Kuşadası – nadmorski kurort z bogatą historią

Leżąca w pobliżu Efezu nadmorska miejscowość Kuşadası jest jedną z najchętniej odwiedzanych destynacji turystycznych w obrębie Turcji Egejskiej.

Guvercinada. Foto Go Turkiye

Leżąca w pobliżu Efezu nadmorska miejscowość Kuşadası jest jedną z najchętniej odwiedzanych destynacji turystycznych w obrębie Turcji Egejskiej. Kuşadası może pochwalić się również niezwykle długą i bogatą historią oraz malowniczym krajobrazem z przepięknymi plażami.

Zeus Magarazi. Foto Go Turkiye

Historia Kuşadası

Historia Kuşadası sięga 3000 r. p.n.e. Imponujące zabytki i bogatą kulturę miejscowość ta zawdzięcza różnym cywilizacjom, które przez tysiące lat zamieszkiwały ten obszar. W XVI w. miasto otoczone było murami, a do jego środka prowadziły trzy bramy, z których tylko jedna przetrwała do dziś. Ze względu na swoje nadmorskie położenie, Kuşadası to również ważne miasto portowe, do którego co roku przybija wiele statków wycieczkowych. Miejscowość słynie z budzących zachwyt plaż. Najbardziej znana, nosząca nazwę Kadınlar, została wyróżniona Błękitną Flagą, czyli certyfikatem przyznawanym plażom, przystaniom i podmiotom zajmującym się zrównoważoną turystyką.

Oto największe atrakcje turystyczne w Kuşadası:

  • Meczet Kaleiçi – to jeden z najważniejszych zabytków w Kuşadası. Został zbudowany w 1618 r. na polecenie wielkiego wezyra Öküza Mehmeda Paszy, a w 1830 r. przeszedł gruntowny remont. Meczet zwieńczony jest konstrukcją z 12 łukowatych okien i kopułą. Co ciekawe, to nie jedyna budowla wzniesiona przez tego wielkiego wezyra. Z czasów XVII w. pochodzi też inny budynek – Karawanseraj Öküz Mehmet Paşy, który można podziwiać naprzeciwko portu Kuşadası. Dwupiętrowy budynek przypominający mały zamek, otacza dziedziniec na planie prostokąta. Obecnie znajduje się tu hotel i przestrzeń wystawowo-eventowa.
Kaleiçi. Foto Go Turkiye
  • Zamek Güvercinada – położony na malutkiej wyspie o tej samej nazwie, został wybudowany obok portu Kuşadası w celu jego ochrony. Historia zamku sięga XIV w., kiedy do Kuşadası przybyli Genueńczycy. Co istotne, obiekt został odrestaurowany w okresie osmańskim. Ze względu na swoje położenie Zamek Güvercinada przez lata był jednym z najważniejszych miejsc w regionie. Znajduje się on w odległości 10 minut spacerem od centrum miasta i połączony jest z lądem groblą. Po drodze z portu do zamku można popływać w małej zatoczce oraz podziwiać widoki z licznych kawiarni i restauracji. Zamek Güvercinada znajduje się na wstępnej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

    Öküz Mehmet Paşa Caravanserai. Foto Go Turkiye
  • Półwysep Dilek – ze względu na różnorodność biologiczną na półwyspie został utworzony Park Narodowy Półwyspu Dilek (Dilek Yarımadası Milli Parkı), obszar ten został też sklasyfikowany przez Radę Europy jako rezerwat biogenetyczny. Rezerwat zachwyca przyrodą, pięknymi plażami i krystalicznym morzem. Park Narodowy Półwyspu Dilek zamieszkuje też 250 gatunków ptaków. To idealne miejsce do pływania, nurkowania i wycieczek łodzią. Ścieżka z Parku Narodowego prowadzi do Jaskini Zeusa, w której według mitologii Zeus szukał schronienia przed gniewem Posejdona.
atrakcyje turystyczne w Kuşadası
Dilek Yarımadası Milli Parkı. Foto Go Turkiye