15 sierpnia obchodzimy święto państwowe i kościelne. Czy i jak należy je spędzić?
Państwowe Święto Wojska Polskiego zostało wprowadzone ustawą Sejmu RP z 30 lipca 1992 r. Obchodzimy je w rocznicę tzw. Cudu nad Wisłą. Była to zwycięska bitwa z bolszewikami w 1920 roku. Z tej okazji w Warszawie odbędą się uroczystości z udziałem Najwyższych Władz Państwowych. Mieszkańcy stolicy i przyjezdni z innych części kraju będą mogli zobaczyć widowiskową defiladę wojskową.
Święto to jest okazją do uhonorowania polskich sił zbrojnych oraz upamiętnienia ich bohaterskiego wkładu w obronę ojczyzny. W tym dniu odbywają się uroczystości państwowe, defilady, parady wojskowe oraz różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i patriotyczne. To moment, kiedy Polacy wyrażają swoją wdzięczność i szacunek wobec żołnierzy, którzy oddali życie za wolność i niepodległość kraju.
Dla katolików dzień ten jest obchodzony jako upamiętnienie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywany inaczej Świętem Matki Boskiej Zielnej. Co roku, 15 sierpnia pielgrzymi z całego kraju zbierają się na Jasnej Górze, by oddawać cześć Maryi. Polska, a także inne kraje Europy uznają Matkę Boską jako patronkę ziemi i roślinności.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, zwane również Uroczystością Wniebowzięcia NMP, to jedno z najważniejszych świąt katolickich, obchodzone 15 sierpnia. To dogmat wiary, który głosi, że Maryja, Matka Jezusa Chrystusa, po zakończeniu swojego ziemskiego życia, została wzięta do nieba duszą i ciałem przez samego Boga. To symboliczne zjednoczenie Maryi z Bogiem, ukoronowanie Jej życia i roli w historii zbawienia.
W Polsce święto to ma głębokie tradycje religijne. Wniebowzięcie Maryi jest okazją do licznych uroczystości, procesji i nabożeństw, podczas których wierni oddają hołd Matce Bożej. W wielu miejscach organizowane są odpusty, a sanktuaria maryjne przyciągają pielgrzymów. To również czas, gdy wiele osób przybywa na pola i łąki, by zrywać kwiaty i zioła, wierząc w ich szczególną moc i pozytywny wpływ na zdrowie.
We wszystkich kościołach polowych odprawiane są uroczyste msze w intencji poległych na polu chwały. W niektórych miejscowościach odbywają się także dożynki, mające charakter nie tylko religijny, ale także ludowy, związany tradycyjnie z ukończeniem prac polowych.
Warto pamiętać, że tego dnia obowiązuje ustawowy zakaz handlu. Oznacza to, że zamknięte będą supermarkety, galerie handlowe i inne sklepy zatrudniające pracowników na umowę o pracę. Ze względu na to, że sprzedaż może być prowadzona przez właścicieli jednoosobowych firm, a także osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne, może się zdarzyć, że niektóre sklepy będą jednak otwarte. Czynne będą także apteki, stacje benzynowe oraz restauracje.
W tym roku dzięki temu świętu znów nam wydłuży się weekend i do pracy pójdziemy w środę.