Kremy nawilżające z SPF – wygodne, ale czy skuteczne?

Dla wyznawczyń pielęgnacji twarzy, produkty 2w1 takie jak krem nawilżający z dodatkiem filtrów SPF, to często objawienie.

Kremy nawilżające z SPF – wygodne, ale czy skuteczne? Foto: instagram.com/ully_ell

Pragmatyczne dziewczyny lubią redukować liczbę używanych produktów i zastępować je tymi wielofunkcyjnymi. Jednak według nowych badań, kremy na dzień typu 2w1 z SPF mogą nie być aż tak skuteczne jak się wydaje.Przed oszacowaniem ile promieni UV zostało zaabsorbowanych przez skórę, naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu zbadali ile światła w ogóle dotarło do wierzchnich partii naskórka przy użyciu blokera SPF30 i kremu nawilżającego z dodatkiem SPF30.

Niedokładna aplikacja

Krem z dodatkiem filtrów wyszedł w tym zestawieniu gorzej, gdyż u większości ankietowanych, wbrew oczekiwaniom naukowców, był nakładany nierówno i na zbyt mały obszar twarzy. Badani nakładali wielofunkcyjny krem omijając statystycznie 16% obszaru twarzy, głównie wokół oczu (okolica ta jest najczęściej pomijaną w ochronie przeciwsłonecznej). Eksperyment wykazał, że krem z dodatkiem SPF nakładamy mniej dokładnie, bo wierzymy, że ochrona jest i tak wystarczająca.

Cienka warstwa

Test udowodnił także, że słabsza ochrona kremu wiąże się przeciętną ilością, którą nakładamy na twarz, zwłaszcza pod makijaż. Większość z nas przywykła do nakładania cienkiej warstwy kremu, gdyż jego nadmiar mógłby skrócić trwałość kosmetyków kolorowych. Chociaż zarówno na blokerze jak i na kremie widniał faktor SPF30, moc działania ochronnego zależy w dużej mierze od ilości nałożonego produktu.

Częstotliwość używania

Krem nawilżający na dzień mamy w zwyczaju nakładać raz dziennie, rano. W przypadku ochrony przeciwsłonecznej może to nie być wystarczające. Naukowcy zgodnie ostrzegają: aby filtry SPF były skuteczne, należy dokładać warstwę produktu ochronnego co dwie godziny, a także po każdej kąpieli, czasie wzmożonego pocenia się czy wycieraniu ręcznikiem.

Oczywiście spędzając cały dzień na mieście lub w pracy zależy nam na tym, aby makijaż trzymał się aż do powrotu do domu. Nie mamy czasu na kilkukrotne zmywanie i rozpoczynanie procesu od początku. W tej sytuacji mogą okazać się pomocne mgiełki lub wody termalne z filtrami. Ich działanie może przedłużyć ochronę przeciwsłoneczną w ciągu dnia.