Organoidy mózgowe są tak naprawdę miniaturową wersją mózgu. Powstają one z komórek macierzystych. Choć takie minimózgi nie stanowią struktur zdolnych do myślenia, to potrafią być niezwykle przydatne podczas różnorakich badań. Ekspertom z Dusseldorfu udało się przeprowadzić jedne z nich. Otrzymane wyniki można nazwać swoistym przełomem w świecie nauki.
Organoidy mózgowe z zalążkami wzroku
Zalążki wzroku naturalnie wytwarzają się w naszym rozwoju embrionalnym. Podobny zestaw struktur wzrokowych – pęcherzyki optyczne – wyhodowali w warunkach laboratoryjnych niemieccy naukowcy. Jak do tego doszło?
Organoidy mózgowe, w których pojawiły się zalążki, stymulowano czynnikami wzrostu. Po miesiącu pojawiły się pęcherzyki, natomiast po dwóch były już dojrzałe. Zjawisko dotyczyło aż 72% z 314 wyhodowanych minimózgów.
To pierwszy przypadek, w którym naukowcy wytworzyli pęcherzyki optyczne w organoidach mózgowych. Wcześniej te struktury hodowano i badano osobno.
– Nasza praca podkreśla niezwykłą zdolność organoidów mózgowych do generowania prymitywnych struktur czuciowych, które są wrażliwe na światło i zawierają typy komórek podobne do tych znajdujących się w ciele – podkreśla w swoim oświadczeniu Jay Gopalakrishnan ze Szpitala Uniwersyteckiego w Duesseldorfie.
Organoidy w badaniach
Wszelkie organoidy powstające w celach badawczych mają za zadanie jak najbardziej przypominać strukturą i funkcją odwzorowywany organ człowieka. Są naprawdę małe – od kilku mikrometrów do kilku milimetrów – i w całej swej prostocie dość prymitywne. Mogą więc zwiększać ludzką wiedzę na temat budowy organizmu, ale nie zastąpią swoich prawdziwych odpowiedników.
Organoidy w powodzeniem są wykorzystywane przez naukowców w eksperymentach już od kilku lat. Te, które odwzorowują mózg, mogą pomagać w zwalczaniu chorób o podłożu neurologicznym. Istnieją jednak inne odpowiedniki ludzkich organów. Przykładowo organoidy sercowe ułatwiają badaczom poznawanie chorób kardiologicznych i opracowywanie metod walki z nimi.
Odkrycie niemieckich naukowców a płynące z niego korzyści
Organoidy mózgowe z zalążkami wzroku to prawdziwa rewolucja w świecie nauki. Nie chodzi jedynie o symboliczne dokonanie nowego odkrycia, ale także o realne korzyści z niego płynące. Badacze zakładają, że to pierwszy krok ku tworzeniu w warunkach laboratoryjnych indywidualnych komórek siatkówki oka. Takie spersonalizowane struktury mogłyby z kolei przyczynić się do leczenia zaburzeń błony gałki ocznej, a nawet przeciwdziałać utracie wzroku. Odkrycie naukowców z Dusseldorfu umożliwia bowiem badania pod kątem relacji mózgu i oka na etapie rozwoju zarodka.