Jak usmażyć steka?

Przyrządzenie perfekcyjnego steka wymaga nieco uwagi, jednak zapewniamy, że warto spróbować. Ten klasyk kuchni amerykańskiej smakuje naprawdę wybornie.

Jak usmażyć steka? Foto Anntuan

Wystarczy trzymać się kilku zasad, aby uzyskać przepyszny rezultat. Wobec tego, jak usmażyć steka, żeby nie był twardy, suchy czy wręcz przeciwnie, zbyt krwisty? Oto nasze porady.

Jak usmażyć steka wołowego? Zacznij od wyboru mięsa!

Wszystkie wskazówki na temat tego, jak usmażyć stek wołowy, zdadzą się na nic, jeśli nie zainwestujesz w dobrej jakości mięso. Najlepiej sprawdzi się młoda, świeża wołowina. Miłośnicy steków szczególnie polecają mięsne rasy krów. Osoby ceniące delikatne mięso powinny wybrać stek z polędwicy wołowej. Zastanawiasz się, jak usmażyć steka z antrykotu, rostbefu lub udźca? To również się uda, ale uwzględnij, że zyska bardzo wyrazisty, wołowy smak. Ponadto przyjrzyj się ilości tłuszczu w mięsie. Dobrze, aby było go całkiem sporo, ponieważ to naturalny nośnik smaku. Zwróć uwagę na tzw. marmurek w środku mięsa oraz okrywę tłuszczową.

Jak usmażyć idealnego steka – przygotowanie mięsa

Na przynajmniej 30 minut przed smażeniem wyjmij mięso z lodówki. Gdy położysz na patelni bardzo zimne mięso, istnieje spore prawdopodobieństwo, że pozostanie surowe w środku mimo wysmażenia z zewnątrz. Dodatkowo warto osuszyć je za pomocą ręcznika papierowego. Do porad dotyczących tego, jak dobrze usmażyć steka zalicza się również właściwe przyprawienie mięsa. Przede wszystkim posól je przed smażeniem – w ten sposób zwiększysz jego soczystość. Jeśli nie zrobisz tego na tym etapie, utrudnisz soli wniknięcie w głąb steka. Jednak pieprzu używaj zawsze po smażeniu – w innym wypadku mięso szybko się przypali. Możesz też pokusić się o wcześniejsze zamarynowanie mięsa.

Na czym smażyć stek? Postaw na właściwą patelnię!

Smażenie steka na patelni wymaga wykorzystania odpowiedniego sprzętu. Wobec tego, na czym smażyć stek? Najlepiej spisują się modele z grubym dnem, które równomiernie nagrzewają się na całej powierzchni. Dlatego bardzo dobry wybór to patelnie grillowe z specjalnymi rowkami i grubym dnem. Nie wymagają stosowania dużej ilości tłuszczu, a przy tym nadają stekom bardzo apetyczny wygląd. Inna opcja to patelnie stalowe, które zapewniają odpowiednią dystrybucję ciepła, lecz wymagają dość długiego nagrzewania oraz sporej ilości tłuszczu – to samo dotyczy patelni żeliwnych. Ostatnia godna uwagi propozycja to patelnie nieprzywierające z ceramiczną powłoką.

Mówiąc o tym, jak usmażyć steka z wołowiny, musimy wspomnieć o tłuszczu. Uwzględnij, że stek wymaga temperatury nawet do 150 °C, dlatego musisz wybrać tłuszcz o wysokiej temperaturze dymienia. Z tego względu zwykłe masło nie wchodzi w grę. Postaw raczej na olej rzepakowy, rafinowaną oliwę, ewentualnie masło klarowane. Niezależnie od tego, co wybierzesz, nie przesadzaj z ilością. Do uzyskania zadowalającego stopnia przyrumienienia nie potrzeba wiele tłuszczu. Z kolei patelnia nieprzywierająca w ogóle nie wymaga jego użycia.

Jak usmażyć steka wołowego na patelni z wykorzystaniem odpowiednich akcesoriów?

Czas przejść do procesu smażenia. Gdy stek znajdzie się już na patelni, nie nakłuwaj go! Doprowadzisz do wycieku cennych soków, a tym samym do wysuszenia mięsa oraz utraty jego cennego smaku i aromatu. Dlatego do przewracania steków wykorzystaj drewnianą szpatułkę, ewentualnie szczypce z drewna lub silikonu.

Jak długo smażyć steka, aby osiągnąć ulubiony stopień wysmażenia?
Bardzo ważne jest odpowiednie rozgrzanie tłuszczu. Jego temperatura powinna sięgać 150 °C. A teraz czas na główny punkt programu, czyli to jak usmażyć steka na patelni, aby uzyskać ulubiony stopień wysmażenia. Wyróżnia się aż 6 poziomów!

  1. Blue – krwisty stek. W środku pozostaje całkowicie surowy, ale lekko ciepły, z kolei na zewnątrz jest delikatnie podsmażony. W dotyku jest miękki. Jak usmażyć steka, aby osiągnąć taki efekt? Smaż go przez minutę na każdej ze stron.
  2. Rare – o tak krwistym steku mówimy, gdy mięso w środku ma wyrazisty czerwony kolor i wypływa z niego sporo soku. Jednak tutaj musi wystąpić proces ścinania się białek. Aby osiągnąć stopień rare, smaż mięso przez około 2 minuty z każdej strony. W dotyku powinno być dość gąbczaste, ale stawiać większy opór niż stek blue.
  3. Medium rare – mięso średnio krwiste, a przy tym najbardziej popularne. Charakteryzuje je miękkość i sprężystość. Jak usmażyć steka medium? Wystarczą 3 minuty smażenia z obu stron. Stek po przekrojeniu powinien być delikatnie różowy, z lekko wypływającymi sokami.
  4. Medium – tutaj mowa o steku średnio wysmażonym. Wymaga smażenia 4-5 minut z obu stron. Po smażeniu wnętrze jest bladoróżowe i lekko ścięte.
  5. Medium well – dobrze wysmażony. Brunatny kolor mięsa oraz twardą, lecz elastyczną strukturę otrzymasz po 6-7 minutach smażenia.
  6. Well done – coś dla miłośników mocno wysmażonych steków. Wyróżnia go szary lub brązowy kolor, twardość i brak soków. Taki efekt osiągniesz po 8 minutach smażenia po każdej ze stron.

Wszystkie przedstawione porady przydadzą się także osobom, które chcą wiedzieć, jak usmażyć stek z karkówki na patelni (lub z innego rodzaju mięsa wołowego). A wszelkie niezbędne do smażenia akcesoria znajdują się w sklepie Florina! Zapewniamy, że warto tam zajrzeć.

Artykuł partnera