Dlaczego niebo jest niebieskie?

Dlaczego niebo jest akurat niebieskie? Dlaczego nie jest fioletowe albo zielone? Na pozór dziecinne pytanie, ale czy potrafimy na nie odpowiedzieć?

 

Dlaczego niebo jest niebieskie?
Dlaczego niebo jest niebieskie?

Na pewno każdy zastanawiał się w dzieciństwie: dlaczego niebo ma akurat kolor niebieski? Być może też nigdy nie otrzymał satysfakcjonującej odpowiedzi. Czas uzupełnić wiedzę nie tylko dla nas samych, ale by odpowiedzieć na to pytanie przyszłym pokoleniom.

Oczywiście niebo nie zawsze ma kolor niebieski. Czasami jest także czerwone lub szare. Wszystko kręci się wokół Słońca, w przenośni i dosłownie. Światło, które dociera na Ziemię jest rozpraszane przez powietrze, a dokładnie – cząsteczki. To tak jak z pryzmatem, który kojarzymy z doświadczeń na lekcji fizyki, oraz związanego z nim zjawiskiem rozszczepiania światła. Kolor czerwony i pomarańczowy są dwiema najdłuższymi falami. Niebieski oraz fioletowy to natomiast te najkrótsze. Te o mniejszej długości zdecydowanie lepiej się odbijają. Jest tak, ponieważ im mniejsza fala, tym większe rozpraszanie. W takim razie nasuwa się pytanie: dlaczego niebo nie jest fioletowe? Fiolet jest mało intensywny w widmie słonecznym, ale też nasze oczy nie są wystarczająco czułe, by dostrzec ten kolor. Dlatego też mamy wrażenie, że niebo jest błękitne.

Zjawisko czerwonego nieba

Zjawisko błękitnego nieba wyjaśnione. Ale wyobraźmy sobie, że siedzimy na plaży. Morze szumi. Fale mają ognisty kolor przez piękny, czerwony(bądź pomarańczowy) zachód słońca. Dlaczego? Dzieje się tak, bo promienie światła muszą pokonać dłuższą drogę niż w środku dnia. W związku z tym fale krótsze gorzej docierają do Ziemi i są mniej dostrzegalne dla ludzkiego oka. Tak samo dzieje się podczas wschodu słońca. Czerwone niebo występuje zawsze w okolicy słońca, bliżej zenitu przechodzi natomiast w kolor niebieski.

Szare niebo

Żeby wszystko było jasne trzeba wspomnieć o zjawisku szarego nieba. Nie chodzi tu o chmury. Szare niebo można zaobserwować, gdy w powietrzu znajdują się kropelki wody, kryształki lodu oraz różne pyły. Są większe niż fale światła widzialnego, dlatego też wszystkie kolory rozpraszają się podobnie. Wtedy widzimy białą barwę nieba.