II Ogólnopolski Konwent „Współpraca międzysektorowa i innowacje na rzecz bezpieczeństwa drogowego”

2 października odbędzie się konferencja skupiona wokół bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podczas konwentu zostaną wręczone nagrody i podziękowania dla zaangażowanych podmiotów.

II Ogólnopolski Konwent „Współpraca międzysektorowa i innowacje na rzecz bezpieczeństwa drogowego”. Foto Unsplash

Podczas II Ogólnopolskiej Konferencji „Współpraca międzysektorowa i innowacje na rzecz bezpieczeństwa drogowego” organizowanej przez Fundację „Nadzieja” Osób Poszkodowanych odbędzie się uroczysta Gala uhonorowania wiodących podmiotów innowacyjnych, tytułem i statuetką „Patron Bezpiecznych Dróg 2020” oraz wręczenia podziękowań i certyfikatów „Szlachetna Firma – Dobroczyńca w Biznesie”.
Konferencja odbędzie się 2 października 2020 r. o 10:30 w Sali NOT w Warszawie przy ul. Czackiego 3/5.

Harmonogram wydarzenia

10:30 – zebranie uczestników
10:45 – uroczyste otwarcie konwentu i powitanie gości
11:00 – 12:30 – Panel I: Edukacja i prawo
12:30 – 12:40 – Przerwa kawowa
12:40 – 14:40 – Panel II: Infrastruktura i ekonomia
14:45 – 16:15 – Panel III: Innowacje
16:15 – 17:20 – Przerwa obiadowa
17:30 – rozpoczęcie uroczystej Gali

Cele projektu

Głównym celem projektu jest wsparcie nowych pomysłów, które pozwolą na szybsze, skuteczniejsze i bardziej wydajne rozwiązywanie problemu społecznego, związanego z nadmierną ilością i śmiertelnością wypadków drogowych w Polsce. Cele szczegółowe zdefiniowano wokół kilku obszarów problemowych:

  • potrzeby stworzenia regulacji prawnych i instytucjonalnych do wdrażania nowych innowacyjnych rozwiązań technologicznych, legislacyjnych i organizacyjnych wzmacniających bezpieczeństwo drogowe;
  • usprawnienia współpracy instytucjonalnej i międzysektorowej w kwestii zapobiegania wypadkom drogowym;
  • konieczności poprawy działań prewencyjnych;
  • wyłonienia oraz promocji dobrych praktyk w zakresie realizacji projektów BRD;
  • wyróżnienia najlepszych zrealizowanych projektów, osób i instytucji nagrodą, wskazania najbardziej wartościowych rezultatów wypracowanych w trakcie tych projektów oraz uhonorowanie osób szczególnie aktywnych w dziedzinie BRD;
  • wzrostu partycypacji obywateli w sprawach publicznych.

Poza celami nadrzędnymi, przedsięwzięcie ma również na celu stworzenie platformy wymiany informacji i doświadczeń dla szerokiego grona przedstawicieli urzędów administracji publicznej, a zgromadzonym na wydarzeniu  naukowcom, praktykom, ekspertom i specjalistom możliwość wypracowania postulatów do wdrożenia w życie procesu wprowadzania wielostronnych rozwiązań w tym tzw. „dobrych praktyk” w różnych obszarach z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Realizacja zaplanowanych działań na rzecz poprawy ruchu drogowego to długoterminowe programy działań ukierunkowane na osiągnięcie celów ilościowych unijnego programu „Wizja Zero”. Zainicjowanie w tym temacie współpracy międzysektorowej znalazło poparcie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, które udzieliło patronatu honorowego zorganizowanemu w październiku ubr. Konwentowi. W tym miejscu warto zacytować słowa profesor Else Oyen: „ „Dobre praktyki” są zazwyczaj wynikiem współpracy różnego typu organizacji: władz centralnych i samorządowych, NGO’s i wspólnot lokalnych, sektora prywatnego i świata akademickiego.”

W obszarze bezpieczeństwa wszelkie przedsięwzięcia, które w sposób efektywny wykorzystują zasoby, realizują zadania i osiągają cele, winny być zauważane i wyróżniane. To zadanie ma spełniać druga część Konwentu prowadzona w formie uroczystej Gali, która w swoim założeniu ma promowanie odpowiedzialnych społecznie metod prowadzenia biznesu oraz budowania etosu służby. W związku z czym, na uroczystej Gali, obejmującej m.in. występy artystów z niepełnosprawnościami, w tzw. trybie oscarowym, uhonorowani zostają nominowani przez władze samorządowe, uczelnie techniczne lub Fundację, wiodący innowatorzy, z branż: motoryzacyjnej, infrastruktury drogowej, transportowo przewoźniczej i szkoleniowej oraz Służby i Jednostki wyróżniające się wysokim poziomem przeprowadzonych działań oraz wypracowanych rezultatów. Otrzymją oni tytuł i statuetkę: „Patron Bezpiecznych Dróg”. Za łączenie biznesu z działalnością społeczną i wieloletnie zaangażowanie na rzecz potrzebujących, filantropom i firmom zaangażowanym społecznie wręczane są również podziękowania i certyfikaty „Szlachetna Firma – Dobroczyńca w Biznesie”. Nagrody w każdej kategorii otrzymują laureaci indywidualni, firmy oraz instytucje.

Podczas Gali wystąpią: Laura Łącz, Nicole Dowsilas, Izabella Żebrowska, Leon Voci Tenors, Małgorzata Kozłowska. W pokazie mody zobaczymy debiutantki z tzw. ”Pensji Debiutantek”, programu Fundacji im. Królowej Marii Kazimiery działającej przy Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Partnerzy

  • sektor obywatelski: Ogólnopolska Fundacja „Nadzieja” Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych OPP
  • sektor kultury: Agencja Artystyczna Laury Łącz „Laura”
  • sektor nauki: Katedra Zarządzania Przedsiębiorstwem Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z Instytutem Badań nad
    Innowacjami i Przedsiębiorczością
  • sektor gospodarczy: Klub Integracji Europejskiej z siedzibą w Warszawie, Koleje Wielkopolskie Sp. z o.o.
  • obsługę prawną wydarzenia poprowadzi: Majda Strzyżewska Kancelaria Adwokacka sp.p.