Jak obchodzi się Boże Narodzenie na świecie? Tradycje, dekoracje i zwyczaje

Boże Narodzenie – czas rodzinnego wyciszenia, stosu prezentów znajdujących się pod ozdobną choinką, dwunastu dań na stole i dzielenia się opłatkiem.

Jak obchodzi się Boże Narodzenie na świecie? Tradycje, dekoracje i zwyczaje

Od tysiącleci jest to niezwykle ważny czas w roku u niemalże każdego Polaka. Oprócz znaczenia duchowego jest to okres rodzinny, nastrojowy, obfitujący w złote bombki, świece świąteczne ustawione na stołach i w sianko, schowane pod białym obrusem.

Jak ten dzień wygląda w innych zakątkach świata? Jak inne narodowości przygotowują się na Wigilię?

Słów parę o polskiej Wigilii

Zacznijmy jednak od rodzimego poletka – od polskiej Wigilii, która rozpoczyna się wraz z pierwszą, pojawiającą się na niebie gwiazdką. Zwyczaj szopki i układania siana pod obrusem ma swój początek za czasów św. Franciszka z Asyżu. To on, chcąc świętować narodziny Jezusa wezwał swoich braci do działania, nakazując im nanieść siana do groty. Wykorzystywane w dekoracji drewno, naturalne akcenty i świece bożonarodzeniowe doskonale oddają klimat i tą mocno zakorzenioną tradycję.
Oprócz opłatka i wręczania prezentów, podjadamy pierogi, ciasta i barszcz czerwony, który uchodzi za zupę postną. Podajemy go z uszkami, które inspirowane są włoskimi tortellini.

W Australii Wigilia jest w wakacje!

Dla kontrastu warto wspomnieć o odległej Australii, która swoje święta obchodzi… w wakacje. Chociaż trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie z lejącym się żarem z nieba, to właśnie w takiej aranżacji świętują nasi dalecy sąsiedzi.
Ze względu na wysokie temperatury wiele imprez gwiazdkowych odbywa się na świeżym powietrzu. Niemalże cala uroczystość aranżowana jest w towarzystwie klimatycznych „Carols by Candlelight”, czyli wysokich świec, które stanowią za główną dekorację stołu lub wnętrza. Wysokie temperatury nie sprzyjają wielogodzinnemu pichceniu, dlatego rodziny udają się na plaże – żeglując, spacerując i grillując z przyjaciółmi.

W Chinach święta spędza się w pracy

W Chinach, Święto Bożego Narodzenia, obchodzi niewielki procent ludności, a uroczystość niesie nazwę „Shengdan Jie” i przyjmuje formę… zwykłego dnia roboczego. Tradycja w tamtejszych regionach jest zdecydowanie bardziej komercyjna niż duchowa. Duże koncerny, idąc za trendami pozostałych zakątków świata, przedstawiają i sprzedają strojne dekoracje – bombki, choinki, świece. Chińczycy, pomimo braku klasycznego świętowania, ubierają choinki, robią łańcuchy z papieru, wręczają drogie prezenty. Dla nich Wigilia to głównie czas zabawy w klubach, restauracjach lub na karaoke.

W Etiopii Wigilia jest biała

W gorącej Etiopii obchodzi się Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego. Święto to przypada na pierwszą połowę stycznia i nazywa się „Genna”. Większość swojego czasu, Etiopczycy spędzają w cerkwi – głównie na modlitwie i duchowym uniesieniu. Wszyscy świętujący wzywają Pana, a wiodącym kolorem jest biel. Po mszy wierzący spędzają czas z najbliższymi – jedząc, rozmawiając i bawiąc się. Głównym daniem jest pikantny gulasz mięsny, podawany z ryżem i alkoholem na bazie miodu.

Włosi świętują całymi tygodniami

Nie tak daleko szukać zupełnie innych tradycji. Nasi bliscy sąsiedzi, Włosi, rozpoczynają zabawę i świętowanie już w pierwszą niedzielę Adwentu, na około miesiąc przed polską Wigilią. Włosi świętują ten czas z rozmachem – tworząc jarmarki świąteczne, puszczając fajerwerki, pijąc wino, tańcząc, biesiadując i śpiewając. Jest to czas ogromnej radości, czasu rodzinnego i dekorowania mieszkań i domostw. Oprócz ubierania tradycyjnej choinki buduje się także szopki, które stanowią za główną dekorację kuchni lub salonu. W Rzymie, na placu Świętego Piotra, odsłania się klasyczną szopkę – zwyczaj ten zapoczątkował Jan Paweł II w latach 80-tych poprzedniego wieku.
Inspirując się tradycjami i zwyczajami z całego świata możesz dekorować swój dom na wiele sposobów. Buduj szopki na wzór włoskich wiernych, dekoruj wnętrze na biało jak Etiopczycy, twórz chińskie dekoracje z papieru lub postaw na klasyczną choinkę. Wiele inspiracji i dekoracji znajdziesz tutaj: https://pm-m.pl/328-swiece-bozonarodzeniowe.