Jak pracować efektywnie w home office?

Pandemiczna rzeczywistość wymusiła konkretne zmiany na rynku pracy. Wiele firm przełączyło się z pracy stacjonarnej na tryb zdalny. Jak zwiększyć swoją efektywność po takiej zmianie?

Jak pracować efektywnie w home office. Foto Jannis Brandt /unsplash

Aby pracować z możliwie najwyższą efektywnością, należy zadbać o zachowanie prawidłowego balansu pomiędzy trybem pracy a odpoczynku. Odpowiednie przygotowanie miejsca pracy, prawidłowe nastawienie oraz oddzielenie czasu relaksu od obowiązków zawodowych to podstawa pracy w systemie home office.

Wyznacz przestrzeń

Rozpoczynając pracę w domu należy zadbać przede wszystkim o przestrzeń, która będzie pełnić funkcję biura. Powinno to być miejsce, w którym możemy wygodnie usiąść oraz rozłożyć wszelkie dokumenty i przedmioty, które są nam niezbędne do pracy. Przestrzeń ta powinna być dobrze zorganizowana i uporządkowana, dzięki czemu nie będziemy się skupiać na zawartości biurka i poświęcimy całą uwagę zleconym zadaniom. Porządek powinniśmy zachować nie tylko na biurku, ale również w tle, aby w każdej chwili być gotowym na wideokonferencję. Zadbajmy również o naturalne światło oraz butelkę wody przy biurku, aby zapewnić organizmowi prawidłowe nawodnienie w ciągu dnia. Unikajmy pracy na kanapie, łóżku czy w fotelu, ponieważ wszystkie te meble ściśle kojarzą się z domem. Większa wygodna połączona z luźną postawą sprzyja senności, zmniejsza motywację do pracy i efektywność, ponieważ wyrywa nas z przestrzeni i atmosfery pracy.
Przegotowując domowe biuro, w miarę możliwości odizoluj się od domowników na czas pracy – w ten sposób nie będziesz tracił koncentracji i ulegał niepotrzebnym rozproszeniom. Jeśli masz dzieci, spróbuj im wytłumaczyć, że pracujesz i powiedz, o której dokładnie skończysz i będziesz miał czas na zabawę. Zaproponuj swoim pociechom zadania i zajęcia na te kilka godzin, a podczas przerwy zapytaj jak im idzie lub podsuń kolejny pomysł na zabawę.

Usuń rozpraszacze

Zneutralizuj potencjalne zagrożenia-rozpraszacze. Wyłącz niepotrzebne aplikacje w telefonie, wycisz powiadomienia i konwersacje, a jeśli nie potrzebujesz smartfona do pracy, połóż go poza zasięgiem ręki. Pozamykaj niepotrzebne karty w przeglądarce, aby nie przykuwały Twojej uwagi i nie zachęcały do „zerknięcia tylko na chwilkę”. Jeżeli lubisz słuchać muzyki podczas pracy, przygotuj zawczasu gotową playlistę – unikniesz w ten sposób zbędnych rozproszeń i nie będziesz marnowała czasu na poszukiwanie konkretnych utworów. Jeśli utwory zawierające słowa okażą się nazbyt rozpraszające, postaw na muzykę filmową. Jednym z większych rozpraszaczy jest głód, dlatego warto przygotować przed pracą posiłek i ewentualne przekąski, które będziemy spożywać w ciągu dnia.

W domu jak w biurze

Przejście ze stacjonarnego trybu pracy na zdalny wiąże się z większą ilością czasu dla siebie, ponieważ nie poświęcamy już czasu na dojazd do pracy. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wstawać na ostatnią chwilę – w końcu pierwsze 5 minut po wyrwaniu z łóżka nie jest najbardziej efektywnym czasem w ciągu dnia. Dajmy sobie co najmniej godzinę na rozbudzenie, poranną toaletę, śniadanie oraz nabranie sił i motywacji na cały dzień. Przygotowując się do domowego biura, przestrzegajmy tych samych zasad co na co dzień, czyli postawmy na bardziej elegancki strój i koniecznie zrezygnujmy z piżamy. Przesiadywanie w niej cały dzień nie służy zwiększaniu efektywności pracy i wpływa na rozprężenie, które utrzymuje Cię w strefie „home” i nie pozwala skupić się na pracy.
Dodatkowo dbanie o siebie i odtwarzanie codziennych rytuałów sprzed pandemii zapewnia nam poczucie stabilności w stale zmieniającej się rzeczywistości. Ten stały punkt jakim jest praca i dbanie o siebie łączy nas z codziennym życiem „przed”, sprawia pozory normalności i motywuje do pracy.

Zaplanuj przerwę

Home office opiera się przede wszystkim na umiejętnym oddzieleniu życia zawodowego od prywatnego, podczas gdy oba rozgrywają się w tej samej przestrzeni. Pracując w domu, rozplanuj zadania tak, aby pomiędzy nimi znaleźć czas na przerwę – na kawę, obiad, może kilka minut dla rozprostowania kości. Dzięki temu łatwiej wygospodarujesz czas dla siebie, a dodatkowo będziesz widział postępy w pracy, co przełoży się na większą efektywność i skupienie na konkretnych zadaniach realizowanych w danym momencie. Nie rezygnuj z przerwy na obiad oraz pamiętaj, aby nie jeść przed komputerem – pozwól sobie odpocząć od obowiązków i świecącego ekranu, zresetuj się. Możesz umówić się z rodziną na konkretną godzinę posiłku, dzięki czemu będziecie mogli się spotkać i porozmawiać w ciągu dnia, a Ty będziesz miał dodatkowy bodziec przypominający o potrzebie przerwy. Po kilku minutach odpoczynku wrócisz do pracy skoncentrowany i gotowy do dalszego działania. Podziel dobę na czas „home” i „office”, poza którym nie będziesz pracował i sprawdzał na bieżąco maili, jeśli nie wymaga tego od Ciebie pracodawca lub specyfika stanowiska.

Anita Bożek/Obcasy.pl