Dobry fotelik po testach ADAC

Chyba każdy, kto kupował dla swojego dziecka fotelik samochodowy lub przynajmniej czytał o fotelikach samochodowych, słyszał o testach ADAC.

Dobry fotelik po testach ADAC

Z reguły testy te są wspominane w artykułach w kontekście testów zderzeniowych oraz tego, że dobry fotelik samochodowy powinien mieć dobre oceny z tych testów. Czym dokładnie są testy ADAC i co sprawdzają?

Testy ADAC – co to jest?

Testy ADAC to testy fotelików samochodowych organizowane przez niemiecki automobilklub. Testy są przeprowadzane regularnie, a ich wyniki są publikowane, tak aby każdy miał do nich dostęp. W testach bierze udział bardzo duża ilość różnych fotelików, co pozwala ludziom na porównywanie tych fotelików ze sobą i wybór najlepszej opcji dla własnego dziecka.
Testy ADAC to nie tylko testy zderzeniowe. W trakcie testów foteliki samochodowe są oceniane w kilku różnych kategoriach: bezpieczeństwo, komfort, użytkowanie i czyszczenie. Każdy fotelik samochodowy otrzymuje osobą ocenę z każdej kategorii, a oprócz tego obliczana jest ocena łączna.
Dodatkowym elementem testów jest weryfikacja materiałów, z których został wykonany fotelik samochodowy. Jeżeli materiały zawierałyby jakieś szkodliwe substancje, to taki fotelik otrzymuje najgorszą możliwą ocenę, niezależnie od tego jak będzie sobie radził w poszczególnych kategoriach.

Dobry fotelik po testach ADAC

Co jest oceniane w poszczególnych kategoriach?

ADAC Foteliki samochodowe są oceniane według różnych kryteriów w różnych kategoriach. Podczas oceniania fotelika w kategorii użytkowanie oceniany jest przede wszystkim sposób montażu i demontażu fotelika, w kategorii czystość – możliwości czyszczenia danego modelu (czy da się zdjąć pokrowiec, czy można go prać w pralce, czy materiał łatwo się czyści).
W kategorii komfort oceniane jest przede wszystkim to, czy dziecku w danym foteliku będzie wygodnie podczas jazdy, czy pasy fotelika nie będą go obcierać, czy pozycja dziecka będzie odpowiednia i nie będzie powodowała dyskomfortu.
Nie da się jednak ukryć, że najważniejszą kategorią dla większości rodziców jest kategoria bezpieczeństwo. To właśnie ocena z tej kategorii informuje nas, czy fotelik będzie w stanie zapewnić naszemu bezpieczeństwo podczas wypadku samochodowego. Żeby właściwie ocenić fotelik w tej kategorii przeprowadzane są testy zderzeniowe.

Czym są testy zderzeniowe?

Testy zderzeniowe to element testów ADAC. Testy te mają za zadanie sprawdzić, jak zachowa się fotelik samochodowy w przypadku zderzenia. W tym celu przeprowadzane są dwie różne symulacje. Jedną z nich jest czołowe zderzenia przy prędkości 64 km/h, drugą zderzenie boczne przy prędkości 50 km/h. W symulacjach wykorzystywane są manekiny o rozmiarach dziecka.

Wyniki testów – na co zwracać uwagę?

Testy ADAC przeprowadzane są regularnie, a ich wyniki można znaleźć w Internecie. Wyniki prezentowane są w podziale na kategorie wagowe, tak aby łatwiej było znaleźć potrzebne informacje, a przede wszystkim, żeby łatwiej było porównać ze sobą modele fotelików, które nas w danym momencie interesują.
Jak wspomniano wyżej każdy fotelik otrzymuje ocenę łączną oraz ocenę w poszczególnych kategoriach. Maksymalna ocena to 5 gwiazdek, ale stosunkowo niewiele modeli może się pochwalić tak wysoką oceną łączną.
Dużo fotelików kończy z łączną oceną na poziomie 4, co uznaje się za całkiem dobry wynik. Oprócz oceny łącznej warto zwrócić również uwagę na oceny w kategorii bezpieczeństwo oraz w kategorii komfort, gdyż to te dwie kwestie są najważniejsze. Sposób montażu czy czyszczenia jest już mniej istotny.

Podsumowanie

Testy ADAC pełnią bardzo ważną rolę, gdyż pozwalają osobom spoza branży wybrać właściwy i bezpieczny fotelik dla dziecka. To właśnie testy pozwalają rodzicom zweryfikować, czy wybrany fotelik będzie w stanie spełnić swoją podstawową funkcję. W końcu nie chodzi o to, żeby fotelik uchronił nas od mandatu, ale o to, żeby nasze dziecko było bezpieczne podczas jazdy samochodem.

Artykuł partnera