Dziś Blue Monday! Jak go przetrwać?

Blue Monday, najbardziej depresyjny dzień w roku. Jak go przetrwać? Przedstawiamy sprawdzone metody na poprawę nastroju. Nie wszyscy wiedzą, że istnieją praktyczne aplikacje, które pomagają nam wyrobić dobre nawyki.

blue mondey

Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, to termin wprowadzony przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla w 2004 roku na określenie najbardziej przygnębiającego dnia w roku. Na podstawie specjalnego wzoru wyliczył on, że dzień ten wypada w trzeci poniedziałek stycznia. Jakie czynniki brał pod uwagę?

Kiepską, zimową pogodę, zbliżający się termin spłaty długów zaciągniętych na świąteczne wydatki i to, że nie udaje nam się dotrzymywać noworocznych postanowień. Dodatkowo, poniedziałek to pierwszy dzień pracy, co też nie poprawia nastroju. Według Arnalla kumulacja tych wszystkich czynników powoduje, że trzeci poniedziałek stycznia to teoretycznie najbardziej depresyjny dzień w roku.

Czy istnieją jakieś proste i sprawdzone metody na poprawę nastroju? Oczywiście, że tak! A dodatkowo możemy korzystać z aplikacji, które nas w tym wspierają.

Idź pobiegać

Wysiłek fizyczny to jedna z najprostszych metod na szybkie poprawienie nastroju. Podczas uprawiania sportu w organizmie wytwarzane są endorfiny – hormon szczęścia. Masz gorszy dzień i słabą motywację? Aplikacja S Health od Samsung przypomni ci o treningu i postępach na drodze do wymarzonego celu. S Health wspiera użytkowników w prowadzeniu zdrowego trybu życia. Aplikacja może zapisywać i przetwarzać dane dotyczące aktywności fizycznej, diety i parametrów zdrowotnych. Pozwala wyznaczać cele, takie jak „chcę być bardziej aktywny” czy „chcę jeść zdrowiej” i daje praktyczne wskazówki, jak je realizować każdego dnia.

Zjedź coś dobrego i zdrowego

Po wysiłku fizycznym warto zjeść dobry i pełnowartościowy posiłek. Wiele badań dowodzi, że jedzenie ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Martwisz się, że nie umiesz dobrze gotować? W aplikacji Chef Collection stworzonej przez Samsung znajdziesz proste i praktyczne rady, jak gotować pyszne i zdrowe posiłki. Materiały są współtworzone z Club des Chefs – grupą najlepszych szefów kuchni, nagrodzonych prestiżowym wyróżnieniem Michelin. W aplikacji znajduje się wiele ciekawych przepisów a także m. in. praktyczne filmy instruktażowe.

Spotkaj się z przyjacielem

Ciepły napój w klimatycznej kawiarni z kolegą lub koleżanką i długa, szczera rozmowa to niezawodny sposób na poprawienie nastroju w szare, zimowe dni. Warto, aby w trakcie takich spotkań skupić się na rozmowie i nie rozpraszać swojej uwagi przez niepotrzebne sięganie po telefon. Niestety, często robimy to odruchowo. Firma Samsung zaproponowała ciekawe rozwiązanie tego problemu – aplikację SAMi, która mierzy czas bez używania telefonu podczas spotkań z przyjaciółmi. Jeśli uda nam się wytrzymać 15 lub 30 minut bez telefonu, na nas i naszego przyjaciela czeka nagroda (np. darmowa kawa lub deser). W akcji udział biorą wybrane kawiarnie w Poznaniu, Warszawie i Krakowie (pełna lista lokali i oferowanych nagród dostępna jest w aplikacji).

Czy rzeczywiście trzeci poniedziałek stycznia to najbardziej przygnębiający dzień w roku? Na pewno możemy już być zmęczeni brzydką pogodą, brakiem słońca i intensywnym świątecznym czasem, co negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Warto podejmować aktywności – jak sport czy zdrowe gotowanie, które pozytywnie wpływają na nasz nastrój. Dzięki praktycznym aplikacjom jest to o wiele łatwiejsze.

Aplikacje S Health, Chef Collection i SAMi dostępne są w sklepach Galaxy Apps i Google Play na wybrane urządzenia z system operacyjnym Android.