Flanela, bawełna czy satyna – z jakich materiałów powinna być wykonana dobra piżama?

Trudno wyobrazić sobie głęboki sen bez dobrej, przyjemnej dla skóry piżamy. Tylko jaki materiał zapewni nam największy komfort? Postanowiliśmy to sprawdzić i porównać najpopularniejsze tkaniny wykorzystywane do szycia piżam. 

Piżamy z flaneli


Flanela znana jest ze swojej miękkości. Nie drażni skóry, a wręcz przeciwnie – zdaje się ją otulać. Jest tzw. welurem drapanym, czyli jej miękkie włókna powstają poprzez proces “drapania” i strzyżenia. Najczęściej tka się ją splotem płóciennym, bo ten zwiększa wytrzymałość flaneli.

Flanela ma różne typy, ale najpopularniejsze to flanela bawełniana i flanela wełniana. Do szycia piżam wykorzystuje się głównie flanelę bawełnianą, ponieważ jest bardziej miękka i zapewnia większy komfort ruchów. Z wełnianej szyje się m.in. zimowe garnitury.

Piżamy z flaneli są bardzo ciepłe. Materiał ten jest bowiem nie tylko miękki, ale ma także bardzo dobre właściwości termoizolacyjne.

Piżamy z bawełny

Bawełna to materiał, którego do szycia piżam używa się najprawdopodobniej najczęściej. Nie wynika to jednak z jakiegoś nieokreślonego trendu, a z właściwości bawełny. Jest to materiał, który nie sprawia większych problemów podczas produkcji i “dogaduje się” z naszą skórą. Nie drapie jej i pozwala jej oddychać. Zapewnia dobry komfort cieplny, chociaż nie jest tak ciepła jak flanela.

Piżamy z bawełny sprawdzają się na każdą porę roku w zależności od rodzaju kompletu tj. zimą warto postawić na długie rękaw i długie nogawki. Warto mieć na oku komplety z domieszką włókien syntetycznych. Dzięki niej piżamy bawełniane zyskują na elastyczności i są mniej skłonne do zgnieceń.

Piżamy z satyny

Satyna to niezwykle gładki i delikatny materiał, który kojarzy się z luksusem. Ze względu na swój wygląd szyje się z niej głównie piżamy o ekskluzywnym charakterze.

Piżamy satynowe zwykle są połączeniem dwóch tkanin. Ten szczególny rodzaj atłasu może mieć postać m.in. satyny bawełnianej, satyny poliestrowej czy satyny jedwabnej. W zależności od domieszki innego materiału satyna zyskuje dodatkowe właściwości. Może zwiększyć się np. jej odporność na plamy.

Piżamy z satyny wyglądają niezwykle atrakcyjnie, ale warto pamiętać, że nie są najlepsze dla skóry. Słabo przepuszczają powietrze, więc należy je nosić raczej na wybrane noce. Na co dzień lepiej sprawdzi się piżama z innego materiału.

Jaki materiał najlepszy?

Tak naprawdę każdy materiał piżamy jest w porządku, o ile producent dobrze ją wykorzystał i przywiązał wagę do jakości tkaniny. Dlatego też bardzo ważne jest kupowanie piżamy w dobrych sklepach, które współpracują z polskimi producentami. Takim sklepem jest np. MissiSleepy, który serdecznie polecamy: https://missisleepy.pl/