Legendarne ikony stylu. Katarzyna Straszewicz

Prowokowały, inspirowały, szokowały i zadziwiały. Nie bały się głośno mówić, co myślą. Wykorzystywały pozycję społeczną, sławę i majątek, by móc być sobą i żyć wbrew konwenansom czy poprawności politycznej. Wszystkie niezmiennie przez całe życie kochały modę. 10 niezwykłych kobiet prezentowanych przez Katarzynę Straszewicz.

legendarne-ikony-styluDziennikarka Katarzyna Straszewicz zainteresowanie modą odziedziczyła po dziadku, który przed wojną prowadził popularny salon mody męskiej w Warszawie. Fascynują ją kobiety charyzmatyczne, fotogeniczne i stylowe. Dziesięć takich właśnie kobiet prezentuje w książce „Legendarne ikony stylu”. Każdej z bohaterek nadaje krótki przydomek: Joan Rivers – komediantka, Marie-Laure de Noailles – muza surrealistów, Mona von Bismarck – demon mamony, Eleanor Lambert – matka chrzestna PR-u, Edith Sitwell – poezja smaku, Jacqueline de Ribes – nos mody, Marella Agnelli – pani domu, Carolyn Bessette-Kennedy – skończona piękność, Suzy Menkes – dama plikowa oraz Nancy Reagan – połowa prezydenta. Za każdym z tych nazwisk stoi fascynująca postać, której według autorki po prostu nie wypada nie znać.

10 niezwykłych kobiet

Pierwszą bohaterką Katarzyny Straszewicz jest Joan Rivers – legendarna osobowość telewizyjna, która przez dziesięciolecia bawiła i szokowała Amerykanów. W historii zapisała się także dzięki swojemu niebanalnemu stylowi. Wygląd innych gwiazd oceniała na rozmaitych galach oraz w programie Fashion Police. Była szczera do bólu i nie szczędziła kąśliwych uwag: potrafiła powiedzieć o znanej piosenkarce Adele, że jest „zwyczajnie gruba”.

Kolejny rozdział autorka poświęciła Marie-Laure de Noailles – praprawnuczce samego markiza de Sade i miłośniczce nowoczesnej architektury. Willa, w której mieszkała z mężem, była pierwszym modernistycznym budynkiem we Francji. Domownicy i ich goście mogli korzystać z nowinek technicznych, takich jak centralnie sterowane zegary czy łazienki en suite.

Natomiast inna ikona stylu – Mona von Bismarck, w swoim paryskim domu miała dwie windy o różnej prędkości. Ta szybsza była przeznaczona dla służby, żeby mogła otworzyć drzwi pani domu, gdy ta będzie wysiadać z drugiej. Przedwcześnie posiwiałe włosy Mony przyciągały czytelników „Vogue’a”, który publikował jej zdjęcia blisko 50 razy.

Za sukcesem medialnym tej słynnej femme fatale stała przebojowa Eleanor Lambert – pierwszy w historii PR-owiec mody, twórczyni New York Fashion Week, ucieleśnienie powiedzenia „jeśli nie uda ci się wejść drzwiami, wyważ okna”. Kolejna bezkompromisowa postać, wybitna poetka Edith Sitwell, w konserwatywnej Wielkiej Brytanii budziła zgrozę, ponieważ lubiła ubierać się jak królowa Elżbieta I, do której zresztą była podobna.

Charyzmatyczny wizerunek Alexis z amerykańskiego serialu „Dynastia” to dzieło wicehrabianki Jacqueline de Ribes. Własną markę ubrań stworzyła będąc już po pięćdziesiątce. Wcześniej słynęła z kreatywności w projektowaniu udziwnionych przebrań balowych.

Inna ambitna arystokratka, Marella Agnelli, żona spadkobiercy Fiata, dekorowała swoje liczne posiadłości z takim oddaniem, że kiedy nie mogła znaleźć odpowiedniego wzoru do zasłon, projektowała go sama.

Carolyn Bessette-Kennedy w karykaturalnie przerysowanych trendach lat 90. wydawała się oazą minimalizmu. Gdyby nie zginęła młodo w katastrofie lotniczej, pewnie byłaby dziś zdumiona faktem istnienia blogów poświęconych jej elegancji.

Suzy Menkes skromnie uważa się za reporterkę i felietonistkę z pasją do mody, choć inni nazywają ją ikoną, guru oraz jedynym krytykiem, z którego opinią liczą się wszyscy wielcy projektanci.

Listę legendarnych dam zamyka filigranowa Nancy Reagan, której ulubiony, soczysty odcień czerwieni, nazwany później „Reagan Red”, stał się oficjalnym kolorem Partii Republikańskiej.
Wszystkie rozdziały zilustrowane są ciekawymi fotografiami autorstwa wybitnych fotografów Vogue’a – takich, jak Cecil Beaton, Horst P. Horst czy Henry Clarke – oraz wzbogacone cytatami i anegdotami. Opisane przez Katarzynę Straszewicz bohaterki stanowią dowód na to, że prawdziwej wizjonerce nic nie może stanąć na drodze. Swoim stylem wyprzedzały czasy, torując drogę nowym trendom oraz obyczajowej i modowej rewolucji. To wszystko sprawia, że nietuzinkowe historie z życia „Legendarnych ikon stylu” mogą być również podstawą znakomitego scenariusza serialu lub filmu.

O autorce:

Katarzyna Straszewicz – dziennikarka z pokolenia X. Zainteresowanie modą odziedziczyła po dziadku, który przed wojną prowadził w Warszawie popularny salon mody męskiej. Przeniosła się do Paryża, potem Londynu, by móc spokojnie zwiedzać tamtejsze muzea. Fascynują ją kobiety charyzmatyczne, stylowe i fotogeniczne. Zdjęcia bohaterek, które zobaczyła na wystawach i w muzeach przyciągnęły ją tak, że nie mogła przestać o nich myśleć, zaczęła więc własne poszukiwania. Tak powstały notatki, a z nich rozdziały, które złożyły się na książkę „Legendarne ikony stylu”.

O książce:

Liczba stron: 296
Oprawa: twarda
Cena: 59,90 zł
Koszt przesyłki: 9 zł
Data premiery: 23.11.2016
Wydawnictwo: Edipresse