Krem na noc kontra krem na dzień – czym się różnią?
Wiele osób na swojej domowej półce ma co najmniej dwa kremy do twarzy: na dzień i na noc. A jak wiele spośród nich zastanawiało się nad tym, dlaczego warto stosować osobne produkty w zależności od pory dnia? Czy rzeczywiście potrzebne są oba, czy to tylko zabieg marketingowy mający na celu podniesienie sprzedaży?
Jeśli wybierasz oba te produkty, to postępujesz słusznie. Krem na noc różni się od tego na dzień zarówno pod względem konsystencji, jak i przede wszystkim wpływu na skórę. W czasie snu cera nie ma kontaktu z promieniami słonecznymi czy z zewnętrznymi zanieczyszczeniami (np. smogiem). Jest też oczyszczona i pozbawiona makijażu, dzięki czemu lepiej wchłania substancje zawarte w kosmetykach. To dobry moment, aby zadbać o nią i wykorzystać produkty z dużą ilością witamin i minerałów. W nocy wnikają one w naszą skórę, a cera w tym czasie może się regenerować. W związku z tym warto dostarczyć jej składników, które są tak niezbędne w tym procesie, a także zadbać o odpowiednie nawilżenie.
Składy kremów na noc są opracowane w taki sposób, aby były bogate w substancje czynne, m.in. witaminę E czy witaminę A, które korzystnie wpływają na stan naszej skóry i poprawiają jej elastyczność. Krem na noc zawiera też dużo więcej cięższych składników niż kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji w ciągu dnia. Produkty tego typu często mają w
składzie na przykład oleje, m.in. arganowy czy też kolagen, który jest substancją liftingującą i działa wygładzająco. Pojawia się on najczęściej w kremach przeciwzmarszczkowych na noc.
W ciągu dnia natomiast cera powinna być chroniona przed zanieczyszczeniami: smogiem, kurzem czy alergenami oraz promieniami słonecznymi. W tym pomóc mogą kremy na dzień. Tego typu produkty zawierają zwykle filtry UVA i UVB, które chronią cerę przed przebarwieniami i oparzeniami.
Co powinien zawierać odżywczy krem na noc?
Na rynku dostępne są kremy, których działanie bazuje na wielu różnych składnikach aktywnych. To, na który z produktów warto się zdecydować, uzależnione jest głównie od dwóch czynników: rodzaju skóry i naszego wieku. Inne potrzeby będzie miała cera trądzikowa, alergiczna czy ta z wyraźnie postępującymi procesami starzenia.
Wybierając krem nawilżający i odżywczy na noc, w pierwszej kolejności należy więc zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Producenci najczęściej wskazują na opakowaniu, do jakiego typu cery jest przeznaczony kosmetyk: tłustej, suchej, mieszanej czy alergicznej. Często znajdziemy również informację o tym, dla osób w jakim w wieku będzie dobry konkretny produkt – najczęściej są to oznaczenia 20+, 30+, 40+, 50+ czy 60+.
Warto jednak przede wszystkim zwracać uwagę na to, jakie składniki aktywne zostały zastosowane w danym kremie. To one mają bowiem największy wpływ na efekty, których możemy się spodziewać. Który składnik odpowiada za jakie działanie?
- cynk, kwas salicylowy – odpowiedzialne za sprawne gojenie się podrażnień skóry i stanów zapalnych; wykazują działanie bakteriobójcze i odkażające,
- witamina A (retinol), E i C – to antyoksydanty, które opóźniają proces starzenia się skóry, tym samym można je znaleźć między innymi w kremach przeciwzmarszczkowych,
- koenzym Q10 – wspomaga produkcję i regenerację komórek, chroni skórę przed negatywnymi czynnikami (wolnymi rodnikami, promieniowaniem słonecznym); wykorzystywany jest między innymi przy produkcji kremów odżywczych,
- kwas hialuronowy – zapewnia dogłębne nawilżenie, dzięki czemu jest jednym z najpopularniejszych składników w kremach nawilżających,
- kwasy AHA (np. mlekowy, migdałowy, glikolowy) – oczyszczają pory, złuszczają martwy naskórek, nawilżają cerę; sprawdzają się więc zarówno w kremach dla cery trądzikowej, jak i nawilżających czy odżywczych.
Poszukując kremu idealnego, warto więc wczytać się w skład i porównać ze sobą co najmniej kilka produktów. Pamiętaj – dobieraj krem do swojej cery!
Artykuł sponsorowany