Czy twój związek zmierza w dobrym kierunku? 10 pytań na różnym etapie

Zastanawiasz się, czy twój związek zaowocuje wspólną przyszłością? Odpowiedz sobie na te pytania, zanim się zaangażujesz!

Czy twój związek zmierza w dobrym kierunku? 10 pytań na różnym etapie

Kiedy nawiązujemy nową znajomość otwierają się przed nami dwie drogi, jedną z nich jest możliwość szczęśliwego związku, druga to rozstanie. Jakie są czynniki, wpływające na udany związek?

Bardzo ważne jest, aby w czasie pierwszych miesięcy znajomości nie dać zapanować nad sobą emocjom i postarać się jak najlepiej poznać drugą osobę. Jeżeli jeszcze się to nam nie udało, i dopiero co przechodzimy do szarej rzeczywistości po czasie uniesień i różowych okularów, oto 10 pytań, które są kluczowe dla podjęcia decyzji o rozwoju związku. Wskazówek udziela ekspertka od spraw uczuciowych – Siggy Flicker w swojej książce „Dlaczego kobiety kochają drani?”

1. Czy mamy takie samo zdanie na temat monogamii, małżeństwa i posiadania dzieci?

Bardzo ważne, aby poznać zdanie partnera na temat zakładania rodziny, aby wiedzieć, czy związek ma perspektywę przyszłości.

2. Czy pasujemy do siebie pod względem duchowym?

Potrzeby duchowe to ważna część światopoglądu, która ma bardzo duży wpływ na związek. Różnice mogą przysporzyć problemów na późniejszym etapie.

3. Czy rodzina i przyjaciele popierają nasz związek?

Wbrew pozorom zdanie najbliższych się liczy, ponieważ sami działamy często pod wpływem emocji. Bywa też, że niezdrowa relacja powoduje uzależnienie od drugiej osoby i nie jesteśmy w stanie obiektywnie spojrzeć na związek.

4. Jak radzimy sobie z konfliktami?

Kłótnia to nieuchronny element każdego związku. Ważne, aby potrafić znaleźć wspólny język i aby dwie strony zachowywały się z szacunkiem do partnera.

5. Czy potrafimy ze sobą szczerze rozmawiać na tak trudne tematy jak pieniądze i seks?

Finanse to jedna z najczęstszych przyczyn kłótni. Warto porozmawiać na temat podziały wydatków i tego, czy prowadzimy wspólny budżet. Drugą istotną sprawą jest dopasowanie seksualne – należy nauczyć się swobodnie rozmawiać z partnerem o swoich potrzebach.

6. Czy oboje uporaliśmy się ze swoim doświadczeniem życiowym?

Tematy z przeszłości potrafią czasem powracać. Wkraczając w nowy związek, powinno mieć się uporządkowane życie uczuciowe – z szacunku do drugiej osoby i szczerych intencji wobec niej. Jeżeli tak się nie dzieje, nie zapowiada się na szczęśliwe zakończenie.

7. Czy darzymy się zaufaniem i szacunkiem?

Zaufanie i wzajemny szacunek to podstawowe wartości, bez których nie zaistnieje trwała relacja.

8. Czy widzę siebie z tą osobą w przyszłości?

Zanim zechcemy przejść do następnego etapu, powinniśmy zastanowić się nad genezą związku – czy na pewno nie jesteśmy z kimś z powodu niskiego poczucia wartości lub samotności, tylko z powodu prawdziwego uczucia.

9. Czy dobrze się bawię?

Proste pytanie, a potrafi ujawnić całą prawdę o partnerach. Jeżeli lubicie spędzać ze sobą czas i nigdy nie doskwiera wam nuda, to znak, że wszystko zmierza w dobrym kierunku.

10. Czy bliska osoba jest uczciwa?

Potrzeba czasu, aby dobrze poznać partnera, jednak warto zwracać uwagę, komu poświęca swój czas oraz jak się zachowuje, kiedy nikt nie patrzy mu na ręce – w życiu zawodowym lub rodzinnym.