Wiele z nas nie wyobraża sobie dłoni bez kolorowego manicure. Piękne, często wzorzyste paznokcie zachwycają właścicielki i artystki. Zdarza się jednak, że lakier ściera się i odpryskuje po bardzo krótkim czasie. Może to wynikać z błędów popełnianych podczas wykonywania i noszenia stylizacji. Na co zwrócić uwagę, by przedłużyć jej trwałość?
Odpowiednie przygotowanie płytki
Podstawą trwałego manicure jest odpowiednie przygotowanie płytki do zabiegu. Zaczynamy od usunięcia poprzedniej stylizacji. W zależności od jej rodzaju możemy użyć zmywacza, frezarki lub acetonu. Lakieru nie powinno się zrywać, ponieważ uszkadzamy wtedy płytkę. Po usunięciu wcześniejszej warstwy przystępujemy do piłowania i opracowania skórek. Pod koniec powinnyśmy zmatowić płytkę. Ostatnim etapem jest odtłuszczenie paznokcia zmywaczem lub cleanerem, dzięki czemu lakier będzie trzymał się lepiej.
Prawidłowe malowanie paznokci
Niezależnie od tego, czy wykonujemy manicure tradycyjny czy hybrydowy należy pamiętać o nałożeniu bazy, która chroni paznokieć przed ewentualnym zabarwieniem. Następnie nakładamy dwie warstwy lakieru i wykańczamy stylizację topem. Ważne jest, by malować jak najbliżej skórek i nie zalewać ich. Istotny jest również czas. Klasycznego mani nie powinnyśmy wykonywać późnym wieczorem, ponieważ świeży lakier jest podatny na odkształcenia i przez to nasza stylizacja może zostać zniszczona podczas, na przykład, podpierania głowy we śnie. W przypadku korzystania z produktów hybrydowych nie należy skracać czasu utwardzania. Przed przystąpieniem do pracy warto sprawdzić zalecenia producenta i trzymać się ich, by móc cieszyć się trwałą stylizacją.
Unikanie piłowania skończonego manicure
Po wykonaniu stylizacji paznokieć zabezpieczamy topem. Tak nałożony lakier będzie bardziej odporny na wodę i uszkodzenia. Z tego powodu nie powinnyśmy piłować pomalowanych paznokci. Odsłaniając ich brzegi sprawiamy, że kolorowy produkt szybciej będzie się zdzierał.
Ograniczenie kontaktu z wodą
Jeżeli nie jest to konieczne unikajmy moczenia rąk w wodzie. Lakiery pochłaniają ją, przez co mogą stać się miękkie, bardzo elastyczne i nieodporne na urazy mechaniczne. Aby temu zapobiec warto używać gumowych rękawiczek podczas mycia naczyń oraz wybierać szybki prysznic zamiast długiej kąpieli w wannie. Również po każdym myciu rąk dokładnie je wycierajmy.
Odpowiednia pielęgnacja
Oprócz używania wysokiej jakości produktów warto zadbać o kondycję paznokci. Ich stan w dużej mierze zależy od naszej diety, dlatego należy pamiętać, by była urozmaicona. W wzmocnieniu płytki mogą pomóc suplementy diety zawierające składniki takie jak skrzyp, biotyna lub cynk. Korzystny wpływ na paznokcie mają również naturalne olejki: rycynowy lub z drzewa herbacianego. Pamiętajmy też o nawilżeniu dłoni kremami o prostych składach, bez substancji zapachowych.
Justyna Grochowska