– Podczas projektowania wnętrza apartamentu ważną kwestią jest jego jasny podział na tzw. przestrzeń dzienną i nocną – mówi Emil Basta – Dzięki temu mieszkanie zyskuje odrębne strefy: taką, w której będzie można przygotowywać posiłki, a nawet pracować – oraz taką, która przeznaczona jest przede wszystkim do relaksu – dodaje Basta. Przykładem właśnie takiego podejścia w planowaniu układu przestrzennego lokalu jest otwarty przez dewelopera apartament pokazowy we wrocławskiej inwestycji Rezydencja Staromiejska. – Postawiliśmy na prosty i uniwersalny charakter lokalu. Nie ma tu jaskrawych kolorów oraz mocno wyodrębnionego designu. Chcieliśmy przede wszystkim zaprezentować funkcjonalność przestrzeni oraz szerokie możliwości aranżacji, które ona ze sobą niesie. Takie wnętrze każdy może dostosować do swoich potrzeb i upodobań. – Jak dodaje Basta, planując wnętrze mieszkania nie powinniśmy skupiać się na modzie. W apartamencie dopasowanym do naszych predyspozycji będziemy czuć się o wiele lepiej. Należy jednak pamiętać, by funkcje poszczególnych przestrzeni mieszkania ze sobą współgrały.
Miejscem, w którym będziemy spędzać najwięcej czasu jest pokój dzienny. Dlatego projektowanie aranżacji warto zacząć właśnie od niego. – Musi to być przestrzeń komfortowa, zarówno dla lokatorów jak i gości. – W jej obrębie możemy wydzielić kuchnię, jadalnię a nawet miejsce do relaksu lub do pracy. Mądre planowanie pozwoli nam stworzyć przestrzeń, w której czas spędzać może cała rodzina, mimo wykonywania różnych czynności – gotowania, zabawy, nauki, oglądania telewizji.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by strefa do przyrządzania posiłków była oddzielona od salonu. – Lokale na naszym osiedlu są bardzo ustawne i stwarzają masę możliwości do aranżacji. Zdecydowaliśmy się oddzielić salon wolno stojącą ścianą. Pozwala ona maksymalnie wykorzystać potencjał światła naturalnego, a jednocześnie wyznacza ona wyraźną granicę między sferami o różnych funkcjach – mówi Emil Basta.
W salonie apartamentu umieszczono stolik kawowy i wygodną sofę, która doskonale sprawdzi się również jako łóżko. Na ścianie zawieszono telewizor. – W wielu aranżacjach apartamentów jest on centralnym punktem salonu – kontynuuje Basta. – To jednak nie musi być regułą. Coraz bardziej popularne są telewizory chowane np. w szafach. Ponad to, w salonie apartamentu pokazowego jest wystarczająco dużo miejsca, by zmieściło się w nim biurko lub biblioteczka. – W przypadku, gdy brakuje nam miejsca na kultywowanie naszych zainteresowań przestrzeń przeznaczoną na salon można po prostu zwiększyć.
Przemyślana aranżacja umożliwi wygospodarowanie np. miejsca do zabawy dla dziecka. Jednak w apartamencie pokazowym w Rezydencji Staromiejskiej deweloper zdecydował się na powiększenie przestrzeni kuchennej kosztem rozmiaru salonu. – Kuchnia to miejsce, w którym przyjmujemy gości i spędzamy dużo czasu z bliskimi. Aneks rozpostarty jest tu na długości jednej ściany. Sprzęt AGD, taki jak piekarnik czy lodówka wmontowane są w zabudowę. Te rozwiązania pozwoliły znacznie zwiększyć możliwości aranżacyjne w pomieszczeniu – mówi Basta. W efekcie znajdzie się tu miejsce na jadalnię, w tym duży stół i krzesła. W razie potrzeby w przestrzeni kuchennej może stanąć biurko lub stolik kawowy z wygodnymi fotelami.
Wbrew pozorom, szerokie możliwości aranżacyjne daje właścicielom mieszkań również łazienka – często projektowana jedynie pod kątem funkcji, które ma pełnić. – W apartamencie pokazowym całą uwagę poświęciliśmy wyeksponowaniu przestrzeni lokalu. Nie inaczej jest w przypadku łazienki. Zamiast rozległej wanny zamontowaliśmy kabinę prysznicową, której przeszklone drzwi sprawiają, że pomieszczenie wygląda na zdecydowanie większe. Ponad to, nad umywalką oraz na ścianie zamontowaliśmy duże lustra. To również rozwiązanie dzięki któremu przestrzeń zwiększa się optycznie – komentuje ekspert.
Równie ważnym, co planowanie funkcjonalności przestrzeni, elementem aranżacji apartamentu jest proces wykończeniowy, a zwłaszcza kolorystyka, oświetlenie, dobór materiałów i ich faktura. Kolor ścian nadaje ton całemu wystrojowi lokalu; może wpływać również na nasz nastrój. Z kolei dobrze przemyślane ustawienie lamp pozwala na wyróżnienie detali i dobre naświetlenie stołów, biurek czy blatów. – W apartamencie pokazowym zastosowaliśmy jasne, ciepłe kolory. Zadbaliśmy również o to by mieszkanie było dobrze oświetlone – zarówno światłem sztucznym, jaki i naturalnym – mówi pracownik WPBM „Mój Dom”. – Tak wykończony lokal pozostaje nam jedynie wypełnić meblami, pamiątkami, przedmiotami i cieszyć się w pełni funkcjonalnym mieszkaniem dopasowanym idealnie do naszych potrzeb.