Gabinet niewielkich rozmiarów w naszym domu

Na co zwrócić uwagę przy aranżacji małego, domowego gabinetu?

mały gabinet w domu
Gabinet niewielkich rozmiarów w naszym domu – na co zwrócić uwagę? Foto. scandicsofa . pl

Mały gabinet w domu coraz częściej staje się pomieszczeniem, na które decydują się zapracowani ludzie. Przyczyniła się do tego pandemia wirusa COVID-19, która zmusiła wiele osób do pracy zdalnej. Przez nią okazało się również, że często pracodawca nie musi wynajmować biura, a lepszą i tańszą dla niego opcją jest wykonywanie obowiązków z domu. Czasami zdarza się też, że trzeba nadrobić zaległości. Jak więc urządzić ergonomiczne biuro na niewielkiej przestrzeni we własnym mieszkaniu?

Przede wszystkim spokój

Praca umysłowa w hałasie lub w towarzystwie innych dekoncentrujących bodźców nie jest przyjemna. Jesteśmy wtedy rozdrażnieni, a nasza efektywność spada, dlatego bardzo ważne jest wyciszenie pomieszczenia w którym pracujemy. Podstawą jest wyłożenie ścian materiałem o wysokim współczynniku dźwiękochłonności. Najlepsze będą w tym przypadku piankowe okładziny, ale jako ich zamiennik można zastosować też płyty korkowe, a w ostateczności – tapetę winylową. Dzięki tym materiałom w gabinecie zapanuje cisza, co pozytywnie wpłynie na nasz komfort pracy.

mały gabinet w domu
Gabinet niewielkich rozmiarów w naszym domu – na co zwrócić uwagę? Foto. scandicsofa . pl

Biurko i fotel

Na małych powierzchniach nie można zbyt wiele postawić. To sprawia, że organizując sobie gabinet, musimy postawić na niewielką ilość mebli. Podstawą jest biurko i fotel. Jeżeli oprócz komputera potrzebujesz również drukarki i faksu, wybierz biurko narożne. Jeśli jednak korzystasz tylko z laptopa, a Twój gabinet jest malutki, zdecyduj się na biurko w postaci samego blatu, który montuje się do ściany. To rozwiązanie pozwoli Ci na złożenie go, kiedy zakończysz pracę i będzie Ci się wydawać, że wcale go tam nie ma. Wybierając fotel, pamiętaj, że powinien mieć regulację wysokości, podłokietniki, zagłówek, podnóżek, a przede wszystkim – powinien być dobrze wyprofilowany.

Mały gabinet w domu – dodatki

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, spraw sobie biblioteczkę. Nie musisz umieszczać w niej pozycji, które powinny pomóc Ci w pracy. Wystarczy, że stworzysz naukowy klimat. Surowe wnętrze nie wpływa korzystnie na samopoczucie, dlatego warto zaopatrzyć się również w kwiaty, które ocieplą pomieszczenie. Aby dać sobie pozytywny zastrzyk energii, możesz umieścić na ścianie plakaty motywacyjne. Pomogą Ci w codziennym stawianiu czoła obowiązkom zawodowym. Jeśli chcesz, żeby w Twoim gabinecie było przytulnie, na podłodze połóż mały, elegancki dywan, w końcu to domowe biuro i możesz sobie na niego pozwolić.