Co kolor włosów mówi o Twoim charakterze?

Mówi się "nie oceniaj książki po okładce". A co jeśli ta okładka może nam sporo powiedzieć o człowieku? Tak jest chociażby z kolorem włosów, który, zdaniem naukowców, ma wiele wspólnego z charakterem człowieka.

Kolor włosów
Co kolor włosów mówi o Twoim charakterze?

Kolor włosów to nie tylko element określający Twój wygląd, ale i osobowość. Sprawdź, co ta barwa mówi o Tobie.

Energiczne blondynki

Kolor włosów
Co kolor włosów mówi o Twoim charakterze?

Istnieje stereotyp, że blondynki nie grzeszą inteligencją. Jest to niezwykle krzywdzący pogląd i wynika on prawdopodobnie z dużej ufności osób o tymże odcieniu włosów. Zarówno blondynki, jak i blondyni bardzo szybko nabierają zaufania do ludzi, przez co często wpadają w kłopoty. Dodatkowo osoby o tym kolorze włosów są towarzyskie, wygadane i niezwykle otwarte.

– Kobiety z chłodnym odcieniem blondu na głowie stanowią jedynie 10% ogółu społeczeństwa, a więc jest ich niewiele. Jest to przyczyną tego, że mężczyźni szaleją za nimi. Dlatego też panuje przekonanie, że przez to przejawiają skłonności do egoizmu i narcyzmu – wyjaśnia dr Marek Borowiński, specjalista ds. psychologii koloru, Shop Doctor.

Wierne szatynki

Co kolor włosów mówi o Twoim charakterze?

W przypadku szatynek w oczy rzuca się przede wszystkim ich werwa oraz żywiołowość, a także często słomiany zapał. Są bardzo energiczne, mają milion pomysłów na minutę, lecz większość ich projektów kończy się szybciej, niż się zaczęło. Ponadto bywają zmienne oraz niestałe w poglądach. Miewają również tendencje do uciekania w marzenia.

– Są przy tym wymarzonymi wręcz, oddanymi przyjaciółkami. Muszą przy tym uważać, aby nie dawać się wykorzystywać, bo dla przyjaciół są w stanie zrobić naprawdę wszystko. Cechuje je także czułość, przez co często są wybierane na żony – mówi specjalista.

Namiętne brunetki

Kolor włosów
Co kolor włosów mówi o Twoim charakterze?

Wiele osób wciąż myli je z szatynkami. Tymczasem brunetki to kobiety o bardzo ciemnej, zmysłowej barwie włosów, w której można niemalże zatonąć.

– Dzięki większej ilości melaniny brunetki i bruneci dojrzewają wcześniej i są przez to o wiele bardziej poważni. Charakteryzuje ich bojowość, twardość charakteru oraz ponadprzeciętna inteligencja. Ten kolor włosów nie występuje w Polsce często, przez co brunetki są odbierane niezwykle ciepło. Bywają uznawane za namiętne, gdyż w bardziej wyrazisty sposób wyrażają swoje uczucia, lecz mimo to są w czołówce najwierniejszych. Na korzyść brunetek ponadto przemawiają badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, według których… potrafią najlepiej gotować – zauważa ekspert.

Ogniste rude

Co kolor włosów mówi o Twoim charakterze?

Rude nie mają najlepszej opinii. Ten kolor włosów występuje w społeczeństwie niezwykle rzadko, a owi nieliczni przedstawiciele i przedstawicielki są podejrzewani o bycie fałszywymi, wrednymi oraz mijającymi się z prawdą. Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy to prawda. Pewnym za to jest fakt, że osoby z rudymi włosami posiadają o wiele większy temperament oraz są bardziej emocjonalne od posiadaczy i posiadaczek innych kolorów włosów.

– Stereotyp, że rude są świetnymi kochankami, jest związany m.in. z naszym postrzeganiem barw. Czerwony kojarzy się z namiętnością, więc rude kobiety odbieramy jako te, które mają wysokie libido – tłumaczy dr Marek Borowiński.

Indywidualiści z kolorowymi włosami

Kolor włosów
Co kolor włosów mówi o Twoim charakterze?

A co z osobami, które mają na głowie wszystkie kolory tęczy? Od kilkunastu lat można zaobserwować tendencję do farbowania włosów na wszystkie możliwe barwy – od fioletu, przez błękitny, aż po róż, a także często mieszanie odcieni. Ludzie, którzy to robią, chcą zwykle w ten sposób wyróżnić się z tłumu. Często są wrażliwymi artystami, a farbując się, podkreślają swoją odmienność. Bywa też, że za kolorową czupryną chowa się ktoś nieśmiały, kto w ten sposób próbuje dodać sobie animuszu. Najczęściej jest to jednak przejaw mody lub decyzja podyktowana względami estetycznymi.

Nie można zapomnieć, że kolor włosów może jedynie sugerować występowanie lub nie pewnych cech charakteru. Nie stanowi on gwarancji, że napotkana przez nas piękna szatynka będzie wierna, a brunetka poważna. Dodatkowo coraz więcej ludzi farbuje się, co także może spowodować błędne osądy. Przede wszystkim skupmy się na tym, jak się w towarzystwie danej osoby czujemy oraz jakie uczucia w nas wywołuje – podsumowuje dr Marek Borowiński.