Kolektory czy panele fotowoltaiczne?

Mimo faktu, że panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze, to w dalszym ciągu wiele osób myli je z kolektorami słonecznymi.

Kolektory czy panele fotowoltaiczne?

Między tymi dwoma instalacjami jest jednak bardzo zasadnicza różnica. Panele słoneczne mają za zadanie wyprodukować energię elektryczną ze słońca, kiedy kolektory wykorzystują jedynie energię słoneczną do zamiany w cieplną. Jak działają te systemy? Na który z nich warto się zdecydować?

Co łączy panele słoneczne oraz kolektory?

Zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne mogą zostać zamontowane na naszym dachu lub na oddzielnej konstrukcji. Na pierwszy rzut oka nie różnią się praktycznie niczym, dlatego mogą zostać przez wielu po prostu pomylone. Oba te systemy wykorzystują energię słoneczną, nie są to jednak konkurencyjne rozwiązania, gdyż mogą się wzajemnie uzupełniać.

Jak działają kolektory słoneczne?

Promienie słoneczne, jakie padają na zamontowany absorber, są później wysyłane czynnikowi, jaki w większości wypadków składa się z wody oraz glikolu. Taki roztwór oddaje zainstalowanemu zasobnikowi ciepło w formie ciepłej wody. Działanie kolektorów jest mocno uzależnione od strony świata, w którą zostały zwrócone w czasie montażu. Największą wydajnością charakteryzują się instalacje, które są zwrócone w kierunku południa. Nie możemy również zapomnieć, że kolektory słoneczne funkcjonują jedynie wtedy, gdy świeci słońce. W związku z tym w trakcie chłodniejszych dni zanotują one spore straty.
Ze względu na to, że w naszym kraju najbardziej słoneczne miesiące to okres od kwietnia do okolic września. I to właśnie w tym czasie kolektory najlepiej będą spełniały swoje zadanie, przez co nie będzie konieczności korzystania z innych źródeł podgrzewania c.w.u. W czasie zimy kolektory wspierają pozostałe źródła ogrzewania w naprawdę niewielkim stopniu. Dlatego, zanim zdecydujemy się na to rozwiązanie, należy zastanowić się, czy z naszym klimatem taka instalacja będzie w ogóle opłacalna.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Promienie słoneczne, padają na panele fotowoltaiczne, przez co jest produkowana darmowa energia. Dzieje się tak poprze właściwości fizyczne krzemu, z którego są one produkowane. Prąd, jaki został uzyskany tym sposobem, może być wykorzystywany przez różne urządzenia elektryczne w naszym gospodarstwie domowym. Oczywiste jest, że jeśli chcemy, aby nasza instalacja produkowała prąd, musi być jasno. Wiele osób twierdzi, że tak nie jest, jednak pomimo szeregu mitów taka instalacja w okresie zimowym również pracuje. Aby rozpoczęła one swoje działanie, nie jest potrzebne zbyt dużo słońca. Owszem, w czasie zimy prądu jest mniej niż w okresie letnim, jednak cała instalacja cały czas pracuje. To, jaką ilość prądu będziemy w stanie uzyskać, jest zależne od kilku czynników. Należą do nich:

Na co warto się zdecydować – panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne?

Jak już wszyscy wiemy, obie te instalacje pracują z pomocą promieni słonecznych. Kolejnym podobieństwem jest fakt, że montujemy je na swoim dachu. Jest jednak jedna, podstawowa różnica. Dzięki kolektorom słonecznym uzyskujemy jedynie ciepłą wodą, a panele fotowoltaiczne zapewniają nam darmową energię elektryczną. Wyprodukowany prąd jesteśmy w stanie wykorzystać do zasilania sprzętów elektrycznych, a nawet ogrzewania całego domu lub jego części.
Jeśli instalacja fotowoltaiczna zostanie zaprojektowana oraz zainstalowana w poprawny sposób, będzie ona w stanie pokryć nasze całoroczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Prąd, którego nie wykorzystamy latem, gdyż będzie go po prostu za dużo, magazynuje się w zakładzie energetycznym, abyśmy byli w stanie z niego skorzystać w czasie zimy, czyli wtedy, kiedy nasza produkcja jest nieco mniejsza. Ponadto panele słoneczne dobrej jakości będą nam służyły, przez 25, a nawet 30 lat. Porównanie tych dwóch technologii jasno mówi nam, że panele fotowoltaiczne są znacznie bardziej uniwersalne oraz opłacalne, zatem to na nie warto się zdecydować.