Jak urządzić salon glamour – inspiracje i pomysły

Domowe Salony najczęściej tętnią rodzinnym życiem. To w nich koncentrują się wszelkie działania mieszkańców. Tam zaprasza się gości na mniej lub bardziej formalne spotkania towarzyskie. Trudno się zatem dziwić, że akurat ta część wnętrz powinna być perfekcyjnie zaaranżowana.

Jak urządzić salon glamour – inspiracje i pomysły

Obok stylów minimalistycznych obecnie coraz więcej osób sięga po bardziej ozdobne trendy, wśród których szczególnie efektownie prezentują się salony glamour. Czym wyróżnia się ta tendencja i czego nie może zabraknąć w pokoju dziennym, jeśli chcemy stworzyć modne i wygodne wnętrze glamour? O tym napiszemy poniżej.

Styl glamour – co warto o nim wiedzieć?

Glamour to styl w naprawdę hollywoodzkim klimacie. Wywodzi się bowiem z czasów dominacji amerykańskiego kina i największych gwiazd lat 50. To właśnie w ich apartamentach zaczęto łączyć elementy prostego i funkcjonalnego modernizmu z bogatymi i luksusowymi elementami w bardziej ozdobnym wydaniu. W efekcie powstało eklektyczne rozwiązanie, które ma szerokie grono zwolenników do dnia dzisiejszego. Obecnie jednak aranżacje glamour nie są już kojarzone wyłącznie z gwiazdami kina. Może sobie na nie pozwolić naprawdę każdy.

Czym wyróżnia się glamour? To szereg kontrastów. Minimalistyczne meble łączy się z antycznym wyposażeniem o rozbudowanej formie, zdobionej licznymi ornamentami (m.in. motywami roślinnymi), złoceniami, które dodają elegancji i blichtru. Wnętrza są zazwyczaj utrzymane w jasnej kolorystyce (bieli lub szarościach), przełamanej jednak mocniejszymi akcentami dodatków w odcieniu butelkowej zieleni, intensywnego bordo lub fioletach, które pojawiają się na tekstyliach lub elementach lamp, choćby tych od LightPlus. Tak spore urozmaicenie sprawia, że każdy jest w stanie zbudować wnętrze glamour dopasowane do swoich indywidualnych preferencji.

Aranżacje glamour – najważniejsze elementy wyposażenia do salonu

Jakie wyposażenie musi się znaleźć w salonie glamour? W jego centrum bezwzględnie trzeba umieścić zestaw wygodnych mebli wypoczynkowych. Bywają to sofy, narożniki lub fotele i pufy – w zależności od dostępnego miejsca i potrzeb. Najczęściej są to produkty tapicerowane, pokryte mięsistymi tkaninami (również w wariancie z pikowaniami), jak choćby aksamit lub welur, które dodają przytulności i elegancji. Zestaw uzupełnia się o stolik kawowy. Może to być prosta konstrukcja metalowa ze szklanym lub marmurowym blatem, zapewniająca wygodę rekreacji w pokoju dziennym.

Oprócz nich w salonach warto ustawić komody i szafy, w których ukryje się wszystkie potrzebne przedmioty, a także znajdzie się miejsce na efektowne drobiazgi dekoracyjne w witrynkach lub na półkach. Ciekawą opcją są proste, geometryczne szafy z białymi frontami i lustrami, które rozjaśniają wnętrze i wprowadzają do niego jeszcze więcej światła.

Nie zapominajmy też o lampach, które w aranżacjach glamour pełnią ważną rolę. Nad zestawem mebli wypoczynkowych niejednokrotnie umieszcza się chromowany żyrandol z kryształkami, odbijającymi światło. Uzupełnia się go kinkietami w zbliżonym stylu i kolorystyce. Jako lampy zadaniowe stosuje się oprawy stojące – podłogowe i stołowe, również w wersji z abażurami z lekko prześwitującego tiulu, dającego efekt przytulności i subtelnej klasy.

Modne dodatki, czyli jak dopełnić wnętrza glamour?

Gdy urządza się salon glamour, trzeba też zdecydować się na rozmaite drobiazgi, które wprowadzą we wnętrzu klimat w duchu glam. Kluczowe są zwłaszcza tekstylia, jak miękkie poduszki na fotelach i sofach. Poszewki bywają zrobione z pluszu i zdobione cekinami lub koronkami. W oknach umieszcza się grube, mięsiste zasłony. W strefie do rekreacji warto położyć także dywan w typie shaggy z długim włosiem.

Glamour to również dekoracje ścian. Zawiesza się zdjęcia w dekoracyjnych srebrzonych lub złoconych ramkach. Podobne oprawy otrzymują także efektowne lustra. Można poza tym pokusić się o dodatkowe akcenty floralne. Szczególną popularnością cieszą się zwłaszcza dekoracje ścienne w formie liści (odcienie srebra lub złota).

Nowoczesne i efektowne aranżacje w stylu glamour do domowych przestrzeni

Aranżacje glamour wyróżniają się dekoracyjnością i eleganckim klimatem. Pozwalają zbudować miejsce nie tylko gościnne i przytulne, ale też niezmiernie dekoracyjne. Trudno zatem się dziwić, że to rozwiązania wprost idealnie wpisujące się w potrzeby wygodnego salonu, który ma być równocześnie funkcjonalny i reprezentacyjny.

Artykuł partnera