Urządzenie małej łazienki jest nie lada wyzwaniem. W tym wypadku przemyślany projekt jest podstawą do przygotowania funkcjonalnego, gustownego i komfortowego pomieszczenia. Zanim zabierzemy się do pracy, warto dowiedzieć się kilku rzeczy, które ułatwią nam poradzenie sobie z zagospodarowaniem niewielkiego metrażu przeznaczonego na łazienkę.
Na początku musimy dokładnie określić, jaka ma być nasza mała łazienka, co chcemy w niej przechowywać, by móc wydobyć z niej pożądaną ergonomię, sto procent wygody i określić wiodący w niej styl. Oto kilka aranżacyjnych trików, dzięki którym mała łazienka nie będzie standardowym, nudnym i szarym pomieszczeniem.
Światło i design
Ciemne kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze, więc ściany małej łazienki powinny być jasne, a najlepiej białe. Ten kolor optycznie powiększy niewielką przestrzeń. Jeśli masz luksus posiadania okna w łazience to skorzystaj z wpadających przez nie promieni słonecznych. Dzięki nim pomieszczenie stanie się ciepłe i bardziej przytulne. Gdy nie masz dostępu do okna zagraj sztucznym światłem. Zmień żarówki na takie, które emitują cieplejszy blask. Światło odgrywa ogromną rolę w małym pomieszczeniu. Im jest go więcej, tym lepiej. Możesz też umieścić śmiałe wzory na ścianach małej łazienki – najlepiej w żywych barwach – które zdynamizują jego charakter. Dobrym rozwiązaniem na ożywienie zdominowanych bielą pomieszczeń jest także wyróżnienie jednej ze ścian mocnym kontrastującym kolorem np. czerwonym, zielonym czy żółtym. Dobrze sprawdzą się także połyskliwe odbijające światło materiały jak np.: lakierowane meble, błyszczące płytki czy metalowe wykończenia.
Wanna czy prysznic?
Do małych łazienek najlepiej wybrać wannę połączoną z prysznicem lub sam prysznic. Zależy jak duży jest nasz budżet. Wanna połączona z prysznicem to doskonały pomysł, ponieważ oferuje dwa rozwiązania w jednym. Rolę zasłony prysznicowej mogą pełnić szklane przesuwane lub otwierane drzwi. Szkło tworzy iluzję – optycznie zwiększy naszą łazienkę. Jeśli jednak zdecydujemy się na sam prysznic, to najlepiej wybrać popularną ostatnio kabinę pięciokątną albo półokrągłą, dzięki której zaoszczędzimy trochę ważnego dla nas miejsca. Podobne rozwiązanie zastosowano np. w mikroskopijnych łazienkach wrocławskich mikroapartamentów Starter, gdzie lokale mają powierzchnię od 12 do 27 metrów kwadratowych. Na takich powierzchniach, każdy metr dodatkowej przestrzeni do wykorzystania jest na wagę złota.
Grunt to ergonomia
Ważnym elementem łazienki jest umywalka. Ważne, aby mieć do niej swobodny dostęp, bo z niej najczęściej się korzysta. Pamiętajmy także, o dobraniu odpowiedniego rozmiaru umywalki, jeśli będzie zbyt mała, to stanie się niepraktyczna. Aby maksymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń nie zapomnijmy o wykorzystaniu miejsca pod umywalką. Można tam umieścić np. toaletkę na dodatkowe kosmetyki. Innym pomysłem może być umieszczenie zlewu na ścianie, a poniżej półką lub zamontowanie umywalki narożnej, czy asymetrycznej z dołączona szafką. O ile warto wygospodarować miejsce na większą umywalkę o tyle można postarać się mniejszą toaletę. Warto zastanowić się nad zainstalowaniem podwieszanego sedesu. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne, bo ułatwia układanie kafelków na podłodze i sprzątanie wokół sedesu. Ale główną zaletą wiszących misek ustępowych jest estetyka wykończenia: rezerwuar i wszystkie przewody kanalizacyjne schowane są w ścianie. Z wierzchu widoczne są tylko ceramiczny sedes i przycisk spłuczki podtynkowej.
Świadomy minimalizm
Z małej łazienki trzeba pozbyć się wszystkich niepotrzebnych rzeczy, a te niezbędne umiejętnie ukryć. Jeżeli nasza łazienka jest naprawdę mała najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie pralki do innego pomieszczenia. Czyste ręczniki chowajmy w szafce w pokoju dziennym, na wagę i środki czystości znajdźmy miejsce np. w aneksie kuchennym. Zminimalizujmy też wszystkie elementy podłogowe takie jak śmietnik czy kosz na pranie to utrudnia poruszanie się w łazience i przede wszystkim zabiera nam tak cenne metry. Im więcej mamy przestrzeni, której możemy używać tym lepiej się czujemy przebywając w małym pomieszczeniu.