Dua Lipa oskarżona o plagiat

Zespół Artikal Sound System złożył pozew przeciwko brytyjskiej wokalistce. Według członków kapeli słynna artystka naruszyła ich prawa autorskie.

Dua Lipa oskarżona o plagiat
Dua Lipa oskarżona o plagiat. Foto Instagram @dualipa

Dua Lipa zaistniała na międzynarodowej scenie muzycznej w 2017. Wtedy to w stacjach radiowych na całym świecie można było usłyszeć jej popularny singiel „New Rules”, promujący debiutancką płytę piosenkarki. Od tego czasu Brytyjka może pochwalić się pasmem sukcesów, w tym między innymi trzema statuetkami Grammy. Z kolei w zeszłym roku jej piosenka „Levitating” znalazła się na szczycie Billboard Year-End Hot 100. Niestety, utwór ten stał się właśnie przyczyną niemałych kontrowersji. Dua Lipa została oskarżona o jego plagiat.

Dua Lipa oskarżona o plagiat

„Levitating” znajduje się na drugim krążku wydanym przez artystkę. Sama piosenka zadebiutowała w 2020 roku i szybko zdobyła serca słuchaczy. Nagrany do niej teledysk ma prawie 500 milionów wyświetleń w serwisie YouTube. Jak się jednak okazuje, jej autorka inspiracje mogła czerpać z twórczości innych artystów. Tak twierdzi zespół Artikal Sound System, który właśnie złożył pozew przeciw Dui Lipie. Według amerykańskich artystów, „Levitating” do złudzenia przypomina ich utwór „Live Your Life”. Grupa wydała swoją piosenkę w 2017 roku, na trzy lata przed premierą kawałka Dui Lipy.

Zobacz także: Dua Lipa podjęła współpracę z włoskim domem mody

Pozew przeciw Dui Lipie

Artikal Sound System mówią, że w przypadku „Live Your Life” i „Levitating” nie ma mowy o inspiracji czy natchnieniu. Grupa przekonuje, że podobieństwo jest tak uderzające, iż jest to przypadek jawnej kradzieży. Co więcej, amerykańska grupa reggae zarzuca artystce skopiowanie zarówno słów, jak i melodii. W złożonym do sądu w Los Angeles pozwie zespół wymienia również wytwórnię reprezentującą Duę Lipę, Warner Music. Jak na razie brytyjska wokalistka nie odniosła się do stawianych jej zarzutów.