Kiedy iść do ginekologa po zrobieniu testu ciążowego?

Badania ginekologiczne są wskazane w okresie starań o dziecko, zaś w ciąży niezbędne, by zapewnić jej prawidłowy przebieg, zadbać o zdrowy rozwój dziecka oraz kondycję matki.

Kiedy iść do ginekologa po teście
Kiedy iść do ginekologa po zrobieniu testu ciążowego?

Każda kobieta, zachodząc w ciążę, powinna zapewnić sobie stały kontakt z wybranym, zaufanym ginekologiem. A kiedy wybrać się pierwszy raz do ginekologa podczas ciąży i na co się przygotować podczas wizyty?

Jak potwierdzić ciążę?

Najszybszym sposobem na potwierdzenie ciąży jest test ciążowy – strumieniowy (flamastrowy) lub płytkowy (kasetkowy), wykonywany z kropelki moczu. Aby wynik był wiarygodny, należy go wykonać nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki, a najlepiej powtórzyć test na drugi-trzeci dzień. Jeśli wynik się powtarza – można mu zaufać. Jeszcze większą pewność dają testy ciążowe z krwi wykonywane w laboratorium, określające poziom beta hCG. Je również warto powtórzyć po kilku dniach. Jeśli stężenie wzrasta – oznacza to rozwijającą się ciążę.

Nie ma konieczności, by każda kobieta wykonywała dwa rodzaje testów – jest to jedynie możliwość. Ważne jest jednak zachowanie po wykonaniu testu. Nawet jeśli wynik wydaje się niewyraźny i niepewny – do wizyty u lekarza powinno się o siebie odpowiednio dbać. W chwili, z którą wykona się test, a jego wynik wskazuje na sukces w staraniach, należy jak najszybciej umówić się na pierwszą wizytę u lekarza, który potwierdzi lub wykluczy ciążę.

Jak wygląda pierwsza ciążowa wizyta u ginekologa?

Podczas pierwszej wizyty, mającej potwierdzić ciążę, lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny. Należy pamiętać datę ostatniej miesiączki (będzie ona wskazaniem do określenia orientacyjnego wieku ciąży i terminu rozwiązania), a także przedstawić swoją zdrowotną historię, informując o wszelkich ewentualnych chorobach i przyjmowanych lekach. Następnie lekarz wykona badanie.

Do 12 tygodnia ciąży badanie USG wykonuje się dopochwowo. Kiedy widać ciążę na USG? Zazwyczaj pęcherzyk ciążowy widoczny jest już w 4 tygodniu, który jest tożsamy z wiekiem ciąży, choć nie musi oznaczać idealnego określenia. Stąd możliwość rozbieżności między podawaną przez lekarza datą rozwiązania, a faktycznym terminem porodu, która może wynosić nawet 2 tygodnie. Na pierwszej wizycie lekarz wystawia także kartę ciąży.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę ciążową u ginekologa?

Taka wizyta nie wymaga od kobiety przygotowań innych niż tych do zwykłej kontroli. Warto jednak mieć ze sobą ostatnie wyniki badań, które robiło się w związku z planowanym zajściem w ciążę, kalendarzyk miesiączki oraz… spokój. Dobrze mieć świadomość, że taka wizyta może się wiązać zarówno z potwierdzeniem, jak i – niestety – z wykluczeniem ciąży, która nie utrzymała się od chwili zrobienia testu lub też ten był wadliwy. Należy więc przygotować się na każdą ewentualność. Warto także nastawić na to, że w ciągu najbliższych dni trzeba będzie wykonać różnego rodzaju badania i zgłosić się na kolejną wizytę u lekarza prowadzącego ciążę.

Artykuł partnera