
Obok stylów minimalistycznych obecnie coraz więcej osób sięga po bardziej ozdobne trendy, wśród których szczególnie efektownie prezentują się salony glamour. Czym wyróżnia się ta tendencja i czego nie może zabraknąć w pokoju dziennym, jeśli chcemy stworzyć modne i wygodne wnętrze glamour? O tym napiszemy poniżej.
Styl glamour – co warto o nim wiedzieć?
Glamour to styl w naprawdę hollywoodzkim klimacie. Wywodzi się bowiem z czasów dominacji amerykańskiego kina i największych gwiazd lat 50. To właśnie w ich apartamentach zaczęto łączyć elementy prostego i funkcjonalnego modernizmu z bogatymi i luksusowymi elementami w bardziej ozdobnym wydaniu. W efekcie powstało eklektyczne rozwiązanie, które ma szerokie grono zwolenników do dnia dzisiejszego. Obecnie jednak aranżacje glamour nie są już kojarzone wyłącznie z gwiazdami kina. Może sobie na nie pozwolić naprawdę każdy.
Czym wyróżnia się glamour? To szereg kontrastów. Minimalistyczne meble łączy się z antycznym wyposażeniem o rozbudowanej formie, zdobionej licznymi ornamentami (m.in. motywami roślinnymi), złoceniami, które dodają elegancji i blichtru. Wnętrza są zazwyczaj utrzymane w jasnej kolorystyce (bieli lub szarościach), przełamanej jednak mocniejszymi akcentami dodatków w odcieniu butelkowej zieleni, intensywnego bordo lub fioletach, które pojawiają się na tekstyliach lub elementach lamp, choćby tych od LightPlus. Tak spore urozmaicenie sprawia, że każdy jest w stanie zbudować wnętrze glamour dopasowane do swoich indywidualnych preferencji.
Aranżacje glamour – najważniejsze elementy wyposażenia do salonu
Jakie wyposażenie musi się znaleźć w salonie glamour? W jego centrum bezwzględnie trzeba umieścić zestaw wygodnych mebli wypoczynkowych. Bywają to sofy, narożniki lub fotele i pufy – w zależności od dostępnego miejsca i potrzeb. Najczęściej są to produkty tapicerowane, pokryte mięsistymi tkaninami (również w wariancie z pikowaniami), jak choćby aksamit lub welur, które dodają przytulności i elegancji. Zestaw uzupełnia się o stolik kawowy. Może to być prosta konstrukcja metalowa ze szklanym lub marmurowym blatem, zapewniająca wygodę rekreacji w pokoju dziennym.
Oprócz nich w salonach warto ustawić komody i szafy, w których ukryje się wszystkie potrzebne przedmioty, a także znajdzie się miejsce na efektowne drobiazgi dekoracyjne w witrynkach lub na półkach. Ciekawą opcją są proste, geometryczne szafy z białymi frontami i lustrami, które rozjaśniają wnętrze i wprowadzają do niego jeszcze więcej światła.
Nie zapominajmy też o lampach, które w aranżacjach glamour pełnią ważną rolę. Nad zestawem mebli wypoczynkowych niejednokrotnie umieszcza się chromowany żyrandol z kryształkami, odbijającymi światło. Uzupełnia się go kinkietami w zbliżonym stylu i kolorystyce. Jako lampy zadaniowe stosuje się oprawy stojące – podłogowe i stołowe, również w wersji z abażurami z lekko prześwitującego tiulu, dającego efekt przytulności i subtelnej klasy.
Modne dodatki, czyli jak dopełnić wnętrza glamour?
Gdy urządza się salon glamour, trzeba też zdecydować się na rozmaite drobiazgi, które wprowadzą we wnętrzu klimat w duchu glam. Kluczowe są zwłaszcza tekstylia, jak miękkie poduszki na fotelach i sofach. Poszewki bywają zrobione z pluszu i zdobione cekinami lub koronkami. W oknach umieszcza się grube, mięsiste zasłony. W strefie do rekreacji warto położyć także dywan w typie shaggy z długim włosiem.
Glamour to również dekoracje ścian. Zawiesza się zdjęcia w dekoracyjnych srebrzonych lub złoconych ramkach. Podobne oprawy otrzymują także efektowne lustra. Można poza tym pokusić się o dodatkowe akcenty floralne. Szczególną popularnością cieszą się zwłaszcza dekoracje ścienne w formie liści (odcienie srebra lub złota).
Nowoczesne i efektowne aranżacje w stylu glamour do domowych przestrzeni
Aranżacje glamour wyróżniają się dekoracyjnością i eleganckim klimatem. Pozwalają zbudować miejsce nie tylko gościnne i przytulne, ale też niezmiernie dekoracyjne. Trudno zatem się dziwić, że to rozwiązania wprost idealnie wpisujące się w potrzeby wygodnego salonu, który ma być równocześnie funkcjonalny i reprezentacyjny.
Artykuł partnera