Celebracja kobiecości, czyli czym jest burleska

Burleska jest formą sceniczną trudną do zdefiniowania i wciąż mało znaną w Polsce. Czym różni się ona od striptizu i jaką rolę pełni w niej nagość?

Celebracja kobiecości, czyli czym jest burleska. Foto Unsplash

Wielu z nas opiera swoją wiedzę na temat burleski z filmów, takich jak choćby „Burleska”, w której obsadzie znalazła się Cher oraz Christina Aguilera. Jednak nie do końca oddaje on właściwy klimat formy, jej fenomen, to, czym się charakteryzuje oraz do czego dąży.

To nie jest zwykły striptiz

Ważnym elementem burleski jest pozbywanie się kolejnych części garderoby, jednak nie oznacza to, że jest ona równoznaczna ze striptizem. Technicznie rzecz biorąc oba typy występów opierają się na podobnym schemacie, jednak klimat i przekaz znacząco się różnią. Klasyczny striptiz opiera się na dążeniu do jak najbardziej zaawansowanej nagości i tańcu, niejednokrotnie dość wulgarnym. Właśnie ta wulgarność jest jednym z czynników wyróżniających, ponieważ burleska stara się od niej uciekać, być czymś więcej niż procesem zrzucania z siebie ubrań. W burleskowym show kobiece ciało jest pokazywane w sposób erotyczny, który jednak nosi znamiona sztuki i cechuje się ogromnym szacunkiem względem kobiecości jako takiej i performerek. Nagość jest ważnym elementem burleski, jednak równie ważne jest to, co zakryte.

Artystki-performerki

Każdy występ jest ściśle dopracowany – zaczynając od makijażu, fryzury i stroju aż po całą choreografię. Burleska przypomina teatr, jest formą sztuki scenicznej. Zarówno scenariusze show, jak i cała oprawa często nawiązują do konkretnych epok i stylów w modzie, a performerki odgrywają określone role. Klimat retro i świetnie dobrane kostiumy, często przygotowywane samodzielnie przez artystki, są cechami charakterystycznymi burleski. Realizowane na scenie show jest środkiem wyrazu artystycznego, a samą formę można postrzegać jako sztukę. Występy mogą być zarówno lekkie i rozrywkowe, jak również mogą stanowić komentarz dotyczący sytuacji społecznej czy politycznej.

Celebracja kobiecości

Występy burleskowe są mocno osadzone w nurcie ciałopozytywnym. Performerki poskreślają, że każda kobieta jest piękna i każda może występować na scenie, jeśli czuje taką potrzebę. Niezależnie od tego czy ma kilka kilogramów więcej, małe piersi czy choćby rozstępy. Burleska obraca się wokół kobiecości, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Celebruje ją i pokazuje, że nie ma jednego i słusznego kanonu piękna czy wspomnianej kobiecości. Prezentuje siłę, seksapil i erotyzm, jest pochwałą piękna kobiecego ciała , a jednocześnie nie ma nic wspólnego z pornografią. Burleska od lat staje się coraz popularniejsza, spotyka się z większą akceptacją społeczną i świadomością odnośnie tego, czym ona właściwie jest. Organizowane są kursy i warsztaty burleski, które przygotowują do występów oraz pomagają odkryć swoje ciało i seksapil. Na scenie pojawia się coraz więcej artystek, ale również artystów, dzięki czemu polska burleska cechuje się coraz większą różnorodnością.

AB