Nawet w najlepszej relacji zdarzają się błędy, które mogą ją osłabić, a nawet zakończyć. Zwłaszcza przy wyborze partnera na całe życie, gdzie w grę wchodzi wiele różnych czynników. Marzy nam się partner idealny, ale w rzeczywistości rzadko się to zdarza, nawet gdy mowa o miłości i prawdziwym uczuciu. Jakich pomyłek unikać?
Uleganie presji rodziny i znajomych
Podczas każdej uroczystości rodzinnej słyszysz od ciotek czy babek słynne pytanie o to, czy znalazłaś sobie już kogoś („jakiegoś kawalera”), że najwyższa pora się ustatkować i może założyć rodzinę („bo zegar biologiczny tyka”)? I to porównywanie do ich czasów… „ja w Twoim wieku miałam już dwójkę dzieci!”. Na te komentarze tylko przewracasz oczami, a jednak unosi się nad Tobą potężna presja oczekiwań bliskich. Do tego znajomi na Facebooku wstawiają zdjęcia ze ślubu czy swoich nowo narodzonych dzieci i zaczynasz panikować, że Ty też już powinnaś rozpocząć kolejny etap, bo nie chcesz odstawać od innych. Uleganie takiej podwójnej presji jest bardzo mylące. To ma być wyłącznie TWOJA przemyślana decyzja. Bo to Twoje życie i przyszłość. Dlatego zrób tak, jak czujesz i w zgodzie ze swoim wewnętrznym głosem.
Wybieganie w przyszłość
Na każdym kroku osaczasz swojego mężczyznę przemyśleniami w stylu: „Gdy już będziemy małżeństwem…”, „W naszym domu chciałabym mieć…”, „Jak nazwiemy nasze dzieci?”, „Moja koleżanka już dostała pierścionek zaręczynowy…”. Do tego zabierasz go na wszystkie spotkania ze znajomymi i imprezy rodzinne, aby mógł wszystkich dobrze poznać. Nawet jeżeli partner bardzo Cię kocha, może poczuć się przytłoczony. Dajcie sobie czas, aby lepiej się poznać i nie stwarzaj presji. Pozostaw trochę niedopowiedzeń w waszej relacji, aby trzymać jej atmosferę zawsze na wysokim poziomie.
Myślenie, że partner się zmieni
Niestety, wiele kobiet sądzi, że z czasem będzie w stanie zmienić charakter mężczyzny. Albo że jego osobowość po ślubie ulegnie zmianie. Mają w głowie idealny obraz partnera i próbują wtłoczyć w te ramy własnego wybranka. Takie próby są jednak skazane na porażkę. Z czasem zaczynają przymykać oko na niepokojące zachowania czy nawet nałogi, licząc na to, że w przyszłości na pewno się to zmieni, albo że „ich miłość” jest w stanie go uleczyć. Jeżeli chcesz zmieniać partnera – to chyba sygnał, że nie do końca go akceptujesz. A bez akceptacji nie ma mowy o prawdziwym uczuciu. Zamiast na siłę dostosowywać kogoś do naszych oczekiwań, warto po prostu poszukać odpowiedniej osoby.
Brak zaufania
Zaufanie to fundament każdej zdrowej relacji, a bezpodstawna zazdrość to szybka droga do zniszczenia nawet wyjątkowego związku. Złościsz się, gdy chłopak zatańczy z koleżanką na weselu, albo przeszukujesz jego skrzynkę mailową w poszukiwaniu dowodów zdrady? To świadczy o Twojej niepewnej pozycji w związku i raczej zamiast obwiniać partnera – który wybrał właśnie Ciebie – powinnaś zainwestować we własne życie towarzyskie i aktywność, aby zyskać niezależność i poczuć się na nowo pewna siebie.
Porównania do swoich byłych
Gdy rozpoczynamy nową relację, mimowolne skojarzenia obecnego i byłego partnera są dosyć naturalne. Jednak kiedy stale zaczynamy porównywać swoich partnerów, a obecnemu mężczyźnie wytykać braki – może on poczuć się niezręcznie. Każda osoba reprezentuje sobą wachlarz zupełnie innych cech i możliwości, nie ma dwóch takich samych osób, co świadczy o ich unikalności. Nikt też nie jest idealny – każdy posiada zarówno wady jak i zalety. Porównywanie swoich partnerów nie ma więc sensu, jest nie na miejscu i może mocno skrzywdzić Twojego obecnego wybranka, który się stara. Zamiast żyć przeszłością i skupiać uwagę na tym, za czym tęsknisz u swojego eks, postaraj się zastanowić co zadecydowało o zakończeniu tamtej znajomości i poszukaj potencjału w swojej obecnej miłości.
Zuzanna Niedzielska/Obcasy.pl