Jak dwie krople wody. 7 zdumiewających faktów o bliźniakach

Jak często się rodzą? Czy porozumiewają się telepatycznie? I czy rzeczywiście są całkowicie identyczne? Rozwiewamy wątpliwości i ujawniamy kilka zaskakujących faktów na temat bliźniaków.

Fakty o bliźniakach
Jak dwie krople wody. 7 zdumiewających faktów o bliźniakach

Pewnie prawie każdy, kto zna bliźniacze rodzeństwo, nieraz miał kłopoty z rozróżnieniem tych niemal jednakowych osób. I nic dziwnego – bardzo często łączy je nie tylko wygląd, ale także charakter, sposób mówienia czy poruszania się. Rozpoznawanie sprawia problem zwłaszcza w przypadku bliźniąt jednojajowych, które nierzadko określa się jako identyczne. Ale czy rzeczywiście tak jest? O tym i innych ciekawostkach na temat takich rodzeństw piszemy poniżej.
Przedstawiamy fakty o bliźniakach, których wcześniej nie znałaś.

1. Inne odciski palców

Choć posiadanie identycznego brata lub siostry może się przydać podczas małej zamiany ról na kartkówce z matematyki, na którą jedno z rodzeństwa przygotowało się lepiej, to raczej nie pomoże w uniknięciu kary więzienia. Co prawda w Polsce zdarzył się przypadek podobnej pomyłki (sprawa Marcina i Pawła S. sprzed ponad dwóch dekad), natomiast istnieją małe szanse, by numer udało się powtórzyć. Bliźniaki mają bowiem różne odciski palców. Tak więc, mimo że fizycznie mogą posiadać wszystkie dokładnie takie same cechy, to wymiar sprawiedliwości jest w stanie rozróżnić ich właśnie po tym szczególe. Co ciekawe, takie rodzeństwa również pachną inaczej, co sprawia, że psy tropiące nie mylą się podczas poszukiwań. Dzieje się tak zarówno w przypadku bliźniąt dwujajowych, jak i jednojajowych.

2. Lustrzane odbicie

Jak dwie krople wody. 7 zdumiewających faktów o bliźniakach

25% bliźniaczych par podlega efektowi lustra. W praktyce oznacza to, że ich podobieństwa są jednocześnie różnicami: gdy jedna osoba ma pieprzyk po prawej stronie twarzy, druga ma po lewej. Tyczy się to nie tylko znamion oraz innych cech fizycznych, ale także prawo- i leworęczności. Badania dowodzą, że aż 22% bliźniąt to mańkuci. Zwykle gdy jedno z rodzeństwa posługuje się lewą ręką podczas pisania, drugie robi to odwrotnie – przy pomocy ręki prawej.

3. Tajny język bliźniaków

Nie da się ukryć, że bliźniacze rodzeństwa łączy wyjątkowa relacja. Nie potrafią one co prawda (wbrew wielu opiniom) porozumiewać się telepatycznie, natomiast, jak dowiedli badacze z Uniwersytetu Padewskiego, już w 14. tygodniu ciąży odczuwają ze sobą więź. Mało tego: w początkowym okresie ich dorastania, zanim nauczą się w standardowy sposób porozumiewać z otoczeniem, tworzą swój własny, niezrozumiały dla nikogo innego język. Robią to bezwiednie. Takie zjawisko określa się w nauce mianem kryptofazji i dotyczy około 40% par bliźniaczych.

4. Czy bliźniaczy gen jest dziedziczny?

Jak dwie krople wody. 7 zdumiewających faktów o bliźniakach

Fakty o bliźniakach są w tej kwestii jasne: mężczyzna, który pochodzi z ciąży mnogiej, ma bardzo małe szanse na spłodzenie kolejnych tego typu potomków. Inaczej sprawa ma się natomiast w przypadku kobiet. Bliźniaczki bowiem powinny być niemal pewne, że ich przyszłe dzieci również narodzą się w dublecie. Nie do końca wiadomo, z czego wynika ta rozbieżność.

5. Późne macierzyństwo sprzyja ciąży mnogiej

W ciągu ostatnich 40 lat odnotowano zdecydowany wzrost narodzin par bliźniaczych. Naukowcy twierdzą, że wynika to z faktu, iż coraz więcej matek decyduje się na dziecko dopiero po trzydziestym roku życia. Jest to ponoć czynnik sprzyjający ciąży mnogiej. Co jeszcze ma wpływ na urodzenie bliźniaków? Na przykład… wzrost. Wysokie kobiety mają więcej insulinopodobnego białka odpowiedzialnego za stymulację jajników i owulacji, co w efekcie zwiększa prawdopodobieństwo zostania multimamą.
Warto również wspomnieć, że według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Utah, mamy bliźniąt żyją dłużej.

6. Kuzynostwo i rodzeństwo w jednym

Fakty o bliźniakach
Jak dwie krople wody. 7 zdumiewających faktów o bliźniakach

Zdarzały się już na świecie przypadki, że jedna para bliźniąt poślubiła inną parę bliźniąt. W świetle prawa dzieci z takich związków to naturalnie kuzyni, jednak z punktu widzenia genetyki to… rodzeństwo. I to najpewniej całkiem liczne, ponieważ w takich związkach szansa na ciążę mnoga jest naprawdę olbrzymia.

7. Bliźniaki mogą mieć innych ojców

Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak to prawda. Fakty o bliźniakach są następujące: może wystąpić ciąża heterozygotyczna, która ma miejsce, gdy dochodzi do zapłodnienia różnych komórek jajowych z jednego cyklu owulacyjnego przez plemniki pochodzących z innych stosunków seksualnych. Oczywiście takie akty musiały nastąpić w bardzo krótkim odstępie czasowym. Zjawisko to nazywamy nadpłodnieniem i dotyczy ono około 5% bliźniąt.

 

EP