Kobiety czy mężczyźni – kto lepiej parkuje?

Dla wielu osób jazda samochodem to czysta przyjemność, której nie potrafią sobie odmówić.

Jednak finalnym etapem nawet najprzyjemniejszej podróży jest manewr parkowania, który nie wszystkim sprawia już taką radość. Często bywa on przy tym elementem odwiecznej wojny damsko-męskiej.

Walka ze stereotypami
Dla wielu osób wciąż żywy jest krzywdzący stereotyp, który mówi, że to kobiety gorzej radzą sobie za kierownicą. W rzeczywistości wszystko oczywiście zależy od umiejętności, doświadczenia, zdobytej wiedzy i opanowania na drodze. Kierowców lepiej więc oceniać przez pryzmat przebytych kilometrów niż ich płci. Co więcej, niektóre obserwacje prowadzą do dość kontrowersyjnych, z punktu widzenia obiegowych opinii, wniosków. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały na przykład, iż to panie lepiej radzą sobie z parkowaniem, niż mężczyźni.

Kilka faktów
Dlaczego panie radzą sobie lepiej podczas parkowania? – Kobiety są bardziej precyzyjne i wyczulone na najmniejsze oznaki zagrożenia, co powoduje, że dokładniej i w odpowiednich miejscach parkują swoje auta – tłumaczy Eryk Biskupski z firmy Amervox, specjalizującej się w montażu czujników parkowania – Poza tym, zależy im nie tylko na bezpieczeństwie, ale również na wyglądzie pojazdu. Dlatego starają się tak zaparkować, by nie porysować karoserii i nie doprowadzić do innych zniszczeń. I choć parkowanie zajmuje im więcej czasu niż mężczyznom, to jednak wiele kobiet doprowadziło ten manewr do perfekcji. Panowie, jak wykazują badania przeprowadzone na kierowcach obu płci, są bardziej nerwowi i niecierpliwi w trakcie parkowania. Zależy im na czasie, dlatego samochód potrafią postawić w dowolnym miejscu, nie zawsze w zgodzie z obowiązującymi zasadami. Oczywiście również w tym przypadku należy unikać niepotrzebnych uogólnień.