Festiwal Patrzę na: islam

Patrzę na: islam – to pierwszy w Polsce projekt, którego celem jest przybliżenie życia codziennego muzułmanów i muzułmanek.

islam
Kadr z filmu „Baghdad Messi” reż. Sahim Omar Kalifa.

W ramach projektu, w trzech miastach: Białymstoku (24-27 września, kino Forum, Zmiana Klimatu), Lublinie (2-5 października, Centrum Kultury) i Łomży (08-11 października, MDK-DŚT) oraz promocyjnie w Warszawie, odbędą się projekcje filmowe oraz cykl debat/spotkań poruszających tematykę aktualnej sytuacji życiowej muzułmanów i muzułmanek. Podczas debat zostaną zaprezentowane następujące tematy: „Kobieta w islamie”, „Czy muzułmanie są współczesnymi żydami?”, „Czy muzułmanie zagrażają naszej cywilizacji?”, „Badania – mowa nienawiści wobec muzułmanów”. Przegląd Patrzę na: : islam nie ma na celu promowania religii. Wielokulturowość, migracje, różnice kulturowe i religijne – pojęcia te w ostatnich latach stały się obiektem zainteresowania wielu ludzi. Szczególne miejsce w tych zainteresowaniach zajmuje islam oraz muzułmanie i muzułmanki. Religia ta budzi zaciekawienie, zdziwienie swoją odmiennością wobec katolicyzmu, którego wyznawanie deklaruje większość osób zamieszkujących Polskę. W ostatnim czasie budzi również strach, który prowadzi do utrwalania się stereotypów i uprzedzeń wobec osób wyznających islam.

Przegląd jest próbą zaprezentowania – za pomocą filmu – wieloaspektowości islamu oraz różnorodności jego wyznawczyń i wyznawców. W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną filmy przedstawiające muzułmanki i muzułmanów podczas ich codziennego życia – niekiedy smutnego, wypełnionego problemami, lękami i marzeniami. Bohaterowie filmów zostaną ukazani w innym kontekście niż terroryzm i wojna. Przedstawione filmy zdobyły uznanie międzynarodowej publiczności na wielu festiwalach filmowych. Zostaną pokazane filmy dokumentalne, fabularne, krótkometrażowe oraz bajka dla najmłodszych kinomanów.

Filmem otwarcia jest wyróżniony podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego film „Pieśni bez ojczyzny” w reżyserii Ayata Najafiego. Kompozytorka Sara Najafi (prywatnie siostra reżysera) stara się przywrócić głos irańskim kobietom, które od rewolucji z 1979 roku nie mogą śpiewać solo przed męską lub mieszaną publicznością. Postanawia zorganizować w Teheranie koncert, w którym udział wezmą śpiewaczki z Iranu i Francji. Po filmie odbędzie się dyskusja dotycząca pozycji kobiety w islamie, oraz praw kobiet w krajach w których islam jest religią wyznawaną przez większość osób.

W ramach przeglądu zostanie pokazany film „Art of war” (Sztuka i rewolucja) w reżyserii Marco Wilmsa opisujący historie młodych egipskich artystów, który wykorzystując swoją twórczość, m. in. graffiti, murale, muzykę, próbują walczyć z zastaną rzeczywistością oraz sytuacją polityczną.

Na przeglądzie oprócz dokumentów nie zabraknie filmów fabularnych. Dwa z nich opowiadać będą o miłości. „A Few Cubic Meters of Love”, reżyseria Jamshid Mahmoudi to opowieść o miłości rozwijającej się pomiędzy dwójką młodych ludzi pochodzących z różnych krajów i nieakceptowanej przez innych. Czy miłość Sabra, młodego pracownika z Iranu i Maron pochodzącej z Afganistanu przetrwa wszelkie przeciwności?

„Amira&Sam”, w reżyserii Seana Mullina to komedia romantyczna rozgrywająca się w USA, gdzie przebywa Amira wraz ze swoim wujem. Pewnego razu odwiedza ich Sam, który spotkał wuja Amiry w trakcie służby
w Iraku. Mimo przeciwności losu i kulturowych różnic, relacja Amiry i Sama staje się coraz bardziej intymna.

Nie zabraknie też kina familijnego. „Bekas”, reżyseria Karzan Kader, to historia dwóch kurdyjskich chłopców z Iraku. Podczas emisji filmu „Superman” w miejscowym kinie, bohaterowie przez otwór w dachu dostrzegają bohatera o nadludzkich mocach – Supermana. Osieroceni, bezdomni bracia decydują się na wyjazd do Ameryki i sprowadzenie Supermana do miasteczka.

Najmłodsza widownia będzie mogła obejrzeć animowany film „Prorok”, w reżyserii Rogera Allersa, twórcy „Króla Lwa”. To uduchowiona opowieść o poecie (Liam Neeson) więzionym za głoszenie wolności, miłości i moralności, którego słowa władze traktują jako zagrożenie dla siebie. Głosu Kamili – gosposi Poety, matki zbuntowanej dziewczynki Almitry – udzieliła Salma Hayek, która jest również producentką filmu. Muzykę skomponowali lub wykonali Damien Rice, Glen Hansard, Gabriel Yared i Yo-Yo Ma, a niezwykłe animowane interludia przeplatające opowieść, to dzieła młodych gwiazd światowej animacji, w tym Polaka, Michała Sochy.
W bloku filmów krótkometrażowych obejrzymy takie filmy jak: „Baghdad Messi” (reż. Sahim Omar Kalifa), nominowany do Oscara film o miłości do piłki nożnej w ogarniętym wojną Iraku, „A Day In Eden” (reż. Assal Ghawami) ukazujący uniwersalność uczuć, które nie zależą od wyznawanej religii czy narodowości, czy „Parvaneh” (reż. Talkhon Hamzavi) opisujący życie uchodźców w Europie. Pokazany zostanie również film „The Baby” (reż. Ali Asgari) opisujący losy dziewczyny samotnie wychowującej dziecko w Iranie. Na zakończenie bloku pokazana zostanie wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych festiwalach animacja „Simorgh” (reż. Meghdad Asadi Lari).

W ramach realizowanego projektu zostaną przeprowadzone badania na temat postrzegania wyznawczyń i wyznawców islamu w Polsce. Badanie zostanie przeprowadzone we współpracy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW. Prezentacja wyników badania, połączone z debatą odbędzie się w klubokawiarni państwomiasto (ul. Andersa 29, Warszawa).

Projekt będzie pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce.

Projekt jest finansowany z programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.