Jak uprawiać szczypiorek w doniczce w domu?

Ostatnio coraz popularniejsze staje się samodzielne uprawianie warzyw i ziół. Posiadacze przydomowych ogródków chętnie przeznaczają choć część miejsca na grządkę, na której zasadzić można własne jarzyny. Jednak tym, którzy nie dysponują nadmierną ilością miejsca, polecić można hodowanie ziół w doniczkach. Dzięki temu rośliny jadalne takie jak szczypiorek wzrastać będą nawet na balkonie bądź na parapecie.

Jak uprawiać szczypiorek w doniczce w domu?
Jak uprawiać szczypiorek w doniczce w domu?

Roślina pełna prozdrowotnych wartości

Szczypiorek wyróżnia się nie tylko ciekawym smakiem, ale i estetyczną prezencją. Dzięki temu jest on roślinką nie tylko użyteczną, ale i ładnie komponującą się wśród innych doniczek. Warto również pamiętać, że szczypiorek ma liczne wartości odżywcze, dlatego też jest niezwykle przydatny w kuchni. Ciekawostką jest fakt, że z powodu swoich prozdrowotnych właściwości ceniony był już w średniowieczu. Charakterystyczny, ostry posmak i specyficzny zapach spowodowany jest obecnością związków siarczkowych, które znane są ze swojego przeciwbakteryjnego i przeciwgrzybicznego działania. Szczypiorek zawiera również wiele witamin i mikroelementów (takich jak magnez, miedź i żelazo). Posiada on również dużo witaminy C, która wpływa na odporność, oraz witaminę K, która pomaga wzmacniać kości. Z kolei wita

mina A pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Regularne jedzenie szczypiorku może również pomóc utrzymać niskie stężenie cholesterolu. Obecność karotenoidów wspomaga pracę narządu wzroku oraz chroni przed wystąpieniem chorób takich jak zwyrodnienie plamki żółtej czy jaskra. Lista pożytków płynących z jego spożywania jest długa, dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób decyduje się na samodzielną uprawę szczypiorku.

Ceniony w kuchni

Świeży, posiekany szczypiorek stanowi doskonały dodatek do kanapek i surówek warzywnych. Niezwykle dobrze komponuje się on również z potrawami przygotowanymi z użyciem jaj, takimi jak omlet czy jajecznica. Jest chętnie wykorzystywanym składnikiem sosów (na przykład popularnego sosu jogurtowo-szczypiorkowego) oraz dipów. Można jeść go również razem z zupami i sałatkami. Ze względu na swój intensywny kolor, posiekany szczypiorek może służyć również do dekoracji potraw. W kuchni polskiej szczypiorek na przemian z koperkiem często wykorzystywany jest do posypania gotowanych ziemniaków.

Jak uprawiać szczypiorek w doniczce w domu?
Jak uprawiać szczypiorek w doniczce w domu?

Jak zacząć uprawę szczypiorku?

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść samodzielnej uprawy szczypiorku jest fakt, że roślinka ta jest stosunkowo prosta w uprawie. Aby móc cieszyć się własnoręcznie wyhodowanym szczypiorkiem, należy zacząć od zakupu kilku cebul (najszybsze efekty uzyska się, kupując cebulki z widocznymi już liśćmi). Następnie należy umieścić je ciasno obok siebie w plastikowym korytku bądź słoiku z wodą. Dzięki temu już po tygodniu można cieszyć się własnym szczypiorkiem. Jak sugeruje jednak witryna https://sklepdlaogrodu.pl/pl/blog/Uprawa-szczypiorku-w-doniczce-w-domu/301, ten sposób hodowli przynosi efekty szybkie, lecz krótkoterminowe. Po wypuszczeniu liści szczypiorku cebule zaczną bowiem zamierać. Aby szczypiorek rósł obficie i długo, dobrze jest umieścić go w doniczce z żyzną ziemią. Dzięki temu roślina składniki niezbędne do wzrostu czerpać będzie mogła również z gleby. Do uprawy nada się zarówno ziemia ogrodowa, jak i uniwersalna.

Idealny na nasłoneczniony parapet

Kiedy już uda się wyhodować nowe liście, niezbędna jest właściwa pielęgnacja rośliny. Na szczęście szczypiorek nie jest zbyt wymagający. Doniczki najlepiej jest ustawić w dobrze nasłonecznionym miejscu, na przykład na parapecie. Idealne będą okna od strony południowej bądź zachodniej. Przy podlewaniu, należy zwrócić uwagę na to, by strumień wody nie dotykał cebul, tylko podłoża. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, trzeba jednak pamiętać, by nie przelewać doniczek. Nadmiar wody może spowodować gnicie cebulek. Jeżeli chodzi o temperaturę, nie powinna ona spadać poniżej 20 stopni Celsjusza. Dzięki temu szczypiorek w doniczkach można w domu uprawiać przez cały rok.

Artykuł partnera