Dlaczego 15 sierpnia obchodzimy dwa święta?

15 sierpnia to dzień ustawowo wolny od pracy. Obchodzimy Święto Wojska Polskiego i 95. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. W Kościele katolickim ten dzień upamiętnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

15 sierpnia to święto państwowe i kościelne. Fotolia
15 sierpnia to święto państwowe i kościelne. Fotolia

15 sierpnia obchodzimy święto państwowe i kościelne. Czy i jak należy je spędzić? Państwowe Święto Wojska Polskiego zostało wprowadzone ustawą Sejmu RP z 30 lipca 1992 r. Obchodzimy je w rocznicę tzw. Cudu nad Wisłą. Była to zwycięska bitwa z bolszewikami w 1920 roku. Z tej okazji w Warszawie odbędą się uroczystości z udziałem Najwyższych Władz Państwowych. Mieszkańcy stolicy i przyjezdni z innych części kraju będą mogli zobaczyć widowiskową defiladę wojskową.

Dla katolików dzień ten jest obchodzony jako upamiętnienie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywany inaczej Świętem Matki Boskiej Zielnej. Co roku, 15 sierpnia pielgrzymi z całego kraju zbierają się na Jasnej Górze, by oddawać cześć Maryi. Polska, a także inne kraje Europy uznają Matkę Boską jako patronkę ziemi i roślinności.

We wszystkich kościołach polowych odprawiane są uroczyste msze w intencji poległych na polu chwały. W niektórych miejscowościach odbywają się także dożynki, mające charakter nie tylko religijny, ale także ludowy, związany tradycyjnie z ukończeniem prac polowych.

Warto pamiętać, że tego dnia obowiązuje ustawowy zakaz handlu. Oznacza to, że zamknięte będą supermarkety, galerie handlowe i inne sklepy zatrudniające pracowników na umowę o pracę. Ze względu na to, że sprzedaż może być prowadzona przez właścicieli jednoosobowych firm, a także osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne, może się zdarzyć, że niektóre sklepy będą jednak otwarte. Czynne będą także apteki, stacje benzynowe oraz restauracje.

W tym roku dzięki temu świętu znów nam wydłuży się weekend i do pracy pójdziemy w środę.

Wpis znaleziono dzięki:

- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

- Święto kościelne i państwowe

- Święto Wojska Polskiego