Jakie konta oszczędnościowe są najlepsze?

Polacy nie lubią ryzykować, dlatego zgromadzoną nadwyżkę finansową wolą lokować w bezpieczne instrumenty.

Jakie konta oszczędnościowe są najlepsze?

Dużą popularnością cieszą się konta oszczędnościowe, dzięki którym można stopniowo powiększać zebrany kapitał. Aby jednak taka forma oszczędzania była korzystna, rachunek musi spełniać konkretne wymagania. Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne przy wyborze konta oszczędnościowego.

Statystyki pokazują, że nawet 77% Polaków deklaruje posiadanie rachunku oszczędnościowego. Nie wszyscy jednak są zadowoleni z zysków, jakie przynosi tego rodzaju konto – najczęściej są one zbyt małe, w efekcie czego kapitał rośnie bardzo wolno. Można jednak na to wpłynąć, wybierając konta oszczędnościowe oferowane na atrakcyjnych  warunkach.

Konta oszczędnościowe – na co zwracać uwagę?

Konta oszczędnościowe, chociaż maja ten sam cel, różnią się między sobą. Proponowane na  zróżnicowanych warunkach, mogą dawać mniejszy lub większy zysk. Dlatego nie warto decydować się na przypadkową ofertę, która może okazać się mało opłacalna. Trzeba je porównać pod kątem kilku kryteriów decydujących o przewadze jednego rozwiązania nad innymi.

Oprocentowanie

Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest niskie z uwagi na niskie stopy procentowe. Nie oznacza to jednak, że musisz godzić się na symboliczne 0,5-1,0% w skali roku. Jeśli dobrze przejrzysz ofertę banków, trafisz na rachunki z dość wysokim oprocentowaniem.

Za przykład może posłużyć Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku z oprocentowaniem do 2%. To nawet dwukrotnie więcej w porównaniu ze średnim oprocentowaniem innych rachunków tego typu.

Opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku

Jeśli za otwarcie i prowadzenie rachunku oszczędnościowego bank pobiera opłaty, gromadzenie środków na takim koncie będzie mało opłacalne. Może się bowiem okazać, że wypracowane zyski będą zbyt niskie, aby pokryć opłaty.

Wybieraj więc konta oszczędnościowe, które otwierane są bezpłatnie, np. z rachunkami  osobistymi.

Prowizja za wypłatę pieniędzy

Konta oszczędnościowe mają to do siebie, że dają swobodny dostęp do środków. Z pieniędzy można skorzystać w dowolnym momencie – bez obaw o utratę wszystkich odsetek. Wcześniej jednak trzeba zapoznać się z tabelą opłat – banki pobierają prowizję za wypłatę środków, zwykle od drugiego przelewu (pierwszy jest darmowy). Kwota uzależniona jest od wewnętrznej polityki danej instytucji.

Najlepsze konto oszczędnościowe – czyli jakie?

Trudno podać definicję najlepszego konta oszczędnościowego, ponieważ punkt widzenia zależy od indywidualnych oczekiwań i potrzeb konkretnej osoby. Można jednak wskazać kilka cech, które powinien spełniać korzystny rachunek oszczędnościowy.

Konto, które motywuje do oszczędzania

Dobre konta oszczędnościowe powinny zachęcać do oszczędzania. W jaki sposób? Jednym z rozwiązań może być rosnące oprocentowanie wraz z rosnącą kwotą kapitału. Dzięki temu oszczędzający, zamiast pochopnie wypłacać środki, będzie dążył do zgromadzenia jak największej kwoty. Pozwoli to uzyskać maksymalne oprocentowanie, co przełoży się na większe zyski.

Konto z dostępem przez internet

Stały wgląd w zgromadzone środki i możliwość śledzenia wzrostu kapitału – taką możliwość dają konta oszczędnościowe z dostępem do systemu bankowości elektronicznej. Dzięki temu każdy może sprawdzić, jak dużo udało się zgromadzić środków itp. A to wszystko w dowolnym miejscu oraz o dowolnej porze.

Jeśli rachunek oszczędnościowy powiązany jest z kontem osobistym, bankowość internetowa pozwala także na natychmiastowe dokonywanie transakcji między rachunkami. To sprawia, że środki na koncie oszczędnościowym możesz przelewać w dowolnym momencie.

Konta oszczędnościowe – czy to się opłaca?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wszystko zależy m.in. od oprocentowania czy zgromadzonego kapitału. Im wyższe oprocentowanie i wyższa kwota na rachunku, tym większe zyski.

Załóżmy, że na koncie uzbierałeś kwotę 50 750 zł. Gdy oprocentowanie rachunku wyniesie 2%, wówczas miesięczny zysk osiągnie poziom ok. 35 zł. Nie jest to może zawrotna kwota, jednak uzyskana właściwie żadnym kosztem. Ulokowane pieniądze systematycznie pracują – bez żadnego ryzyka.

Pamiętaj, że konta oszczędnościowe wcale nie muszą być jedynym produktem pozwalającym na pomnażanie kapitału. Pomyśl o dywersyfikacji portfela finansowego, część  środków wpłacając na dobrze oprocentowane lokaty itp.

Artykuł sponsorowany