciowe nie są mocno uszkodzone i nadal produkują komórki jajowe, kobieta ma szansę zajść w ciążę. Ogniska endometriozy muszą zostać całkowicie usunięte, a jajowody udrożnione.

Bezobjawowa endometrioza?

Zdarza się tak, że endometrioza przebiega bezobjawowo, po czym okazuje się, że kobieta nie może zajść w ciążę. Wówczas sprawdzane jest prawdopodobne istnienie endometrium.  Kobiety, które cierpią na tę chorobę i chcą mieć w przyszłości dzieci, powinny jak najszybciej się zdecydować, kiedy jest to jeszcze możliwe.

Wykrywanie choroby

W pierwszej kolejności należy zgłosić się do ginekologa, który powinien wykonać USG. Chorobę można stwierdzić już na tym etapie badań. Widoczne są wtedy charakterystyczne torbiele, szkodliwe dla organizmu. Należy również wykonać badanie CA-125 (z krwi). Jest to marker nowotworowy, który może być podwyższony również na skutek endometriozy. Postawienie ostatecznej diagnozy jest możliwe dopiero po badaniu laparoskopowym. Lekarz sprawdzi, czy torbiele rzeczywiście wystąpiły oraz w jakiej liczbie. Następnie zostaną usunięte i poddane badaniu histopatologicznemu, które stwierdzi, że faktycznie mamy do czynienia ze zmianami endometrialnymi.

Walka z endometriozą

Mimo że nowoczesna technologia daje duże możliwości leczenia, endometrioza wciąż nie może zostać całkowicie wyleczona. Choroba przestaje się rozwijać dopiero w okresie menopauzy. Do tego czasu można jednak starać się zatrzymać lub spowolnić jej dalszy rozwój. Na rynku pojawiły się także nowoczesne leki hormonalne, przeznaczone dla pacjentek z endometriozą. Wpływają one na zmniejszanie się rozrostu błony śluzowej z macicy, a przez to na rozmiary torbieli.