Foliowanie samochodu zmieni go nie do poznania

Wakacje to gorący okres. W motoryzacji również. To czas, w którym można realizować najbardziej szalone pomysły. Zwłaszcza, że umożliwiają to dostępne na rynku technologie. Jedną z nich jest foliowanie samochodu, które potrafi całkowicie zmienić jego wygląd

oklejanie samochodow

Czy można je przeprowadzić samemu, czy lepiej jednak skorzystać z pomocy fachowców?

Foliowanie samochodu zabezpiecza jego lakier

Foliowanie samochodu to optymalna metoda na to, aby zabezpieczyć oryginalny lakier pojazdu przed uszkodzeniami związanymi z codzienną eksploatacją. Trwałość oraz solidność produktów dostępnych na rynku jest do tego całkowicie wystarczająca. Auto zaś z właściwie zabezpieczonym lakierem można potem drożej sprzedać na rynku wtórnym, jeśli jego właściciel ma akurat takie plany.
Kompleksowa zmiana wyglądu auta za pomocą foliowania jest też używana jako jedna z metod na podniesienie wartości sprzedawanego pojazdu. Pozwala ukryć wszelkie niedoskonałości lakieru, wynikające z różnego rodzaju uszkodzeń, które niestety mogą się chwilami przydarzyć w toku codziennej eksploatacji. To normalne. Jeśli nawet właściciel zdecyduje się na całościowe foliowanie samochodu przed jego sprzedażą, mając świadomość, że oryginalny lakier nie jest jednak w najlepszym stanie, to uczciwie powinien poinformować o tym kupującego. Oklej swój samochód tak, jak chcesz.

Jedyną granicą jest wyobraźnia

Niewątpliwą zaletą foliowania samochodu jest możliwość całkowicie dowolnego wyboru jego nowej barwy. Można wybrać nawet kilka kolorów i wzorów jednocześnie, aby w pełni spersonalizować swój samochód. Nadać mu unikalny charakter. Lakierowanie proszkowe nie gwarantuje ani tak szybkich, ani tak spektakularnych efektów, które w razie potrzeby można szybko usunąć. Jej zdejmowanie nie stwarza przy tym ryzyka uszkodzenia lakieru, co jest istotną zaletą technologiczną tego procesu. Dzięki temu właściciele nietuzinkowych pojazdów mogą pozwolić sobie na okolicznościowe oklejenia, które doskonale prezentują się na przykład podczas różnego rodzaju motoryzacyjnych eventów.

Z jakich etapów składa się foliowanie samochodu?

Przystępując do foliowania samochodu, należy w pierwszej kolejności, zdemontować zbędne elementy nadwozia. Chodzi o lusterka, logotypy, kierunkowskazy i listwy. Dla ułatwienia montażu folii, niekiedy trzeba demontować inne, większe jeszcze elementy pojazdu, np. drzwi, osłonę silnika, etc. Dzięki temu sam proces przebiega szybciej i łatwiej.
Następnie należy odpowiednio przygotować lakier. Po pierwsze trzeba go skutecznie odtłuścić, a po drugie wypolerować odpowiednimi do tego detergentami. Na ten etap prac należy zwrócić szczególną uwagę, gdyż od niego w znacznej mierze uzależniony jest ich końcowy efekt. Na właściwie odtłuszczonym lakierze folia przylega trwale i równomiernie. Daje przez długi czas konkretny, oczekiwany efekt.

Precyzja i profesjonalizm przede wszystkim

Po oczyszczeniu i przygotowaniu lakieru pojazdu, można przystąpić do samego procesu foliowania samochodu. Nie jest to łatwe z 2 zasadniczych powodów:
1. Aby uniknąć miejsc łączenia, folię należy nakładać wyłącznie w większych pasach,
2. Na spodzie folii występuje zawsze bardzo mocny klej oraz niezwykle szybko wiążący klej.

Z racji tego samodzielne wykonanie tego rodzaju czynności przez niedoświadczoną pod tym względem osobę jest praktycznie niemożliwe. Co więcej, okleić należy również wcześniej zdemontowane elementy, co może wymagać jeszcze większej precyzji. Foliowanie samochodów amatorskimi metodami może nie przynieść praktycznie żadnych efektów. Tu potrzeba po prostu profesjonalistów.

Jakie są koszty foliowania samochodu?

Cena za nałożenie jednokolorowej folii na samochód kompaktowy to koszt rzędu 3 000 zł. Im samochód większy oraz nadwozie bardziej skomplikowane, tym cena może być większa. W porównaniu jednak z tradycyjnymi metodami, czyli np. popularnym lakierowaniem proszkowym, oszczędności nadal jednak są znaczne. Możliwości w zakresie kreacji graficznej przy foliowaniu samochodu, ogranicza w praktyce tylko wyobraźnia jego właściciela. Co więcej, jeżeli dany projekt nie będzie już wzbudzał takiego entuzjazmu, jak na samym początki to można go po prostu usunąć. Nie powoduje to żadnych szkód dla lakieru. Cały proces zaś przebiega szybko i bezproblemowo.

Inspiracje na wyciągnięcie ręki

Kto szuka inspiracji do zmiany wyglądu posiadanego auta, powinien odwiedzić witrynę: https://www.3mcentruminspiracji.pl. Jest tam wskazanych szereg przykładów udowadniających, że współczesna moda na foliowanie samochodów to trend, który w najbliższych latach będzie się zdecydowanie rozwijał. Świadczy o tym chociażby rosnąca popularność oklejania samochodów folią w motoryzacyjnym segmencie premium. Właściciele pojazdów marek takich jak Mercedes-Benz, Audi, Lexus, czy BMW chętnie decydują się na zmiany wyglądu swoich luksusowych bolidów. Część z nich stawia na dyskretne projekty, inni zaś wolą awangardowe ekstrawagancje. Można je podziwiać w pełnej krasie, podczas imprez takich jak słynny wyścig Gumball 3000. Tam foliowanie samochodów to wręcz oczywista oczywistość.

Oklejane są nie tylko samochody osobowe

Niezwykle ciekawe projekty foliowania samochodów realizowane w Polsce na ciągnikach siodłowych, których ogromna powierzchnia stwarzała ogromne możliwości do jej adaptacji. Dzięki temu na polskich oraz zagranicznych trasach pojawiły się TiR-y ozdobione motywami z „Piratów z Karaibów” i innych hitów współczesnego kina. Takie projekty mają jedną, ogromną zaletę, o której często zapomina się – pogłębiają więź kierowcy z samochodem. Auta to w końcu nie tylko pojazdy umożliwiające pokonywanie drogi z punktu A do punktu B, lecz mechanizmy, które niektórzy właściciele posądzają nawet o posiadanie duszy. Czy tak jest? Trudno powiedzieć. Niemniej jednak faktem jest, że foliowane samochodu to z pewnością najlepszy pomysł na to, aby pokazać, jaki dany model ma faktyczny charakter. To zaś potrafi zaskakiwać niczym polska husaria na masce japońskiego, terenowego Suzuki. Cóż, wyobraźnia ludzka nie zna granic i dzięki temu właśnie ludźmi jesteśmy.

Artykuł sponsorowany