Jak trenować mózg, by myślał szybciej i wydajniej?

Nasz mózg to niesamowity organ, który potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Pomimo przełomowych odkryć współczesnej nauki, wciąż nie jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć jego działania. Mimo to nasza wiedza w tej dziedzinie znacznie się poszerzyła. Współcześni naukowcy dowiadują się coraz więcej o tym, jak prawidłowo utrzymać wydajność mózgu na wysokim poziomie.

Czy gry mogą trenować mózg?

Naukowcy uważają, że gry rzeczywiście mogą mieć pozytywny wpływ na myślenie. Różne gry, od strzelanek po gry hazardowe, mogą mieć różny wpływ na funkcje poznawcze. Badania w tym kierunku dopiero trwają, ale niektóre fakty zostały już ustalone i udowodnione w badaniach.

Więc które gry są dobre dla naszych mózgów i w jaki sposób te korzyści się manifestują? Oto kilka przykładów:

  • Gry akcji trenują szybkie postrzeganie i przetwarzanie informacji oraz uczą szybkiego podejmowania decyzji. Ponadto takie gry mogą trenować koordynację poprzez konieczność szybkiego wykonywania określonych czynności;
  • Broodilki i gry przygodowe mogą trenować logiczne myślenie. Tak, i ogólnie rzecz biorąc, wszystkie gry oferujące łamigłówki mają tę cechę. Te ostatnie są popularnymi mechanikami gier, które można znaleźć w grach różnych gatunków;
  • Gry hazardowe pomagają rozwijać myślenie strategiczne, zwłaszcza jeśli chodzi o pokera lub blackjacka. Są one klasyfikowane jako gry wideo, ponieważ można w nie grać online, za pośrednictwem komputera lub telefonu. Rynek aktywnie się rozwija, a operatorzy przyciągają uwagę graczy różnymi bonusami, w tym opisanymi tutaj BIZ Bedzeposit freespins. Wszystko to uzupełnia aktywna reklama. Dlatego nawet fani gier wideo aktywnie opanowują teraz sloty czy ruletkę.
  • Strategie są dobre do rozwijania taktycznego myślenia. Co więcej, zarówno RTS, jak i gatunek strategii turowych radzą sobie z tym. W tym sensie są one dość podobne do gier hazardowych, ale w tych samych strategiach czasu rzeczywistego decyzje czasami muszą być podejmowane dość szybko.

Jaki jest pozytywny wpływ ćwiczeń na mózg?

Aktywność fizyczna nie wydaje się mieć żadnych wad. Ćwiczenia mają nie tylko pozytywny wpływ na mięśnie, serce i naczynia krwionośne, obniżają poziom cukru we krwi i poprawiają nastrój, ale są również dobre dla mózgu. Niedawno naukowcy odkryli, że umiarkowana i regularna aktywność fizyczna może pozytywnie wpływać na zdolność uczenia się i pamięć.

Do takiego wniosku doszła grupa naukowców z Brain Health Centre of the Pacific Neuroscience Institute, którzy odkryli, że podczas ćwiczeń obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć rozszerzają się. Takie dane uzyskano w wyniku badań mózgów ponad dziesięciu tysięcy osób, które zostały sprawdzone na maszynach MRI.

Co jeszcze pomaga poprawić funkcjonowanie mózgu

Ogólnie rzecz biorąc, nadają się do tego różne hobby, począwszy od rozwiązywania krzyżówek i łamigłówek, a skończywszy na nauce języków obcych. W przeciwieństwie do opinii niektórych osób, nawet w wieku osoby mogą z powodzeniem tworzyć nowe połączenia neuronowe w mózgu, przedłużając w ten sposób młodość najważniejszego organu. Najważniejsze jest okresowe ładowanie szarej materii w głowie niestandardowymi zadaniami i opanowanie wcześniej nieznanych umiejętności. Co więcej, jest to nie tylko przydatne, ale także bardzo interesujące, ponieważ znacznie poprawia jakość życia.