Dlaczego rośliny poprawiają samopoczucie?

Zielony kącik w domu nie tylko wytwarza tlen, ale również poprawia samopoczucie domowników. W jaki sposób rośliny aktywnie wpływają na nasz nastrój?

Dlaczego rośliny poprawiają samopoczucie. Foto Katya Austin /unsplash

Rośliny są nieodłącznym elementem każdej przestrzeni użytkowanej przez człowieka. Znajdziemy je w domach, mieszkaniach, szkołach, a nawet w biurach. Pełnią one kilka funkcji – oprócz najbardziej oczywistej, czyli dekoracyjnej, mają za zadanie wytwarzać tlen oraz poprawiać nasze samopoczucie. Natura ma na człowieka zbawienny wpływ – wycisza, odstresowuje i koi nerwy. Współcześnie, zwłaszcza w miastach, mamy na co dzień coraz mniej kontaktu z naturą, dlatego tak ważne jest, aby stworzyć sobie własny zielony zakątek w domu oraz na balkonie.

Poprawiają jakość powietrza

Samopoczucie psychiczne w dużej mierze zależy od kondycji fizycznej, zatem walkę o dobry nastrój powinniśmy rozpocząć od zapewnienia optymalnych warunków otoczenia. Wśród nich istotną rolę pełni jakość powietrza, którym oddychamy, zwłaszcza w mieście, w którym mieszkańcy muszą codziennie wdychać smog, jak również w przypadku pomieszczeń o obniżonej wilgotności powietrza. Rośliny doniczkowe mogą pełnić funkcję naturalnego nawilżacza, a najlepiej w tej roli sprawdza się paprotka, która jednocześnie rozkłada szkodliwe substancje obecne w powietrzu. Funkcję zielonego filtra pełnią również fikus, skrzydłokwiat i dracena. Warto znaleźć dla nich miejsce w domu, szczególnie jeśli posiadamy dużą ilość sprzętu elektronicznego, ponieważ rośliny mogą neutralizować szkodliwe promieniowanie.

Terapeutyczny zapach

Jaśmin poprzez swój zapach wykazuje działanie relaksujące oraz stymuluje poprawę nastroju, dzięki czemu mówi się o nim jako o roślinie antydepresyjnej. Żadna roślina nie jest w stanie za pomocą zapachu wyleczyć klinicznej depresji, jednak mogą one wpływać na poprawę nastroju w stanach umiarkowanego smutku i rezygnacji. Podobną właściwość mają wykazywać również gardenia oraz pelargonia, która co prawda najczęściej funkcjonuje jako roślina balkonowa, jednak w okresach niższych temperatur z powodzeniem odnajduje się również w domu. Na poziom nastroju ogromny wpływ ma również jakość snu, którą także możemy podbudować za pomocą odpowiednio dobranej kompozycji zapachowej. Na bezsenność najlepiej wybrać lawendę oraz wspomniany jaśmin, których działanie odprężające pomoże nam szybciej i na dłużej zasnąć.

Oznaka troski

Rośliny korzystnie działają na człowieka w samotności, ponieważ stanowią żywe stworzenia, które wymuszają na nas troskę i systematyczność w pielęgnacji. Dbając o kogoś, czujemy się potrzebni i zyskujemy wrażenie szczęścia, działa to również w przypadku dbałości rośliny, choć w nieco mniejszym stopniu. Zatem korzystny wpływ obecności kwiatów doniczkowych w domu odczują zwłaszcza osoby samotne i mieszkające same. Ponadto w okresach obniżonego nastroju, kiedy tracimy koncentrację i motywację do działania, poczucie obowiązku nie pozwala nam się oderwać od rzeczywistości. Nawet kiedy w miarę możliwości rezygnujemy z aktywności, które nie są niezbędne do wykonania, to nie możemy zrezygnować z pielęgnacji roślin, ponieważ ich życie jest uzależnione w pełni od nas. Tego typu rutyna, jak i sama zieleń w doniczkach będzie nastrajać nas pozytywnie do życia i działać kojąco w emocjonalnych sytuacjach życiowych.

Wszystkie te czynniki razem przyczyniają się do tego, że rośliny mogą poprawiać nasze samopoczucie. Wprowadzanie zieleni i natury do naszego życia może przynieść wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego, pomagając nam czuć się lepiej i bardziej zrównoważonymi.

AB