Ślub humanistyczny – co to takiego i czy warto się na niego zdecydować?

Ślub humanistyczny to alternatywa dla ślubu cywilnego lub konkordatowego, na którą decyduje się ostatnio coraz więcej par. Na czym polega?

Ślub humanistyczny
Ślub humanistyczny – co to takiego i czy warto się na niego zdecydować?

Ślub humanistyczny to specjalna forma zawarcia małżeństwa, która znacznie różni się od tych „standardowych”. Przede wszystkim nadaje ona ceremonii charakter indywidualny, a młoda para ma możliwość ustalenia spersonalizowanego przebiegu uroczystości. Dowiedz się, czym jeszcze różni się ślub humanistyczny od cywilnego lub kościelnego.

Ślub humanistyczny – co to takiego?

Ślub humanistyczny pozwala wyjść ze sztywnych ram uroczystości cywilnej lub konkordatowej. Wybór miejsca, strojów i przebieg ceremonii zależą od indywidualnych preferencji pary. Młodzi mają także możliwość spersonalizowania słów przysięgi. Najczęściej piszą je sami, choć może to za nich zrobić mistrz ceremonii, który udziela ślubu.
Na wstępie należy jednak podkreślić, że taka forma zawarcia małżeństwa nie ma w Polsce skutków prawnych. Oznacza to, że jeśli para chce zalegalizować związek, musi wybrać się do Urzędu Stanu Cywilnego i tam wziąć ślub cywilny.
Ślub humanistyczny ma więc charakter czysto duchowy i symboliczny. Młoda para wyznaje sobie miłość i przysięga wierność w obecności świadków, ale nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami prawnymi. W związku z tym w przypadku rozstania po ślubie humanistycznym nie bierze się rozwodu.

Przebieg ślubu humanistycznego

Taka forma zawarcia związku małżeńskiego cechuje się pełną dowolnością, dlatego też nie da się w pełni określić przebiegu uroczystości. Większość ceremonii przypomina jednak w pewnym stopniu ślub cywilny lub kościelny. Parze młodej zawsze towarzyszy celebrans, czyli mistrz ceremonii. Często jest to ktoś związany z organizacjami humanistycznymi, ale nie zawsze. Równie dobrze udzielić ślubu może młodej parze ktoś bliski – rodzic, przyjaciel, rodzeństwo. Wystarczy zarejestrować się w Towarzystwie Humanistycznym jako celebrans.
Podczas ceremonii zakochani wygłaszają spersonalizowane przysięgi. Są one najczęściej bardzo osobiste. Nierzadko para młoda wspomina w nich swoje najpiękniejsze chwile, odwołuje się także do tych trudnych. Takie przysięgi nadają uroczystości indywidualnego charakteru i pozwalają młodym przeżyć uroczystość, która skupia się tylko na nich i ich miłości.
Zwykle po zaślubinach przychodzi czas na przyjęcie. Może mieć ono formę standardowego wesela, kameralnego obiadu albo czegoś zupełnie innego. Po raz kolejny wszystko zależy od preferencji świeżo upieczonych małżonków.

Dla kogo taka uroczystość?

W związku z tym, że śluby humanistyczne nie niosą za sobą żadnych skutków prawnych, mogą je wziąć także pary homoseksualne. Nie ma również przeciwwskazań, by związek małżeński zawarły w ten sposób osoby różnych wyznań lub ateiści. Wydawać by się więc mogło, że taka ceremonia jest doskonałą alternatywą praktycznie dla każdego. Otóż nie do końca.
Humaniści przestrzegają ograniczeń wynikających z przepisów prawa cywilnego zawartych w artykule 10-15 Kodeksu Rodzinnego. Oznacza to, że ślubu humanistyczny nie mogą zawrzeć osoby, które:

  • nie mają ukończonych 18 lat; w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się jednak wyjście za mąż kobiety, która ukończyła 16 rok życia, natomiast ślub musi być poprzedzony zgodą opiekunów prawnych
  • są spokrewnione w linii prostej, są rodzeństwem
  • pozostają już w związku małżeńskim
  • są całkowicie ubezwłasnowolnione
  • nie są w pełni władz umysłowych

Jak zorganizować ślub humanistyczny?

Śluby humanistyczne są powszechną formą zawarcia małżeństwa m.in. w Anglii czy Szkocji. W niektórych krajach posiadają one moc prawną – taki stan rzeczy ma miejsce przykładowo w USA, Norwegii czy Szwecji. W Polsce zaś ceremonie humanistyczne często spotykają się z krytyką środowisk kościelnych i konserwatywnych. Mimo to coraz więcej młodych par decyduje się na organizowanie tego typu uroczystości i wbrew pozorom nie jest to trudne.
Na początek należy skontaktować się z celebransami. W tym celu warto zgłosić się do Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Do przyszłej młodej pary odezwie się mistrz ceremonii, z którym zakochani mogą ustalić przebieg ceremonii. Potem należy wybrać miejsce ślubu, dekoracje, załatwić catering, napisać przysięgę. Organizacja, podobnie jak wszystko w przypadku uroczystości humanistycznej, ma charakter indywidualny.
Ślub humanistyczny jest także bardzo elastyczny pod względem kosztów. Niektóre pary mieszczą się w granicach nawet… tysiąca złotych. Inne wydają kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy więcej. Wszystko zależy od możliwości budżetowych młodych.
Ta forma zawarcia związku małżeńskiego to doskonały wybór dla wszystkich par, którym zależy na całkowitej kontroli nad uroczystością. Ślub jak z bajki? To możliwe!

EP