Grzyby to wspaniały produkt spożywczy, o różnorakim zastosowaniu. Zawierają dużo glikogenu i witamin z grupy B – szczególnie znaczne ilości witaminy PP – oraz dużo błonnika. W kuchni grzyby używane są przede wszystkim ze względu na ich wysokie walory smakowe i zapachowe.
Można z nich przyrządzać samodzielne dania – zupy, zapiekanki, kotlety, można je dusić, smażyć i zapiekać.
Są także doskonałym dodatkiem do zup, sosów i farszów. Nadają się do konsumpcji w stanie świeżym,w postaci przetworów – jako marynaty i kiszonki, można je także suszyć i mrozić.
Ale najsmaczniejsze i najbardziej aromatyczne są właśnie teraz, jesienią, gdy mogą trafić na nasz stół prosto z lasu.
Grzyby z porami zapiekane z jajkiem
Składniki (na 6 porcji):
250 g różnych grzybów; mogą być boczniaki, kurki, pieczarki, rydze
1 por
75 g sera żółtego (np. Cheddar)
200-300 ml śmietanki kremówki
6 jaj (po jednym na porcję)
ok. 50 g masła
2 łyżki posiekanego koperku
sól, pieprz do smaku
Grzyby delikatnie obmyj lub tylko oczyść z piasku i resztek runa leśnego, większe potnij na części. Obsmaż je na niewielkiej ilości masła, a potem odsącz z tłuszczu. Umytego pora przetnij wzdłuż i pokrój w cieniutkie półtalarki i przesmaż do miękkości, rzucając na mocno rozgrzane na patelni masło, by nie puścił soku. Do sześciu żaroodpornych kokilek wlej trochę śmietanki i wrzuć grzyby wymieszane z porem. Posyp utartym serem i wbij do każdej całe jajko. Posól je i popieprz, a dla ochrony przed przypaleniem na wierzch wylej resztę śmietanki. Piecz przez 15 minut w temperaturze 200oC, wstawiając miseczki do gorącego piekarnika. Po upieczeniu białko będzie ścięte, a żółtko powinno być półpłynne.
Po wyjęciu i posypaniu siekanym koperkiem od razu podawać z kromką chleba razowego lub innym pieczywem.
Świeże grzyby po francusku
Składniki (na 4 porcje):
50 dag świeżych grzybów (borowiki, koźlaki, podgrzybki)
2 łyżki oliwy
1 łyżka przecieru pomidorowego
2 ząbki czosnku
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
po 1 łyżeczce ziarna kolendry i nasion kopru włoskiego
1 łyżka soku z cytryny
2 łyżki koniaku
sól, świeżo mielony pieprz czarny
Grzyby oczyść i umyj pod bieżącą wodą, większe podziel na połówki lub ćwiartki. Rozgrzej w rondelku oliwę, wrzuć grzyby i duś je od przykryciem 8-10 minut. Dodaj resztę składników, wymieszaj, przypraw solą i pieprzem, wlej koniak, delikatnie wymieszaj i potrzymaj jeszcze chwilę na małym ogniu. Podawaj na zimno z dodatkiem białego pieczywa.