Działalność gospodarcza a podatek VAT – wszystko, co musisz wiedzieć!

Jako właściciel jednoosobowej działalności, musisz zdecydować, czy chcesz należeć do czynnych podatników VAT. Warto wiedzieć, że niekiedy możesz zostać z niego zwolniony – podmiotowo lub przedmiotowo. Co warto wiedzieć? Sprawdzamy.

Działalność gospodarcza a podatek VAT

Kto jest podatnikiem VAT?

Podatki to kwestia, która zaprząta głowę wielu przedsiębiorców. Zaczynając od tego, co można odliczyć od dochodowego (tego możesz dowiedzieć się przykładowo z tego artykułu: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/prowadzenie-firmy/co-mozna-odliczyc-od-podatku-w-dzialalnosci-gospodarczej), aż po VAT. W przypadku tego ostatniego warto mieć świadomość pewnych przepisów.

Jako przedsiębiorcę, obowiązuje Cię co do zasady zarówno rejestracja, jak i rozliczanie VAT. Podatek jest pobierany na każdym etapie obrotu towarami lub usługami – jego wartość dolicza się do wszystkich transakcji. Co ważne, VAT płaci się niezależnie od podatku dochodowego PIT.

W Polsce opodatkowana jest sprzedaż usług i towarów, ich eksport i import, a także wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa. Wykaz przedmiotów, które są zarejestrowane jako podatnicy VAT, zwany Białą listą, prowadzi szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Podatników można podzielić na dwie grupy – podatnik VAT czynny i zwolniony:

  • Podatnik VAT czynny – ma obowiązek zarejestrowania się do VAT, składania JPK_VAT, prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów VAT, płacenie VAT i wystawianie faktur VAT.
  • Podatnik VAT zwolniony – prowadzi ewidencję uproszczoną, czyli wystawia faktury na żądanie nabywcy.

Zwolnienie z VAT podmiotowe i przedmiotowe

Z podmiotowego zwolnienia VAT można skorzystać, gdy przychody, czyli wartość sprzedaży, nie przekroczyły w ubiegłym roku limitu określonego na 200 tysięcy zł. Do niego nie wlicza się:

  • kwoty podatku,
  • dostawy towarów wewnątrzwspólnotowej i sprzedaży wysyłkowej,
  • sprzedaży towarów i usług zwolnionych przedmiotowo z VAT (z wyjątkiem między innymi nieruchomości)
  • sprzedaży środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Zwolnienie przedmiotowe z kolei oznacza, że jesteś zwolniony z VAT niezależnie od obrotów, jeśli świadczysz określone w ustawie usługi lub sprzedaż towarów. Zalicza się do nich np. opiekę medyczną, prywatne nauczanie np. języków obcych oraz usługi finansowe.

Kiedy nie przysługuje zwolnienie podmiotowe?

Zajmując się sprzedawaniem towarów lub świadczeniem usług, które są wymienione w ustawie, nawet gdy nie przekracza się 200 tysięcy zł limitu, konieczne jest płacenie podatku VAT. Dotyczy to między innymi sprzedaży metali szlachetnych, wyrobów jubilerskich, produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym oraz pojazdów samochodowych. W przypadku usług zwolnienie nie obowiązuje przedsiębiorców zajmujących się działalnością prawniczą, doradztwem czy factoringiem.

Mamy nadzieję, że wiesz już, czy prowadząc swoją działalność gospodarczą, musisz płacić podatek VAT. Pamiętaj, aby na bieżąco śledzić przepisy i szybko reagować na wszelkie zmian, by uniknąć problemów.

Artykuł sponsorowany