Jak dbać o skórę trądzikową?

Powracające problemy z trądzikiem są zmorą wielu kobiet. Co zrobić, aby przeciwdziałać powstawaniu niechcianych krostek?

Jak dbać o skórę trądzikową. Foto. Unsplash by x )

Trądzik jest dolegliwością kojarzoną głównie z okresem dojrzewania. Rzeczywiście jest to przypadłość charakterystyczna dla wieku nastoletniego, jednak cierpią na nią również dorośli. Jeśli trądzik występuje z dużą częstotliwością i w dużym nasileniu, nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej wybrać się do dermatologa. Wcześniejsze zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia pozwoli na szybsze pozbycie się problemu, a także uniknięcie ewentualnych blizn potrądzikowych.
Jeśli widzimy, że nasza cera ma tendencję do wyprysków, musimy zwrócić szczególną uwagę na jej prawidłową pielęgnację.

Dieta

Jak dbać o skórę trądzikową. Foto. Pixabay LubosHouska

Wszystko zaczyna się od wewnątrz, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy przeanalizować swoją dietę. Niektóre potrawy lub składniki w nich zawarte mogą nasilać problemy z cerą. Są to zwłaszcza: cukier, kawa, alkohol, a także produkty wysoko przetworzone. Wśród nich można wymienić: fast foody, gotowe dania, wszelkie słodycze, słodzone soki i napoje gazowane oraz słone przekąski typu chipsy, paluszki, orzeszki w panierce. Zmiany trądzikowe może także wzmagać spożywanie ostrych dań. Niekiedy wypryski mogą być wywołane przez inne grupy produktów, takie jak na przykład nabiał, dlatego warto czasem spróbować zrezygnować na jakiś czas z ich jedzenia i obserwować reakcję organizmu.
Zamiast tego w diecie należy uwzględnić zdrowe dania z ograniczoną ilością cukrów prostych, dużo świeżych warzyw, a także systematyczne jedzenie ryb.

Oczyszczanie

Jak dbać o skórę trądzikową. Foto. instagram garnierpolska

Cera trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji, zarówno wieczorem jak i rano. Trzeba ją dokładnie oczyścić za pomocą delikatnych preparatów, unikając tych zawierających nadmiernie wysuszający alkohol. Najlepiej wybrać produkty przeznaczone dla skóry trądzikowej, ponieważ zawierają dodatkowe składniki antybakteryjne, łagodzące podrażnienia oraz rozjaśniające zaczerwienienia.
Większość mydeł dostępnych na rynku jest zasadowych, dlatego wybierając kosmetyki oczyszczające należy koniecznie zwrócić uwagę, czy mają odczyn właściwy dla skóry. Nie zapominajmy o delikatnych peelingach i systematycznym stosowaniu maseczek nawilżających. Kolejnym etapem po oczyszczeniu jest tonizacja, która ma na celu wyrównanie pH skóry. Dopiero po niej możemy przejść do nakładania kremu. Wieczorem mogą być to mocniejsze preparaty antytrądzikowe, niektóre należy stosować tylko na noc ze względu na niekorzystne działanie w połączeniu z ekspozycją słoneczną. Na dzień wybierzmy lekki krem nawilżający, w słoneczne dni świetnie sprawdzi się produkt zawierający dodatkowo filtr UV.

Makijaż

Jak dbać o skórę trądzikową. Foto. Unsplash by Septian simon

Mit głoszący, że osoby z cerą trądzikową nie powinny się malować ma się nadal całkiem dobrze. Nie ma przeciwwskazań do stosowania makijażu na cerę trądzikową, trzeba tylko właściwie dobrać kosmetyki. Wybierajmy lekkie formuły, niezapychające porów. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z produktów dostępnych w aptekach. Coraz więcej marek kosmetycznych produkuje linie przeznaczone specjalnie dla osób z problemami skórnymi. Trądzik często jest powodem kompleksów i wstydu, a makijaż bez wątpienia pozwala poczuć się lepiej. Dlaczego więc z tego nie skorzystać?
Po obaleniu tego mitu nie można, nie wspomnieć o demakijażu. Wiele kobiet nie traktuje go wystarczająco poważnie, przez co zdarza im się zapomnieć o zmyciu makijażu przed snem. Takie sytuacje nie powinny się zdarzać, a osoby z cerą problematyczną powinny się ich szczególnie wystrzegać. W walce z trądzikiem nie ma kompromisów, jest tylko żelazna konsekwencja.

Codzienne funkcjonowanie

Powinnyśmy pamiętać, aby dbać o cerę nie tylko rano i wieczorem podczas pielęgnacji, ale przez cały dzień. Należy się pilnować, żeby nie narażać skóry twarzy na kontakt z bakteriami, które łatwo przenieść za pomocą dłoni. Nie dotykajmy w ciągu dnia buzi i czyśćmy dokładnie telefon, ponieważ jest jednym z największych siedlisk bakterii, a często ma kontakt z twarzą.
Dla prawidłowej higieny zadbajmy o częstą zmianę pościeli, zwłaszcza jeśli chodzi o poduszki, z którymi cały czas mamy kontakt. Podobnie z ręcznikami – wymieniajmy je w miarę możliwości jak najczęściej, a do twarzy stosujmy oddzielny ręcznik, lub jednorazowe ręczniki papierowe. Wtedy będziemy mieli pewność, że nie narażamy się na dodatkową ekspozycję bakterii.
Na koniec najważniejsza zasada – nie drapiemy i nie wyciskamy. Nieumiejętne próby oczyszczania mogą tylko pogorszyć sprawę i narobić nieestetycznych blizn. Zamiast tego warto wybrać się od czasu do czasu na profesjonalne oczyszczanie twarzy do gabinetu kosmetycznego.

Wpis znaleziono dzięki:

- Pielęgnacja skóry trądzikowej

- Cera problematyczna

- Walka z trądzikiem