Jakie są zalety mycia zębów szczoteczką soniczną?

Chyba nikt z nas nie przepada za wizytami w gabinecie dentystycznym. Oprócz nieprzyjemnych wrażeń na fotelu stomatologicznym obawiamy się też kosztów leczenia zębów, które niestety nie należą do najniższych.

Jakie są zalety mycia zębów szczoteczką soniczną?

Próbujemy więc zapobiegać powstawaniu ubytków i sumiennie myjemy zęby oraz używamy nici dentystycznych. Często to nie wystarcza, a problem okazuje się banalny: zła technika szczotkowania. Wtedy wystarczy niewielka inwestycja w szczoteczkę soniczną, która przejmie za nas ten obowiązek.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Popularne od pewnego czasu szczoteczki soniczne to w gruncie rzeczy grupa znanych już od dawna szczoteczek elektrycznych. Czym różnią się od swoich starszych kuzynów? Przede  wszystkim, szczoteczki soniczne są oparte na innej technice szczotkowania. Tego typu modele są wprowadzane w ruch wymiatający z ogromną częstotliwością: w zależności od modelu będzie to od około 30 000 do nawet 48 000 ruchów na minutę. Dla porównania, w przypadku szczoteczek elektrycznych jest to od 5600 do 8800 ruchów.

Ruchy głowicy szczoteczki sonicznej są niezwykle delikatne, a przy tym potrafią dotrzeć do  wszelkich szczelin międzyzębowych i usunąć z nich zabrudzenia. Z kolei z powierzchni zębów dzięki regularnemu szczotkowaniu znikają przebarwienia, powstałe np. przez picie dużej ilości herbaty. Niezwykle szybkie ruchy szczoteczki powodują powstawanie tzw. mikrobąbelków, które potrafią dosięgnąć nawet tam, gdzie nie docierają włókna głowicy. Z tego powodu działania szczoteczki sonicznej do manualnej nawet nie da się porównać.

Zalety szczoteczki sonicznej

1. Łatwość szczotkowania

Powiedzmy sobie szczerze, nie każdy z nas zna odpowiednią technikę szczotkowania zębów szczoteczką manualną. Nawet jeśli ją znamy, w praktyce możemy nie poświęcać 2 minut na  umycie zębów lub nie dotrzeć główką szczoteczki do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Ponadto, w przypadku szczoteczki sonicznej technika szczotkowania jest banalnie prosta. Wystarczy przyłożyć głowicę do powierzchni zębów, a następnie powoli poruszać nią równolegle do linii dziąseł.

2. Skuteczne czyszczenie trudno dostępnych miejsc

Nawet jeśli nasza technika szczotkowania jest prawidłowa, przy używaniu szczoteczki  manualnej nigdy nie będzie tak skuteczna, jak z modelem sonicznym. Przeciętną szczoteczką manualną jesteśmy w stanie wykonać około 200 ruchów na minutę. W przypadku szczoteczki sonicznej jest to co najmniej 30 000. Różnica jest więc kolosalna. Dodatkowo, powstające mikrobąbelki są w stanie wyczyścić nawet najmniejsze szczeliny, co nie uda się włoskom szczoteczki manualnej.

3. Usuwanie przebarwień i płytki nazębnej

Szczoteczka soniczna usuwa nie tylko nagromadzone w ciągu dnia lub nocy nieczystości. Udowodniono, że soniczne modele potrafią zlikwidować do 6 razy więcej gromadzącej się płytki nazębnej, niż manualne szczoteczki. Są też w stanie zredukować osady z kawy i herbaty w 80%.

4. Bezpieczna z aparatem

O niezwykle dokładne szczotkowanie zębów muszą dbać szczególnie osoby posiadające aparat ortodontyczny. Nieczystości mogą zbierać się w szczelinach aparatu, a ich dogłębne oczyszczenie za pomocą szczoteczki manualnej jest praktycznie niemożliwe. Z kolei szczoteczki soniczne są delikatne, więc nie uszkodzą aparatu, a przy tym nie dopuszczą do  powstania zbyt dużej ilości płytki nazębnej.

Zastanawiasz się nad zakupem szczoteczki do zębów? Znajdziesz je w ofercie Neo24: https://www.neo24.pl/maleagd/higienaiuroda/szczoteczkielektryczne/szczoteczkisoniczne.html

Wpis znaleziono dzięki:

- Szczoteczka soniczna

- Szczoteczka do zębów

- Higiena jamy ustnej