Mieszkaj przytulnie w duńskim stylu hygge!

Wyjątkowy nastrój, uczucie spokoju, jedności i intymności... to wszystko stało się swoistą marką Duńczyków na całym świecie pod jednym hasłem - hygge! Choć słowa nie da się dokładnie przetłumaczyć, my pokazujemy, jak można je wyrazić stylem swojego wnętrza.

Mieszkaj przytulnie w duńskim stylu hygge! Foto. pixabay.com

Duński termin „hygge” pochodzi od norweskiego słowa związanego z poczuciem dobrostanu. Duńczycy słyną bowiem z budowania przytulnej atmosfery, wspólnych spotkań z bliskimi, specyficznej atmosfery ciepła w domu, a ich styl życia daje skuteczny efekt w postaci spokoju umysłu. Żyjąca w stresie cywilizacja zachodnia postanowiła brać z nich przykład, a filozofia kryjąca się pod minimalistycznym hasłem „hygge” stała się modna na całym świecie!
O czym koniecznie należy pamiętać, chcąc dodać swojemu wnętrzu więcej ciepła?

Poduszki

Foto. pixabay.com

Jak sprawić, aby meble stały się dla nas bardziej wygodne i wyjątkowe? Nic prostszego! Wszechobecne poduszki, najlepiej z ulubionymi sentencjami, odmienią nasze wnętrze. Pamiętajmy, że filozofia Duńczyków ma na uwadze również aktywizacje wszystkich zmysłów, a więc ważne, aby tkaniny były miłe w dotyku i naturalne. Do tego koniecznie ciepła herbata, własnoręcznie wykonane ciasteczka – i spokojnie możemy zaszyć się w domu w zimny wieczór.

 Świeczki

Foto. pixabay.com

Hygge to także odpowiednie, ciepłe oświetlenie. Naturalne światło, a w szczególności świece, czy nawet zwykłe tea-lighty, to akcenty za którym Duńczycy przepadają. Idealnie sprawdzą się, jeśli będą skomponowane ze skandynawskim wnętrzem – np. drewnianymi elementami – oraz dekoracjami inspirowanymi światem natury.

Książki

Foto. pixabay.com

Skandynawowie bardzo cenią dobrą literaturę, więc na pewno w ich domach można znaleźć imponującą bibliotekę. Stylowe okładki rozrzucone po salonie, a także pomysł na relaks w postaci lektury dobrej książki to jeden z przejawów hygge.

Meble

Foto. pixabay.com

Jeśli książka… to i fotel, w którym można wygodnie się ułożyć. Te ogromne z wysokimi „uszami” są teraz w modzie. Do tego podnóżek i świeże kwiaty na stole obok. Jeśli meble to tylko w barwach natury i z naturalnego tworzywa. Mile widziany jest także tradycyjny desing w stylu vintage. Jeżeli można sobie na to pozwolić, to oczywiście klimatu doda kominek.

Koc

Foto. pixabay.com

Co otuli nas przyjemniej, niż miły w dotyku, futrzany kocyk? Ten ciepły akcent ułożony na fotelu lub łóżku zachęci do słodkiego leniuchowania. W towarzystwie ciepłego kakao i kolorowych poduszek, oczywiście.

Zuzanna Niedzielska/Obcasy.pl