Gruzja jakiej nie znamy

Gruzja od lat jest popularnym kierunkiem turystycznym wśród Polaków. Wciąż jednak wielu z nas nie bierze tego kraju pod uwagę jako obowiązkowego gdy planujemy wakacje.

Batumi. Plac Europejski

Okazuje się, że w ciągu najbliższych lat Gruzja przeżywać będzie jeszcze większy boom, a to dzięki dużym zmianom jakie tam właśnie zachodzą. Czym zachwyca Gruzja i czego o niej nie wiemy? Pytamy Oksanę Agnieszkę Żendarską, która od lat zajmuję się m. in. rynkiem nieruchomości w Gruzji i doskonale poznała ten kraj zarówno ze strony turystycznej jak i biznesowej.

Gruzja to prawdziwe doświadczenie

Gruzja to przepiękne krajobrazy Kaukazu i wiele różnorodności, gdyż są tam zarówno góry jak i plaże, nostalgiczne wsie jak i nowoczesne miasta oraz przepyszne jedzenie, wino i przyjaźnie nastawieni Gruzini. Kraj położony jest na granicy Europy i Azji nad Morzem Czarnym. Historia terenów, na których leży Gruzja sięga II tysiąclecia p.n.e.. To kraj ciekawych kontrastów, gdzie choćby w samym Batumi, drugim największym mieście i zarazem turystycznym kurorcie, zobaczyć można budowle, które przyczyniły się do nadania mu przydomku „Gruzińskiego Dubaju”, oraz stare, klasyczne zabudowy, niekiedy wcale nieatrakcyjne dla zwiedzających. Właśnie ta mieszanka tworzy bardzo pociągającą tkankę miejską.
„To prawda, Gruzja jest krajem kontrastów, jednak nie znam osoby, która przyjeżdżając tu nie zakochałaby się w niej. Ja ze swojej perspektywy wiem, jak bardzo kraj ten się rozwija, nie tracąc przy tym swojej tożsamości. Z racji wykonywanego zawodu, mogę śmiało stwierdzić, że Gruzja już stała się kierunkiem konkurencyjnym dla innych europejskich destynacji, zarówno jeśli chodzi o turystykę jak i inwestycje. Niewielu Polaków wie, że w powitają nas tu piękne palmy. Na terytorium Gruzji panuje przyjazny klimat podzwrotnikowy, praktycznie nigdy temperatura nie pada poniżej 0°C. Na odwiedzających czekają niesamowite punkty do zwiedzania zarówno w miastach jak i na terenach pozamiejskich. Kraj ten to także znakomite jedzenie, które Polakom na pewno będzie smakowało. Obowiązkowo należy spróbować kultowego chaczapuri, chinakali,
czyli gruzińskich pierożków czy badridżani – roladek z plastrów bakłażana faszerowanych pastą orzechową z czosnkiem, udekorowanych pestkami granatu. Miłośnicy win, także będą bardzo zadowoleni, Gruzja to kolebka winiarstwa. Ceny są oczywiście konkurencyjne do tych, do jakich przyzwyczailiśmy się zwiedzając Europę, a dostajemy niesamowite doświadczenie, bo tak należy określić pobyt tu. Na samo Batumi należy poświęcić minimum trzy dni, aby zobaczyć m. in. Promenadę nadmorską, Tańczące fontanny, Ogród japoński, Park cudów czy Stare Miasto.” – mówi Oksana Agnieszka Żendarska, na co dzień zajmująca się rynkiem nieruchomości zagranicznych, także rynkiem gruzińskim.

widok na Batumi z drona

Inwestycje w Gruzji

Gruzja stała się w ostatnich latach atrakcyjnym kierunkiem inwestycyjnym, także dla światowych i europejskich firm. Dzięki temu może się rozwijać jeszcze szybciej i oferować coraz bardziej konkurencyjne nieruchomości na światowym poziomie. Od 2014 roku Gruzja jest krajem stowarzyszonym z Unią Europejską, a od 2016 roku jest członkiem strefy wolnego handlu z UE.

Dzięki umocnieniu się kursu lari w stosunku do dolara wzrósł krajowy popyt na mieszkania. Oczywiście napływ kupujących i wzrost kosztów spowodowały, że ceny mieszkań i domów w Gruzji wzrosły. Jednak w porównaniu z innymi krajami europejskimi rynek gruziński pozostaje jednym z najbardziej przystępnych. Uważam, że rok 2023 będzie bardzo pomyślny dla Gruzji zarówno pod względem inwestycyjnym jak i turystycznym. Wszystko się tu rozwija. Rynek nieruchomości stał się bardzo konkurencyjny w stosunku do np. Turcji, Cypru, Bułgarii, a nawet Hiszpanii. Projekty są udoskonalane i będą zachwycać odwiedzających. Odwiedzając tylko Batumi, zobaczymy jak bardzo miasto się zmienia. Każdy będzie zachwycony panoramą i przekona się, skąd właśnie wziął się przydomek „Gruzińskiego Dubaju”. Będąc tu polecam szczególnie region Makhinjauri, gdzie 50 metrów od linii brzegowej morza zobaczyć można najnowsze inwestycje jak chociażby NOVOTEL LIVING Batumi. Oprócz tego tylko w tym roku powstają także nowe inwestycje przy nowym Bulwarze, które warte są uwagi- mówi Oksana Agnieszka. Żendarska.
Gruzja to przepiękny kraj, który intensywnie się rozwija i niedługo stanie się jeszcze popularniejszy wśród osób z całej Europy i świata. Warto się tam udać i sprawdzić na własnej skórze, dlaczego tak zachwyca.