Kobiety w typowo „męskich” zawodach – jak sobie radzą?

Czy kobiety mogą sprawdzić się w męskich zawodach? Okazuje się, że w dzisiejszych czasach wiele pań bezproblemowo radzi sobie z pracą w typowo męskich zawodach, takich jak policjantka, chirurg czy astronautka. Czy taka praca odbiera im kobiecy wdzięk, a może wręcz odwrotnie: daje wielką siłę?

Typowo męskie zawody - także dla kobiet!
Kobiety w typowo „męskich” zawodach – jak sobie radzą. Foto janeb13/pixabay

Kobiety w męskich zawodach, czyli policjantka, żołnierka albo pani inżynier

Większość naszych uprzedzeń co do kobiet na tzw. „męskich” stanowiskach wywodzi się z przestarzałych półprawd, które jeszcze kilka dekad temu były powszechnie powtarzane. A to dziewczynki „nie mają głowy do matematyki”, a to okres skutecznie uniemożliwia im służbę mundurową… No chyba, że w kuchni. Na szczęście czasy się zmieniają, a praca dla kobiet w uważanych dotychczas za męskie zawodach jest – ofert wciąż przybywa!

Dziś widok kobiety w mundurze już nie szokuje – według szacunków Pań w szeregach polskiej policji znajduje się już ok. 14%, przy czym liczba ta ciągle wzrasta. Coraz więcej przedstawicielek płci pięknej decyduje się podjąć pracę w stereotypowo męskim zawodzie i w ten sposób rozwijać swoją karierę. Czy kobieta w typowo męskim zawodzie może czuć się pewnie i odnosić sukcesy? Oczywiście, że tak! Choć to nie dla każdego, nie brakuje pasjonatek, które nie wyobrażają sobie życia bez adrenaliny, jaką funduje praca w wojsku, czy też tych, które zostają wybitnymi inżynierami.

Jakie jeszcze typowo męskie zawody wykonują kobiety?

Kobiety podbijają już nawet kosmos! Choć astronauta jeszcze do niedawna kojarzył się z typowo męskim zawodem, ten stereotyp również wysyłamy już… do innej galaktyki. Obecnie to Panie wiodą prym wśród wybitnych naukowczyń agencji kosmicznych takich jak NASA czy ESA.

W ubiegłym roku dwie astronautki, Christina Koch i Jessica Meir odbyły pierwszy wyłącznie kobiecy „spacer kosmiczny”. Panie podjęły się naprawy regulatora ładowania baterii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). – Myślę, że to ważne wydarzenie ze względu na historyczną wartość tego, co robimy. W przeszłości nie zawsze brano kobiety pod uwagę. To wspaniałe móc uczestniczyć w programie kosmicznym, gdy wkład wszystkich astronautów się liczy, gdzie każdy pełni swoją rolę. To zwiększa szansę na sukces – komentowała Koch po udanej misji.

Kobiety na typowo męskich stanowiskach naukowych osiągają znaczne sukcesy zresztą już od lat – warto wspomnieć nie tylko o sztandarowym przykładzie Marii Skłodowskiej-Curie, ale też np. Margaret Hamilton, uważanej za jedną z pionierek eksploracji kosmicznej i programowania, jakie dziś znamy.

Kobiety w męskich zawodach: stereotypy a rzeczywistość

O ile jednak jeszcze kilkanaście lat temu sukcesy kobiet wykonujących męskie zawody uważano za chlubne wyjątki od reguły, o tyle teraz zaczynamy traktować je jako nową normę. Także w zakresie wysokości wynagrodzeń – choć tu nadal nie zaszkodzi na bieżąco sprawdzać, czy zarabiamy adekwatną stawkę do naszego stanowiska: pomocny w tym jest kalkulator wynagrodzeń.

Czy stereotypy dotyczące kobiet mają więc dziś nadal odzwierciedlenie w rzeczywistości? Jedną z aktualnych kwestii pozostaje kwestia powiększania rodziny i matek, którym trudniej poświęcić domowe życie na rzecz kariery. Historie astronautek, które pozostawiają dzieci pod opieką ojców, lub dziadków, na czas ich wylotu w misje kosmiczne to nadal gorąco dyskutowany temat. A jednak pojęcie „tacierzyńskiego” staje się coraz bardziej nośnym hasłem, a sami panowie podkreślają, że swoimi dziećmi chcą zajmować się tak samo, jak ich partnerki. Wokół tej kwestii swoją strategię kariery zbudowała m.in. Sheryl Sandberg, prezeska Facebooka, autorka głośnej książki “Włącz się do gry: Kobiety, Praca i Chęć Przywództwa”. Nazwany „nowym manifestem pracujących kobiet” tytuł traktuje o ważnym problemie przewagi mężczyzn na kierowniczych stanowiskach. Sandberg z lekkością i humorem opisuje, jak połączyć życie businesswoman z rolą żony i matki. Kobieta nie tylko musiała poradzić sobie z zawodowymi wyzwaniami, ale i nagłą, tragiczną śmiercią swojego partnera.

To właśnie takie jak ona kobiety w męskich zawodach kształtują nową rzeczywistość i obalają stereotypy, walcząc o większy udział płci pięknej w kwestiach decyzyjnych, dzięki czemu będą one miały znaczący wpływ na tworzenie współczesnych realiów. Drogie Panie, nie ma się czego bać – typowo męskie zawody też są dla kobiet!