Menopauza – czego obawiamy się wraz z jej nadejściem?

Menopauza pojawia się w życiu każdej kobiety. Poza objawami fizycznymi towarzyszy jej niepewność i dyskomfort. Dlaczego jest tematem tabu?

menopauza
Menopauza – czego obawiamy się wraz z jej nadejściem. Foto Marcus Aurelius/Pexels

Menopauza to całkowicie naturalne zjawisko, jednak często traktowana jest jako coś wstydliwego czy urastającego do rangi tajemnicy. Zdarza się, że przed mówieniem o niej hamuje nas strach lub poczucie końca jakiegoś etapu. Warto jednak znać sposoby na złagodzenie jej objawów.

Menopauza, nie taka straszna jak ją malują

Menopauzą określa się ostatnią miesiączkę, a jej zanik spowodowany jest przez fizjologiczne wygasanie czynności jajników. To naturalne zjawisko, które tak samo jak okres dojrzewania ma związek z gospodarką hormonalną. Jednak często wzbudza nasze obawy, szczególnie w kontekście zmian, jakie za sobą niesie. Jej objawy pojawiają się średnio około 50. roku życia kobiety i mogą mieć różne nasilenie. Warto zaznaczyć, że każda z nas będzie przechodzić menopauzę na swój indywidualny sposób.

Najczęstsze objawy menopauzy to:

  • ustanie miesiączkowania
  • nagłe uderzenia gorąca, pocenie
  • znużenie
  • problemy z zasypianiem
  • rozdrażnienie

Na ten okres powinnyśmy się dobrze przygotować, na przykład poprzez odpowiednio dobraną suplementację, dietę oraz aktywność fizyczną dostosowaną do naszych potrzeb. Wejście w okres menopauzalny nie powinno oznaczać końca najlepszego czasu w życiu kobiety, wręcz przeciwnie – powinno być jego nowym początkiem.

Nie daj się zapauzować

Zrozumienie zmian, jakie zachodzą w tym czasie oraz zaspokojenie wynikających z nich potrzeb to klucz do poprawy naszego samopoczucia i zdrowia. Menopauza nie przebiega niezauważalnie. Jej objawy mogą wpływać nie tylko na nas, ale również nasz związek, życie zawodowe czy społeczne. To one wywołują nasze zawstydzenie, obniżają jakość pracy zawodowej, bywają przyczyną wycofywania się z życia towarzyskiego. Przywrócenie równowagi hormonalnej wymaga konsultacji ze specjalistą, jednak możemy wspomagać swój organizm za pomocą odpowiedniej suplementacji. Wybierzmy preparaty o możliwie najczystszym składzie i kompleksowym działaniu. Choć każda kobieta przechodzi menopauzę inaczej, warto dzielić się z innymi swoimi doświadczeniami, rozmawiać o niej jak o naturalnym procesie, którym przecież jest.