Jak dbać o włosy zimą?

Zimą powinniśmy szczególnie dbać o nasze włosy, ponieważ są one narażone nie tylko na niskie temperatury na zewnątrz, ale też suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach.

Jak dbać o włosy zimą?

Noszenie czapki często dodatkowo je przetłuszcza i może powodować łupież. W tym czasie nasze włosy często się też elektryzują i wypadają. Jak powinna wyglądać ich pielęgnacja?
Podpowiadamy.

Mycie włosów zimą — łagodny szampon

Zimą przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, w których często powietrze nie jest wystarczająco nawilżone, przez co wilgoć zawarta w łuskach włosów również stopniowo jest odparowywana, a włosy wysychają. Dlatego w tym okresie
szczególnie warto sięgnąć po łagodne, naturalne szampony, zawierające środki nawilżające takie jak na przykład pantenol. Aby uniknąć dalszego wysychania włosów, produkt taki należy wmasować przede wszystkim w skórę głowy, aby usunąć martwy naskórek, sebum i pot, który odkłada się w tym obszarze, resztę włosów zaś umyć odżywką.

Pielęgnacja włosów — odżywki i maski

Zimą najlepiej sięgnąć po produkty nawilżające włosy. Dlaczego? Ponieważ suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach wysusza je, przez co dodatkowo zaczynają się elektryzować. Nawilżone włosy są nie tylko przyjemne w dotyku, ale też odporne na działanie negatywnych zewnętrznych czynników i mniej się elektryzują.
Pielęgnacja włosów zimą powinna uwzględniać emolienty. Zaliczamy do nich oleje i masła roślinne oraz alkohole i kwasy tłuszczowe. Ze względu na to, że nie każda osoba orientuje się w składach kosmetyków, niektórzy producenci, tacy jak https://onlybio.life/ zamieszczają informacje na etykiecie, która informuje nas, z jakim produktem mamy do czynienia na przykład z maską emolientową.
Zimą lepiej unikać kosmetyków z wysoką zawartością protein, ponieważ przeproteinowanie włosów może skutkować pogorszeniem ich kondycji i nadmierną suchością. Pielęgnacja włosów zimą powinna opierać się na kosmetykach bogatych w składniki nawilżające i wzmacniające. Warto również produkty takie zostawić nieco dłużej na włosach.
Odżywki powinniśmy stosować po każdym myciu włosów, natomiast minimum raz w tygodniu należy sięgnąć po maski do włosów, których zadaniem jest dogłębne nawilżenie i odżywienie naszych kosmyków. Zarówno maski jak i odżywki nakładamy mniej więcej od połowy długości włosa, nigdy nie stosuje się ich na skalp.
Zimą warto też rozpocząć swoją przygodę z olejowaniem. Można je wykonywać przed myciem włosów i zostawić taką kurację na noc. Należy jednak używać olejków dostosowanych do naszej porowatości włosów, ponieważ nieodpowiednio dobrany olej może nie dać pożądanego efektu. Pamiętajmy również, aby regularnie nakładać na końcówki  włosów olejki, które chronią je przed rozdwajaniem i zniszczeniem.

Suszenie włosów zimą

Ze względu na to, że zimą pod czapką, włosy przetłuszczają nam się bardziej, w związku z tym częściej je myjemy. Włosy po umyciu należy lekko odsączyć za pomocą bawełnianej koszulki lub specjalnego ręcznika. Lepiej nie używać do tego celu tradycyjnych ręczników frotte, ponieważ mogą one uszkodzić delikatne mokre kosmyki. Włosy powinniśmy suszyć chłodnym powietrzem za pomocą suszarki z jonizacją, która domknie łuski włosów. Należy unikać gorącego strumienia powietrza, który może je uszkodzić.

Artykuł sponsorowany