Karma dla kota, czyli jak urozmaicić dietę kota

O kotach można pisać dobrze lub źle, w zależności od tego, czy je lubimy, czy też jesteśmy ich zagorzałymi wrogami. Jednak każdy, kto choć przez chwilę spojrzy na nie bezstronnie, musi przyznać, że są naprawdę urocze.

Należą do bardzo inteligentnych zwierząt, lubiących czystość i dobre zabawy. Nie można im także odmówić niesamowitego uroku osobistego. Bardzo łatwo przyzwyczajają się do luksusu. Jeśli raz otrzymają wyszukaną, drogą karmę, do tej starej nie będą chciały już wrócić. Jak urozmaicić dietę kota?

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta kota?

Koty należą do drapieżników, a więc są mięsożerne. W przeciwieństwie do ludzi, którzy mogą obejść się bez diety bogatej w białka zwierzęce, koty do prawidłowego rozwoju potrzebują określoną ilość produktów pochodzenia zwierzęcego (zawierającą około 3 razy więcej protein na jednostkę masy ciała, niż w przypadku człowieka czy psa). Tylko odpowiedni zestaw aminokwasów, pochodzących z mięsa czerwonego, drobiu, ryb, jaj oraz produktów mlecznych zapewni pupilowi odpowiednio zbilansowaną dietę. Powinna być ona wzbogacona również o tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (u mruczka nie może ich dostarczyć pokarm roślinny), które pokrywają u kotów ok. 40% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Organizm tych zwierząt nie potrafi wyprodukować witaminy A z karotenu, jak to się dzieje u ludzi. Prawidłowo żywiony kot ma lśniące i gęste futro, bystre spojrzenie i ciągłą ochotę do zabawy. Tylko odpowiednia dieta zapewni mu długie, szczęśliwe życie, spędzone u boku swojego ukochanego człowieka. Dorosły pupil powinien otrzymywać 2 razy dziennie miseczkę pełnowartościowej mokrej karmy. Między posiłkami może dostać do chrupania karmę suchą (którą zaspokoi swoje ewentualne, dodatkowe potrzeby). Kot powinien mieć również zawsze do dyspozycji miskę napełnioną świeżą czystą wodą.

Wybór odpowiedniego pokarmu

Przemysł spożywczy dostarcza ogromną ilość wszelkiego rodzaju karmy dla kotów. W każdym markecie znajduje się wyodrębnione miejsce przeznaczone na kocie jedzenie. Znajdziemy tam niemal wszystko: puszki, saszetki, paszteciki, ciasteczka, przekąski, roladki itp. Jak znaleźć produkty, które w pełni zaspokoją potrzeby naszego futrzastego przyjaciela? Niektóre gotowe karmy nie zawierają wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Karmione nimi koty zaczynają mieć kłopoty zdrowotne – tyją, chorują na serce, nerki itp.

Najlepszym rozwiązaniem w żywieniu kota jest zaopatrywanie się w karmę w specjalnych sklepach dla zwierząt lub u weterynarza. Mamy wtedy pewność, że nabędziemy produkty pełnowartościowe, zawierające składniki wysokiej jakości. Można również dokonać zakupów przez Internet, na przykład na stronie krakvet.pl, często w promocji – po niższych cenach lub bez konieczności ponoszenia kosztów przesyłki.

Można spędzić dużo czasu, analizując zapotrzebowania pokarmowe kotów. Wystarczy jednak, że zastosujemy się do trzech podstawowych zasad: należy wybierać pokarm dostosowany do wieku i kondycji kota (inny bowiem jest skład oraz proporcje w karmie przeznaczonej dla małych kotków, a inny dla kotek ciężarnych, matek karmiących, kastratów czy kotów po sterylizacji lub przebywających na stałe w domu itp.). Zaleca się nabywać produkty znanych marek (takie firmy posiadają wystarczającą ilość środków do przeprowadzenia kosztownych badań w celu poprawienia jakości swoich produktów). Należy wybierać pokarmy różnorodne, aby zapewnić kotu zrównoważoną dietę. Z bogatą ofertą można zapoznać się na stronie krakvet.pl.

 

Artykuł partnera