W jaki sposób rozpoznać u czworonoga alergię pokarmową? Czego unikać w jego diecie, by nie towarzyszyły mu przykre dolegliwości związane z alergią oraz jaką karmę wybrać?
Jakie objawy mogą wskazywać u psa na alergię pokarmową?
Pokarmowa alergia u psa w większości przypadków objawia się przypadłościami skórnymi i pokarmowymi. Objawy skórne pojawiają się zazwyczaj stopniowo i z czasem przybierają na sile.
Należą do nich między innymi:
- wysypka,
- świąd,
- zaczerwienienie skóry,
- uporczywe drapanie, w wyniku którego pojawiają się ropne otarcia.
Alergia pokarmowa u psa wywoływać może także:
- biegunki,
- zaparcia,
- wzdęcia,
- wymioty.
Które psy najbardziej narażone są na uczulenie?
Badania wykazały, że alergia u psa daje o sobie znać między 2 a 14 r. życia. Najczęściej jest to jednak wiek około 5 lat. Wiele osób zastanawia się przed zakupem psa, czy rasa, na jaką się decydują, jest skłonna do występowania uczuleń pokarmowych. Nie istnieją twarde dowody na to, że konkretna rasa psa wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia takiego schorzenia. Istnieje jednak podejrzenie, że skłonność do alergii pokarmowej mogą mieć:
- sznaucery miniaturowe,
- goldeny i labradory retrievery,
- owczarki niemieckie,
- cocker – spaniele,
- boksery,
- dogi argentyńskie,
- terriery.
Alergia pokarmowa może jednak pojawić się u każdego psa. Na szczęście, jeśli znasz zalecenia dotyczące żywienia psa z alergią i masz możliwość kupna specjalnej karmy, opieka nad takim czworonogiem nie będzie wymagająca.
Skuteczna metoda diagnozowania alergii pokarmowej u psa
Najskuteczniejszą metodą diagnozowania alergii u psa jest wprowadzenie diety eliminacyjnej. Zanim jednak wdrożysz ją w życie, bacznie przyjrzyj się dotychczasowym nawykom żywieniowym swojego pupila i zwrócić uwagę, czy w dotychczasowych karmach były produkty, które według aktualnych badań najczęściej wywołują u czworonogów reakcje alergiczne. Wśród nich najczęściej wymienia się:
- mięso z kurczaka (drób),
- kukurydzę,
- mleko,
- jaja,
- ryż,
- zboża i gluten,
- mączkę mięsno-kostną,
- produkty GMO.
Najlepsza karma dla psa alergika nie powinna zawierać powyższych produktów. Jeżeli pożywienie lub niektóre jego składniki regularnie podawane są psu, należy wdrożyć dietę eliminacyjną, czyli wyłączyć te produkty z posiłków.
Jak prawidłowo przeprowadzić dietę eliminacyjną u psa?
Oprócz tego, że w diecie eliminacyjnej należy konsekwentnie unikać produktów alergizujących, trzeba również z dużą częstotliwością sprawdzać, czy objawy alergii ustępują. Nawet jeżeli symptomy się zmniejszają, nie należy rezygnować z pokarmowych restrykcji. Prawidłowo prowadzona dieta powinna trwać nawet 8 tygodni. W tym czasie najlepiej sprawdzi się karma dla psa alergika. Często pies z alergią musi do końca życia dostawać karmę, która jest hipoalergiczna.
Pies alergik — jaką karmę wybrać?
Mokra i sucha karma dla psa alergika powinna przede wszystkim być wolna od produktów najczęściej wywołujących uczulenie u psów. Składniki te zostały wymienione powyższej. W karmie dla psa powinny się znaleźć duże ilości dziczyzny, jagnięciny, a także dodatkowo wysokiej jakości owoce, warzywa i zioła.
Taki skład nie tylko pozwoli uniknąć reakcji uczuleniowej, ale również dostarczy psu dużej ilości witamin i składników mineralnych.
Empire Super Petfood — karma bezpieczna dla każdego psa
Empire Super Petfood to wielokrotnie nagradzany producent w 100% hipoalergicznych karm dla psów, wolnych od GMO, pozbawionych mączek kostnych, zbóż, glutenu. Aż 80% karmy to świeże mięso z dziczyzny i jagnięciny, pełnowartościowe i niemrożone. Pożywienie dla psa Empire Super Petfood jest w 100% naturalne, łatwe do dozowania. Nadaje się na każdy posiłek, dla psów wszystkich ras i w każdym wieku, także tych, które nie cierpią z powodu alergii pokarmowej. Karmy hipoalergiczne Empire Super Petfood wzbogacone są o formułę wzmacniającą system odpornościowy, wspomagającą prawidłowy rozwój kości i stawów Twojego psa.
artykuł partnera