Diewczynka w trampkach tylko w kinach studyjnych

Zapraszamy do obejrzenia polskiego zwiastuna oraz plakatu DZIEWCZYNKI W TRAMPKACH (Wadjda) – pierwszego filmu nakręconego w Arabii Saudyjskiej przez kobietę. W kraju, gdzie przez kilka dekad nie istniały kina, a film jako sztuka został uznany za sprzeczny z Islamem, Haifa Al-Mansour zrealizowała obraz, który w ciepły i prosty sposób – daleki od dydaktyzmu i stereotypów – pokazuje powolne zmiany zachodzące w saudyjskim Królestwie.

Prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych DZIEWCZYNKA W TRAMPKACH wszędzie wzbudza entuzjastyczne recenzje i reakcję publiczności. Niezwykła, poruszająca, ale i zabawna historia 10-letniej Wadjdy, która w kraju męskiej dominacji, gdzie reguły narzuca hidżab, postanawia walczyć o swoje marzenia – wejdzie do polskich kin już 7 czerwca.

Dziewczynka w trampkach to absolutnie niesamowite zjawisko […] | Marta Minakowska, Arabia.pl

Kiedy przyglądamy się ujmującym perypetiom 10-letniej bohaterki tego świetnie nakręconego filmu, na myśl przychodzi popularna łacińska sentencja: carpe diem. | Kuba Armata, KINO 01/2013 w kinach od 7 czerwca 2013

DZIEWCZYNKA W TRAMPKACH (Wadjda)
reż. Haifaa Al-Mansour
Arabia Saudyjska, Niemcy 2012, 97’
MFF Wenecja 2012 – Nagroda CinemAvvenire, Nagroda C.I.C.A.E.
MFF Dubaj 2012 – Najlepszy Film, Najlepsza Aktorka
Tallin Black Nights FF 2012 – Specjalne Wyróżnienie, Nagroda Netpac
MFF Fryburg 2013 – Nagroda Publiczności
MFF Goteborg 2013 – Nagroda Publiczności
MFF Palm Springs 2013 – Nagroda Directors to Watch
MFF Rotterdam 2013 – Nagroda Dioraphte (Publiczności)
Film Zamknięcia 8. Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO+ 2012 – Nagroda PublicznościWadjda ma 10 lat i mieszka w Rijadzie. W szkole uchodzi za buntowniczkę, ponieważ chodzi w porysowanych długopisem trampkach i próbuje bawić się z chłopcami. Jej największym marzeniem jest rower. Niestety, w Arabii Saudyjskiej kobiety nie mogą prowadzić samochodów, zaś dziewczynkom nie wypada jeździć na rowerze – ma to jakoby zagrażać ich cnotliwości. Aby zdobyć pieniądze na upragniony rower i przekonać dorosłych o swojej pobożności, Wadjda postanawia wziąć udział w konkursie recytacji Koranu.