Kiedyś niedoceniana
Mimo, że w przyrodzie występuje zdecydowanie rzadziej niż srebro i złoto, przez lata platyna była niedoceniana. Kiedy w XV wieku hiszpańscy konkwistadorzy rozpoczęli wydobycie złota, ze złóż w Ameryce Południowej, traktowali ją, jako uciążliwe zanieczyszczenie. Byli przekonani, że jest pochodną srebra i nadali jej pogardliwą nazwę „platina” oznaczającą w ich ojczystym języku „małe srebro” lub „sreberko”.
Jednak dziś uważana jest za jeden z najbardziej szlachetnych metali, jakie występują na świecie. Jak się okazuje kryje w sobie zdecydowanie więcej, niż tylko materialne wartości.
Wpływa na wiele procesów organizmu
Jako katalizator pobudza i kontroluje procesy biochemiczne organizmu: syntezy, utleniania, oddychania, krążenia, trawienia czy wydalania. Platyna wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organów wewnętrznych i tkanki mięśniowej łącznej. Decyduje o charakterze przemian białkowych, które odbywają się w tkankach, jak i w przewodzie pokarmowym.
Wzmacnia strukturę komórek krwi, sprzyja obkurczaniu i sklepianiu rozszerzonych lub popękanych naczyń krwionośnych. Poza tym wspomaga oczyszczenie organizmu z toksyn, jak i wzmacnia odczucie zapachów.
Poprawia stan skóry
Ten pierwiastek oddziału silnie dermatologicznie, ułatwia penetrację głębokich warstw skóry, dzięki czemu poprawia jej funkcjonowanie i wygląd:
- wspomaga nawilżenie i zmniejsza podrażnieni
- jest pomocny przy leczeniu chorób alergicznych, AZS, trądziku i łuszczycy
- redukuje przebarwienia skóry (plamy wątrobowe i starcze)
- działa odmładzająco, gdyż zwiększa jędrność i elastyczność skóry, wygładza
- ją i rozjaśnia, a także neutralizuje wolne rodniki
- zmniejsza opuchliznę na twarzy i pod oczami.
W walce z nowotworami
Działając we krwi, platyna wspomaga proces katalitycznego niszczenia komórek rakowych, które występują np. przy białaczce. Związki tego metalu szlachetnego (np. cisplatyna i karboplatyna) są wykorzystywane w chemioterapii, do zwalczania niektórych rodzajów raka (rak piersi, jąder czy jajników).
Małe cząsteczki w wodzie
Dzięki nanotechnologii można stworzyć cząsteczki, które są 10 razy mniejsze od najmniejszych wirusów i 200 razy mniejsze od najmniejszych bakterii. Nano platyna koloidalna składa się z mikroskopijnych cząsteczek tego metalu szlachetnego, które zawieszone są w demineralizowanej wodzie.
Jest to najbardziej stabilna z licznych postaci platyny. Cząsteczki wodnego koloidu nano monokrystalicznej platyny migrują w polu elektrycznym do katody. Oznacza to, że w takich właśnie cieczach, wytwarzają się w nich, znaczne elektryczne ładunki powierzchniowe.
Koloidy jonowe i niejonowe
Duża część preparatów wytwarzana jest metodą chemiczną. Są to koloidy jonowe, które często są zanieczyszczone chemicznie. Dodatkowo cząstki jonowe nie zawierają jednego elektronu, przez co łatwo łączą się z innymi związkami. Skutkiem łatwego wchodzenia w reakcje chemiczne, może być powstawanie trujących substancji. Dlatego spożywanie tego typu koloidów może prowadzić do zatrucia.
Możemy koloidalną nano platynę niejonową, która powstaje w procesach fizycznych. Nie jest więc obciążona zanieczyszczeniami powierzchniowymi, które stanowią typową pozostałość procesu rafinacji chemicznej platynowców.
Kształt kuli lub płytki
Kształt cząsteczek koloidów platyny, które są dostępne na rynku, zbliżony jest do kuli. Jej powierzchnia styku z miejscem, na które została położona, ograniczona jest więc tylko do jednego punktu (bardzo mała powierzchnia czynna).
Technologia fizyka Bieguńskiego pozwala na otrzymywanie płaskich płatków metalu, które całą swoją powierzchnią przylegają do miejsc, na które działają. Dlatego przy takim samym stężeniu, co inne produkty, działa bardziej skutecznie.
Platyna nawet przy minimalnych stężeniach, wykazuje działanie medyczne i kosmetyczne. Dlatego nie powinna kojarzyć się wyłącznie z biżuterią.