Dlaczego warto głosować na kobiety. Debata z udziałem publiczności

Debata będzie poprowadzona przez prof. Małgorzatę Fuszarę która, odpyta polityczki startujące w najbliższych wyborach parlamentarnych:dlaczego!

Gdyby piłka nożna dotyczyła kobiet, infrastruktura futbolowa byłaby tak rzadka, jak wolne miejsca w żłobkach. Gdyby aborcja dotyczyła mężczyzn, już dawno byłaby sakramentem. Takich absurdów nie brakuje i dziś, kiedy infrastruktura futbolowa się zagęszcza, miejsca w żłobkach reglamentują a nakaz rodzenia dzieci, nawet wobec zagrożenia życia, uświęca. To trzeba zmienić – decyzje dotyczące mężczyzn, kobiet i rodzin muszą być podejmowane przez mężczyzn i kobiety.

O to, czym polityka powinna się zająć, żeby zaczęła obchodzić kobiety, z wzajemnością, prof. Małgorzata Fuszara pytała polityczki startujące w najbliższych wyborach parlamentarnych: Ilonę Antoniszyn (PSL), Annę Fabisiak (PJN), Agnieszkę Grzybek (Zieloni 2004 – SLD), Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz (PO), Violettę Porowską (PiS), Małgorzatę Prokop-Paczkowską (RPP) i Tatianę Michalik (PPP).

Panel miał innowacyjną formułę: podczas dyskusji głos zabrały również jego uczestniczki, bez dotychczasowych doświadczeń w wystąpieniach publicznych, które poprzez stronę internetową zgłosiły chęć zaprezentowania swoich postulatów.

Panel dyskusyjny ,,Dlaczego warto głosować na kobiety” rozpoczął się od prezentacji wyników wprowadzenia ustawy kwotowej w Polsce. – Mimo, że partie wywiązały się z lekką nawiązką z tej ustawy, to bardzo często spychały panie na dalekie pozycje – skomentowała efekty kwot prof. Małgorzata Fuszara. Po chwili Dorota Warakomska postawiła pytanie: ,,która z pań obecnych na sali startuje w wyborach?”. Wtedy w całej Sali Kongresowej rozbrzmiały gromkie brawa i okrzyki: ,,Tak dla kobiet!” – Kobiety w polityce zmienią świat na lepsze – powiedziała Małgorzata Fuszara.